Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Suffocation!!! (2387 bralcev)
Četrtek, 25. 3. 2010
Ivan Cepanec





V današnji RŠ-recenziji predstavljamo turnejo Legacy Of Blood Tour, ki se je v torek, 23. 3. 2010, ustavila na Metelkovi v Ljubljani.

Turneja Legacy Of Blood Tour je dobila ime po zadnji plošči zasedbe Suffocation, Blood Oath. Suffocation so newyorška death metal zasedba, ki so svojo brutalno pot pričeli pred dvajsetimi leti s krvavo prisego, da bodo igrali res agresiven death metal in da pri tem ne bodo delali nikakršnih kompromisov.
Tej prisegi so vedno brez izjeme sledili in zato so danes še vedno tukaj. In prav album Blood Oath je razlog, da je prišlo do turneje Legacy Of Blood Tour.

Le-ta je pravkar na svoji polovici, turnejsko karavano pa čaka še 11 koncertnih datumov. Turneja poleg Suffocation predstavlja še štiri skupine, ki svoj nastanek, identiteto in zvok verjetno vsaj v eni karakteristiki dolgujejo newyorškim brutalnežem. To so kalifornijski Burning The Masses, italijanski Fleshgod Apocalypse, bližnjevzhodni Nervecell in angleški Annotations Of An Autopsy.

Gala Hala na Metelkovi v Ljubljani je bila ob obisku turnejske karavane nabito polna. Vendar se to ni zgodilo takoj, tako da je kalifornijska zasedba Burning The Masses nastopala predvsem pred člani ostalih skupin, klubsko posadko in maloštevilno publiko. A tudi malemu številu prisotnih je ponudila ogromno. Burning The Masses svoj zvok bazirajo na izredni brutalnosti, a hkrati na izredni muzikalnosti. To so muzičisti z velikim M in nekdo v publiki jih ni brez razloga označil kot »glasbeni krožek fakultete Berkley«. Njihovo obvladanje inštrumentov je neverjetno v vseh pogledih, njihov death metal pa hiter, dinamičen, tehničen in izjemno brutalen. Odštevši dolgočasne govore psihotičnega pevca so Burning The Masses ponudili več kot dovolj vsem redkim prisotnim.

Kadar se koncert prične ob 7. uri zvečer, velikega navala metalcev še ni za pričakovati. A že uro kasneje je bilo drugače, ko so oder zavzeli italijanski Fleshgod Apocalypse, ki svoj zvok bazirajo predvsem na zapuščini skupin Morbid Angel in Hate Eternal. Hitri, brezkompromisni in udarni, a hkrati dovolj melodični (le prihajajo iz Italije) so recenzentu sprva bili zanimivi, a nato skrajno dolgočasni in tudi priredba zasedbe At The Gates jim ni pomagala, da bi izboljšali vtis. To se pač rado zgodi, kadar bend nastopi v istem klubu že tretjič v obdobju desetih mesecev.

Nervecell iz Dubaja so v Sloveniji nastopili že drugič. Najprej so nas obiskali na festivalu Metalcamp, tokrat pa so se prvič ustavili v kakšnem klubu. In v klubu Nervecell res pridejo do izraza. Bližnjevzhodni kvartet nam je ponudil svojo vizijo tehničnega death metala stare šole, ki so jo še posebej utrdili s priredbo zasedbe Bolt Thrower. Smiselne strukture pesmi, neverjetna agresija vseh članov, odlično poznavanje inštrumentov in neverjetno entuziastični nagovori pevca so nastop Nervecell spremenili v višek koncertnega dogajanja - a ta misel je obstala v glavah le do nastopa Suffocation.

Annotations Of An Autopsy so kljub dvema odličnima albumoma, v živo pustili grenak priokus. Moderni death metal je resda dinamičen, a angleški kvintet je postavil tako zaporedje pesmi, da je iz počasnega štiklca vse postalo še počasneje, dokler ni recenzenta, ki se jih je precej veselil, skorajda ubilo in je njihov nastop raje zamenjal za sveži zrak in dobro debato.
Vendar bi bila grda in neodpustljiva napaka, če bi si recenzent ali kateri koli drug obiskovalec privoščil izpustiti nastop zasedbe Suffocation. To v bistvu ni nastop - to je energijska apokalipsa, pri kateri vam bend diktira, da ne mirujete na mestu. Po videnem malce več kot eno uro trajajočem koncertu je edini sklep ta, da so Suffocation najboljši death metal bend, kar se tiče nastopov na odru. Izbira pesmi, ki se je pričela s hitom s prve plošče Liege Of Inveracity in končala z bisom Bind Torture Kill, nas je peljala preko vseh albumov in nam ponovno ponudila nekaj pesmi, ki jih iz prejšnjih nastopov vsekakor nismo bili vajeni. Kvintet je ves čas norel, pri tem igral, kot bi jim bilo zadnjič, s povezovalnimi govori pevca Franka Mullena, ki živi in diha death metal, pa smo dobili vrhunski nastop, ki se bo zapisal v našo kri in ostal kot zgodba prihodnjim rodovom, ki bo inspirirala in inspirirala.

Zapuščina krvi je vsekakor večna in nastop tako zasedbe Suffocation kot ostalih štirih zasedb je to potrdil. Po tem armagedonu popolnoma izmučen, a z nasmehom na ustih, je vtis podal »Tegla«.

 



Komentarji
komentiraj >>