Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Shoghaken & Sharakan Ensemble!!! (2142 bralcev)
Ponedeljek, 15. 3. 2010
TCLejla



SHOGHAKEN & SHARAKAN ENSEMBLE, 12. 3. 2010; Cankarjev dom, Ljubljana

* V Cankarjevem domu, v abonmaju Glasbe sveta in hkrati na festivalu Armenija od blizu, rednem letnem srečevanju z vsakokrat drugo kulturo, sta v petek, 12. marca, nastopili raznorodni armenski zasedbi Sharakan in Shoghaken. Resda raznorodni, a tudi sorodni. Ne morem se strinjati s pogostim opisovanjem prve kot duhovne in klasične ter druge kot ljudske in tradicionalne. Če zanemariva preigravanje terminologije ter ljudsko duhovnost in klasično tradicijo, ki ju v godbi obeh tudi ne manjka, lahko morda rečeva, da igra druga, Shoghaken, staro glasbo, ki se navezuje (pogojno) bolj na muslimansko izročilo, prva, Sharakan, pa staro glasbo, ki se navezuje bolj na krščansko izročilo, medtem ko je duhovnega, tradicionalnega, ljudskega in klasičnega v godbah obeh več kot dovolj v niti ne tako zelo različnih odmerkih, čeprav v različnih repertoarjih. Bistvena razlika med obema so glasbila, mednje vsekakor sodijo tudi vokali. Ansambel Shoghaken uporablja arabska klasična glasbila, kot so kanun, kamanča in ud ter pogojno tamburin dap, tudi ljudska, denimo zurno in dhol, ter tipično armenska, kot so duduk in druga pihala. Sharakan uporablja zlasti evropska klasična glasbila, kot so violončelo, violina, viola, klavir, oboa, ki so v bistvu povečini tudi precej mlajša od stare glasbe.

Bi torej lahko rekli, da igra Sharakan staro glasbo z mlajšimi starimi glasbili, Shoghaken pa mlajšo staro glasbo s starejšimi glasbili? Sharakan glasbo institucionalizirane duhovnosti z elementi ljudstva in Shoghaken glasbo ljudske duhovnosti z elementi institucije? Morda zato prva potrebuje dirigenta, ki glasbenikom narekuje in jih usmerja, kolikor jih, medtem ko druga preprosto komunicira, kot komunicirajo tudi glasbeniki med seboj, čeprav povečini ne brez vodstva in vodje, ki je del zasedbe, včasih tudi izmenljiv, vsakokratni solist pač.

Če bi glasbenikom zasedbe Sharakan pripisali vsaj navidezno bolščanje v note in skoraj popoln manko medsebojne komunikacije, so glasbeniki ansambla Shoghaken sicer precej komunicirali in se pozorno poslušali, obilje dialoga pa se je občasno vendarle sprevrglo v daljše solistične monologe, ki niso bili vsakokrat po volji vsem članom, enkrat ali dvakrat, vsekakor ne pogosto, so se v pomanjkanju mojstrskega vodje tudi rahlo spotaknili v izvedbi, denimo ko se je daljši solo iztekel v skupni motiv, ki pa še ni dobro zazvenel, kaj šele, da bi se razvil, ko ga je že prevzel novi solistični monološki izlet - vsekakor vsaj soliden, vendar se je tkivo celotne izvedbe rahlo natrgalo. In tako bi tudi na splošno opisali petkov koncert v obeh delih: soliden s kakšnim presežkom, ki je postal spodrsljaj, in s kakšnim spodrsljajem, ki je postal presežek.

Po glasbi s studijske plošče skupine Sharakan sodeč, bi se lahko neljubitelji umetelnih umetnih zborovskih vokalizacij na sledi gregorijanskemu koralu in drugim krščanskim cerkvenim pevskim praksam v prvem delu rahlo namučili. Tudi podpisana sem se spraševala, če bom zmogla presedeti ta del nastopa brez muk, ker taka glasba ni ravno po mojem okusu - vendar je bilo čisto zanimivo in tudi kratkočasno ter dovolj živo. Vsaj glede na nizka pričakovanja. Višja so bila pričakovanja glede drugega dela. Skupina Shoghaken, z glasbo, ki je mnogo bolj po mojem okusu, me ni ne navdušila ne razočarala, resda pa tudi ni presegla pričakovanj. Nesmrtnih mojstrov muzikantov in pevcev pač tokrat ni bilo - ali pa se še niso naredili. Bil pa je čisto prijeten, precej dolg koncertni večer z dobro glasbo in z dobrimi glasbeniki.

Na istem kraju, torej v Cankarjevem domu, in istem festivalu Armenija od blizu bo 12. aprila nastopil Armenian Navy Band, v istem abonmaju Glasbe sveta pa še prej, 30. aprila, turška zvezdnica Sezen Aksu. Pridi!

Pripravila TC Lejla Bin Nur

 

 

 



Komentarji
komentiraj >>