Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
OFF PARLAMENTARNE POROKE (2569 bralcev)
Ponedeljek, 29. 3. 2010
Nejc M.



OFF NAPOVEDNIK

Ni še tako dolgo od manifestacije sovražnega govora v domačem hramu kvazi demokracije, ki so si jo privoščili opozicijski poslanci ob prvem branju predloga novega družinskega zakonika. In medtem ko vprašanje porok istospolnih parov in predvsem pravica le-teh do posvojitve otrok v Podalpju še vedno odzvanja v argumentaciji nenaravnega, nesprejemljivega in celo patološkega, britanski parlament ponuja diametralno nasproten pogled na reševanje pravic istospolnih skupnosti.

S poroko britanskega ministra za evropske zadeve Chrisa Brynta in njegovega partnerja Jareda Cranneya je britanska različica državnega zbora odprla svoja vrata civilnim porokam homoseksualcev. Pot do končno izrečenega usodnega da v Westminsterski palači pa je bila za člana vladajoče laburistične stranke Brynta dolga. Kar nekaj časa je moral pri predsedniku spodnjega doma britanskega parlamenta Johnu Bercowu lobirati za dovoljenje za izvedbo poroke, njena odobritev pa nosi širše posledice. Po prvi istospolni poroki v Westministerski palači bodo prostori britanskega parlamenta odprti tudi za ostale homoseksualce.

Velika Britanija je poroke homoseksualnih parov sicer uvedla leta 2005 in tako dala istospolnim parom enake pravice, kot jih imajo poročeni heteroseksualci.

Vi pa berete ekstremno poligamni OFF Program Radia Študent.

OFF PROGRAM

V Moskvi sta na postajah podzemne železnice odjeknili ločeni eksploziji in zahtevali po dosedanjih podatkih skupno sedemintrideset smrtnih žrtev, več kot sto ljudi pa je bilo ranjenih. Prvič je eksplodiralo na postaji Lubjanka, v bližini ruske Zvezne varnostne službe, medtem ko je vlak stal na postaji. Ubitih je bilo štiriindvajset ljudi, dvanajst je bilo ranjenih. Petinštirideset minut zatem je odjeknilo še na postaji Park kulture. Po prvih podatkih je bilo pri tem ubitih trinajst ljudi. Eksploziji naj bi bili po navedbah moskovskega tožilca Jurija Sjominste delo samomorilskih napadalk, ki sta nosili pasove z bombami, odgovornosti za napada pa zaenkrat ni prevzel še nihče. Ruske oblasti preiskujejo možnost, da je šlo za teroristični napad, nekaj postaj moskovskega metroja pa zaradi eksplozij za zdaj ostaja zaprtih.

Z zaprtjem volišč pred nekaj minutami so se v Italiji zaključile dvodnevne regionalne in lokalne volitve. Volivci so nove oblasti izbirali v trinajstih deželah in štiristo triinšestdesetih občinah, vladajoča stranka Ljudstvo svobode premiera Silvia Berlusconija pa je dve leti po zmagi na parlamentarnih volitvah predvsem preizkušala svojo priljubljenost. Prvi rezultati naj bi bili znani proti večeru, sodeč po predvolilnih raziskavah pa se najbolj napet boj za oblast obeta v deželah Lacij, Piemont in Ligurija. Po priljubljenosti naj bi bila izenačena tudi kandidata za župana v Benetkah in v od potresa porušeni L'Aquili.

Volitve v Italiji pa so minile v znamenju predvolilnih škandalov vladajočega Ljudstva svobode. Priljubljenost Berlusconijeve stranke utegnejo zmanjšati zlasti korupcijske afere zaradi prepozne registracije strankinih kandidatov v pokrajini Rim, pa tudi prepoved predvolilnih televizijskih soočenj. Po napovedih lahko premier Berlusconi z zanesljivostjo računa na zmago samo v Lombardiji, Venetu in Kalabriji. Temperaturo pred volitvami sta dvignila dva incidenta. V Milanu je eksplodirala pisemska bomba, naslovljena na Severno ligo, v rezidenco Silvia Berlusconija pa je prispela ovojnica s sumljivim prahom.

Mjanmarska opozicijska stranka Narodna liga za demokracijo ne bo sodelovala na parlamentarnih volitvah. Na zasedanju vrha stranke se je ta odločil podpreti mnenje priprte voditeljice Narodne lige Aung San Suu Kyi, ki nasprotuje sodelovanju na volitvah zaradi nepravičnih omejitev vladajoče vojaške hunte za kandidaturo. Narodna liga za demokracijo se pred prvimi parlamentarnimi volitvami v zadnjih dveh desetletjih ne bo niti registrirala, s čimer se bo odpovedala že prvemu koraku za sodelovanje. Volitve, prve po letu 1990, ko je slavila prav Narodna liga za demokracijo, se bodo predvidoma odvile decembra.

