Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
SEX MOB: Sexotica (Thirsty Ear, 2006) (2376 bralcev)
Nedelja, 14. 3. 2010
Bozji_dar




Sex Mob, projekt talentiranega trobentača Stevena Bernsteina, ki se je njega dni v njujorškem downtownu formiral bolj kot priložnostna stvar, je kasneje prerasel v odmevno jazzovsko zasedbo, ki je veliko igrala po raznih ne-samo-jazzovskih festivalih po svetu. Tudi pri nas smo imeli srečo uzreti Bernsteina in njegovo bando na njihovem koncertu v Cerknem sedaj že daljnega leta 2001, kjer so poskrbeli za enega izmed odmevnejših koncertov v tistih krajih. Takrat je Bernsteinov kvartet, ki ga poleg njega tvorijo sami odlični njujorški glasbeniki, Briggan Krauss na saksofonih, Tony Scherr na basu in kitari ter Kenny Wollesen za bobni, vibrafonom in ostalimi tolkali, prišel skupaj z odličnim njujorškim gramofonarjem DJ Logicom, ki je z Bernsteinom sodeloval praktično od začetka projekta Sex Mob. Njegove usluge je kasneje prevzel DJ Olive, znani tvorec in eden izmed ustanovnih članov illbientalnega gibanja, ki je konec 90-ih skorajda revolucionaliziralo glasbeno dogajanje v New Yorku. Koncept spajanja jazzovske improvizacije s kolažnimi tehnikami naprednih njujorških didžejev, kakršen je bil zastavljen na začetku, se je kasneje izkazal za poslušalcem zanimivega in izredno potentnega v smislu njegovih sledilcev. Preko noči je ne samo v njujorškem podtalju, ampak tudi drugod po svetu nastalo ogromno zasedb, ki so jazzovsko govorico spajale z didežjevsko kulturo. Sex Mob so se na povsem nepretenciozen način izkazali za pomembno zasedbo.

Plošča, ki jo predstavljamo danes v oddaji Razširjamo obzorja, je izšla leta 2006 in kot prva predstavlja odmik od koncepta izvajanja priredb, po katerih so bili Sex Mob znani s svojih prvih albumov, denimo Din of Inequity ali še bolj očitno Solid Sender. Album Sexotica je v celoti avtorska plošča, ki že z naslovom kaže, kod je navdih iskal Bernstein. Exotica je namreč bil eden izmed tistih čudnih žanrskih odmikov v popularni glasbi, ki je nastal v petdesetih letih prejšnjega stoletja. Zanimiva kombinacija ležerne glasbe, ki so jo njeni tvorci plemenitili s tribalno ritmiko, zvočnimi efekti predvsem iz ptičjega sveta in eksotičnimi inštrumenti iz pretežno pacifiškega teritorija. Avtorji, kot so Les Baxter, Esquivel, Arthur Lyman in še posebej Martin Denny so svoje zveste oboževalce zadržali vse do današnjih dni. Obstajajo mnoge spletne skupnosti, ki so posvečene zgolj in samo exotici, socialno-povezovalni element te glasbe pa se manifestira tudi v drugačnih, bolj stvarnih oblikah, kot so sejmi in ostale družabne prireditve.

Bernsteina je za ploščo Sexotica inspiriral predvsem Martin Denny, ki je z albumom Exotica iz leta 1956 utemeljil in tudi poimenoval ta žanr. Ploščo Sexotica, ki jo je Bernstein označil za elektro-akustično fantazijo, je sproduciral producentski par Goodandevil v njunem bruklinškem studiu. Z izjemo skladbe Dick Contino’s Blues so bile vse kompozicije odigrane prvič. Večina posnetkov je nastala kar v prvem ali v največ drugem poskusu, Kenny Wollesen pa je naknadno posnel še razna lesena in metalna tolkala. To je bilo sploh prvič, da Steven Bernstein ni bil udeležen v postprodukciji svoje plošče. Celotna postprodukcija je delo dvojca Goodandevil, edino vodilo, ki sta se ga morala pri tem držati, pa je bila Bernsteinova zahteva, da morajo biti zvoki in ritmi enakomerno razporejeni med naravnim zvokom Sex Mob in njuno elektronsko mahinacijo. Rezultat je čudovito naoljen spoj organskega zvoka in elektronskega mojstrstva.

Sex Mob so skozi vsa leta svojega delovanja dokazovali, da so čvrsta ustvarjalna ekipa, ki ni zgolj samozadostno skoncentrirana, ampak v svojem početju neprestano išče cilj in smisel zunaj sebe. V kreativnem sodelovanju različnih ustvarjalcev, ki vsak po svoje sinergično prispevajo k večji celoti. Vse to seveda ni zgolj osebna preferenca Stevena Bernsteina temveč tudi pravilo v glasbenem delovanju, ki (če hoče biti smiselno) terja vedno nove in nove izzive in soudeležbo svežih ustvarjalnih sil.

Umestitev plošče Sexotica zasedbe Sex Mob v današnjo oddajo seveda ni naključna, saj se zasedba Sex Mob vrača v Slovenijo. Že kmalu, natančneje 21. marca, jih lahko ujamete v Cerknem v baru Pr' Gabrijelu, kjer bodo nastopili skupaj z DJ Oliveom. Na koncertu naj bi predstavili predvsem glasbo s plošče Sexotica in ker gre za kaliber glasbenikov, ki bi jih lahko vikali, verjemite, da bo njihova glasba še boljša v živi izvedbi.


1. Pygmy Suite
2. Martin Denny
3. Exotique
4. Luvin' Blume
5. Quiet
6. Oakland
7. Dick Contino's Blues
8. Kid Rock Deluxe
9. 7 Bars


Komentarji
komentiraj >>