Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
BHUT JOLOKIA OFF (3305 bralcev)
Sreda, 24. 3. 2010
Urh



OFF NAPOVEDNIK

Najnovejša pogruntavščina indijske vojske je ta, da bodo začeli najostrejši čili na svetu uporabljati kot orožje proti teroristom. Seveda ne tako, da bi nepridipravom čili na skrivaj zamešala v hrano v tako veliki količini, da bi jim uničili želodec, ampak bodo iz vrste čilija bhut jolokia izdelovali granate, ki naj bi domnevno onesposobile teroriste. Omenjena vrsta čilija ima kar 100.000 enot scoville, ki se uporabljajo za merjenje ostrine čilija, medtem ko imajo običajne čilijeve omake med 2.500 in 5.000 enot.

Poleg vojske sicer čili bhut jolokia že dolga leta uporabljajo na vzhodu Indije, velja pa za zdravilo pri težavah z želodcem in za sredstvo v boju s hudo poletno vročino. Sedaj je postal še sredstvo za boj proti teroristom, vendar bi mu rade indijske oblasti podelile še eno vlogo. Želijo namreč izdelati razpršila na osnovi čilija bhut jolokia, ki bi bila sredstvo za osebno zaščito pred napadalci. Razpršila naj bi uporabljala namesto solzivca tudi policija, nekoč morda tudi slovenska.

Berete orožarski čili OFF program Radia Študent!

OFF PROGRAM

Pristojni organi v Juzalemu so dali zeleno luč za gradnjo dvajsetih dodatnih stanovanj v vzhodnem Jeruzalemu. Napoved gradnje 1.600 stanovanj je prišla ravno med obiskom ameriškega podpredsednika Josepha Bidna v Izraelu, kar ni navdušilo diplomacije Združenih držav Amerike, saj ta skuša obnoviti pogajanja med Izraelci in Palestinci. Omenjenih dvajset stanovanj naj bi zgradili na mestu, kjer zdaj stoji hotel, ki ga bodo porušili, projekt pa financira Irving Moskowitz. Ta sicer finančno podpira več ultranacionalističnih organizacij, katerih cilj je naseljevanje Judov v palestinskem delu Jeruzalema.

Izraelski premier Benjamin Netanjahu se tudi zaradi napovedanih gradenj novih stanovanj mudi v Združenih državah Amerike, kjer skuša z ameriškim predsednikom Barackom Obamo zgladiti spor med državama, a po včerajšnjem srečanju nista dajala izjav niti se nista rokovala pred kamerami. Verjetno Obame med drugim niso ravno navdušile besede Netanjahuja pred izraelskim lobijem v Združenih državah, kjer je dejal, da Jeruzalem ni naselbina ampak prestolnica, zaradi česar naj bi imeli Judje pravico graditi nova stanovanja. Več o dogajanju čez lužo nam bo povedala redna poročevalka Radia Študent iz Združenih držav Amerike, Lidija Poljaček.



Ameriško pravosodno ministrstvo je nemško avtomobilsko podjetje Daimler, ki izdeluje avtomobile in tovornjake za firmo Mercedez-Benz, obtožilo dajanja podkupnin tujim vladam zato, da so si zagotovili posle. Tako naj bi dali več deset milijonov podkupnin uradnikom iz najmanj 22 držav, med katerimi so omenjene tudi Kitajska, Rusija, Egipt in Grčija. Podkupnine naj bi dobili tudi uradniki v Iraku v zameno za sklepanje poslov za nakup avtomobilov Daimlerja, s čimer je bil kršen tudi program Združenih narodov Nafta za hrano. Zakon Združenih držav sicer prepoveduje podjetjem, ki delujejo na njenem ozemlju, da bi dajala neprimerna plačila uradnikom v drugih državah. Daimler bo verjetno moral plačati denarno kazen. To je zaradi koruptivnih dejanj decembra lani doletelo korporacijo Siemens, ki je plačala Nemčiji in Ameriki 1,3 milijarde dolarjev kazni.

Vsaj trije policisti so bili ubiti v spopadih z maoističnimi uporniki v zvezni indijski državi Orissa. Uporniki se borijo v večinoma ruralnih gozdnih predelih Indije, da bi vzpostavili komunistični red in priborili več pravic za revne kmetovalce. Indijska vlada je lani novembra sprožila močno ofenzivo proti maoistom, saj naj bi bili ti po besedah premiera Manmohana Singha največja notranja grožnja Indije. Zaradi ofenzive so maoisti v torek razglasili dvodnevni povračili napad, v katerem so uničili več tračnic v vzhodnih predelih države in ubili dva človeka. V ofenzivi je sicer udeleženih 50.000 vojakov in enako število policistov. V dvajsetletnih spopadih je do sedaj življenje izgubilo čez 6.000 ljudi.

Šeriatsko sodišče v severnem nigerijskem mestu Kaduna je prepovedalo debate organizaciji za človekove pravice združene pod imenom Nigerijski kongres za človekove pravice na straneh Twitterja in Facebooka. V debatah so problematizirali kaznovanja in amputacije. Pogovori na forumih so med drugim tekli tudi o Bubi Bellu Jangebi, ki je bil prvi leta 2000 v Nigeriji amputiran zaradi kraje krave. Glavni sodnik sodišča v mestu Kaduna je ob razsodbi dejal, da dan ukaz prepoveduje kakršne koli debate o Jangebiju. Šeriatska sodišča sicer poleg sekularnega državnega aparata delujejo v 12 od 36 zveznih držav Nigerije. Zato ni jasno, ali ima sodišče v Kaduni moč, da uveljavi svojo odločitev.

Mandatno-volilna komisija je sprejela sklep, da se v času, ko Srečko Prijatelj zaradi pripora ne more opravljati funkcije poslanca, za pravice do pogojev za delo uporabi zakon o delovnih razmerjih. To pomeni, da Prijatelju ne preneha pogodba o zaposlitvi, mu pa v času suspenza mirujejo pogodbene pravice in obveznosti iz delovnega razmerja. O sklepu smo govorili s predsednikom komisije Dušanom Kumrom.



Računsko sodišče je v revizijskem poročilu o vzdrževanju avtocest med letoma 2005 in 2007 ugotovilo, da družba za avtoceste republike Slovenije nima izdelane strategije rednega in investicijskega vzdrževanja avtocest. Več o ugotovitvah nam bo povedal predsednik računskega sodišča Igor Šoltes.



Slovenska filantropija izvaja akcijo Dan za spremembe, ki poteka po celotni Sloveniji in predstavlja pomen prostovoljstva. O akciji smo govorili z direktorico slovenske filantropije Terezo Novak.



Kateri dogodki pa so in še bodo danes potekali v Ljubljani?



Evropski parlament je začel z dvodnevnim zasedanjem v Bruslju. Tako je danes v ospredju razprava o vrhu Evropske unije, ki bo potekal ta četrtek in petek, na katerem bo glavna tema nova evropska gospodarska strategija imenovana Evropa 2020, ki naj bi nadomestila Lizbonsko strategijo. Soglasja med članicami unije pred vrhom glede nove strategije ni. Jutri bodo evroposlanci med drugim glasovali tudi o desetih članih Evropskega računskega sodišča, ob šesti večerni pa poslušajte javljanje ekipe Aktualno-politične redakcije iz Evropskega parlamenta v Bruslju.



Komentarji
komentiraj >>