Predsednik Združenih držav Amerike Barack Obama je nenapovedano obiskal Afganistan, kjer se je najprej srečal s tamkajšnjim predsednikom Hamidom Karzajem, pred vrnitvijo v domovino pa nagovoril dva tisoč petsto navdušenih ameriških vojakov v oporišču Bagram. Obama je med kratkim, vsega šesturnim obiskom afganistanskemu političnemu vrhu in vojakom obljubil, da bodo Združene države pod Hindukušem vztrajale do končne zmage nad talibi, afganistanskega kolega Karzaija pa opomnil, da bo moral storiti več za uspešen boj proti korupciji. To je bili šele drugi Obamov obisk vojnega območja po tem, ko je lani na skrivaj obiskal Irak.

Kolumbijski aktivisti iz skupine Farc so po dolgotrajnih pogajanjih iz ugrabitve izpustili vojaka Josueja Daniela Calva. Aktivisti Farca so Calvo na območju, ki ga nadzirajo, zajeli med humanitarno misijo, njegova izpustitev pa je bila negotova vse do zadnjega. Vodja vladne pogajalske skupine Piedad Cordoba se po Calvovi izpustitvi nadeja novih izpustitev. Pogajalci tako upajo, da bi aktivisti Farca še jutri izpustili tudi narednika Pabla Emilia Moncaya, ki ga zadržujejo že dvanajst let. Po izpustitvi Daniela Calva se je oglasil tudi kolumbijski predsednik Álvaro Uribe, tokrat z nekoliko sprejemljivejšim tonom, da ne bo nasprotoval menjavi zaprtih Farcovih predstavnikov z ugrabljenci, ki jih zadržujejo aktivisti.

Aktivisti ugandske Gospodove uporniške vojske so zanikali masaker v Kongu in svojo vpletenost vanj. V pokolu je bilo konec lanskega decembra v pičlih petih dneh po navedbah zahodnih človekoljubnih organizacij ubiti več kot tristo ljudi. Predstavnik Gospodove uporniške vojske Felix Kulayigye je takšne navedbe zavrnil, češ da je bilo v tistem času v Kongu manj kot dvesto ugandskih vojakov, tako veliko število žrtev pa je zaradi razselitev po njegovem nemogoče. Nad domnevnimi vojaškimi aktivnosti Gospodove uporniške vojske, ki se med pohodi po osrednji Afriki aktivno bori za prevlado teokracije na temeljih bibličnih desetih zapovedi, so resno zaskrbljeni tudi v Združenih narodih. Njihovi mirovniki v Kongu so zahtevali novo strategijo boja proti upornikom, s katerimi bi preprečili dodatne morije.

Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano bo začasno prevzel minister za lokalno samoupravo in regionalni razvoj Henrik Gjerkeš. Za takšno odločitev se je predsednik vlade Borut Pahor odločil, potem ko na zadnji dan roka, ko mora državnemu zboru predlagati kandidata za novega kmetijskega ministra, ni imel na vidiku ustreznega kandidata. Funkcijo vršilca dolžnosti tekočih poslov bo Gjerkeš predvidoma prevzel jutri, premier Pahor pa je o svoji odločitvi že obvestil predsednika državnega zbora Pavla Gantarja.

Zbor narodnih predstavnikov kot najvišji organ odločanja Narodnega sveta koroških Slovencev bo drevi odločal o samorazpustitvi Narodnega sveta. Razpustitev je že pred tremi meseci napovedalo predsedstvo organizacije zaradi krčenja sredstev za politične organizacije slovenske manjšine v Avstriji s strani slovenske vlade. Več o razlogih pa predsednik zbora narodnih predstavnikov Jože Wakounig:



Samorazpustitev Narodnega sveta koroških Slovencev podpirata tako vladna kot parlamentarna politika v Sloveniji, kot odgovorno in demokratično pa jo je označil tudi predsednik Danilo Türk. Wakouniga smo vprašali, kako vidi takšno gledanje uradne Ljubljane na samorazpustitev:



Na mariborski Pravni fakulteti je v sodelovanju Društva študentov Pravne fakultete Univerze v Mariboru in Amnesty International Slovenije potekala okrogla miza o kršitvah človekovih pravic do zdravega in čistega okolja in odgovornosti podjetij pri tem. Mariborsko dogajanje je povzela predsednica Amnesty Interantional Slovenije Nataša Posel:



Podobna okrogla miza, s fokusom na okoljske kršitve v Afriki, pa se bo ob 18. uri pričela tudi v Cankarjevem domu. Sodelovala bosta izvršni sekretar organizacije The Bhopal Medical Appeal Peter Finningen in Alice Ukoko iz organizacije Women of Africa.

Če smo začeli z bogaboječo konzervativno Slovenijo, pa z njo še končajmo. Njena najradikalnejša in najmlajša ost, golobradi samooklicani domoljubi so se očitno odločili proti nasprotnikom svoje promocije v obliki uličnih nalepk zoperstaviti na najekstremnejši način. Pred ljubljansko Filozofsko fakulteto je odstanjevalca lepljivega nacionalističnega promocijskega materiala pod njim pričakala narezana brtvica. Več polcentimetrskih kosov rezila je fantu porezalo roko, s primerom pa je bila seznanjena tudi policija. Odlepljanje sovražne propagande naj se torej nadaljuje z več pozornosti.



Komentarji
komentiraj >>