Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Zaskrbljeni infoblok (3076 bralcev)
Ponedeljek, 29. 3. 2010
JernejaB



»Kako sem otrokom razložil demokracijo?«, nosi naslov ena izmed knjig pravnika Mira Cerarja. Da pa je nekaterim otrokom očitno ni potrebno posebej razlagati, smo se lahko ponovno prepričali prejšnji ponedeljek, ko je zasedal že dvajseti nacionalni otroški parlament. Po temah, ki jih mladi parlamentarci izbirajo za razprave, in po razpravah sodeč, si upamo trditi, da v nekaterih pogledih prekašajo svoje starejše kolege.

Mlade poslanke in mladi poslanci so tako letos razpravljali o stereotipih, rasizmu in diskriminaciji. Zavoljo nedemokratičnega duha, ki v današnjih časih pogosto vije med stenami slovenskega hrama demokracije, bi veljalo razmisliti, če so mladi poslanci morda pozabili sprejeti sklep o tem, da bi morali svojim starejšim kolegom na klopeh vendarle pustiti vsakemu po en izvod knjige z naslovom »Kako sem otrokom razložil demokracijo?«

Že dlje časa je možno opaziti zaskrbljene obraze v slovenski akademski in raziskovalni srenji. Tokrat so svojo zaskrbljenost v zvezi z razvojem znanstvene in visokošolske politike v Sloveniji javnosti predstavili raziskovalci in raziskovalke Mirovnega inštituta.

Kaj je glavni namen izjave, ki so jo podpisali raziskovalci in raziskovalci pri Mirovnem Inštitutu, nam je doktorica Maja Breznik, raziskovalka pri Mirovnem Inštitutu, povedala:

V izjavi za javnost so med drugim zapisali, da je poleg finančnih sredstev velik problem tudi v določanju razpisnih tem in prioritet za družboslovje in humanistiko. Določanje le teh je namreč Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo leta 2005 zaupalo kar predstavnikom razvojnih oddelkov iz gospodarstva. Z določanjem gospodarskih in političnih prioritet ter poudarjanjem nekritične aplikativnosti raziskovalnega dela je naročnik tako rekoč odpravil razumevanje, mišljenje in refleksivne metode v znanosti so zapisali v izjavi.

Kakšne implikacije tovrstni raziskovalni pogoji povzročajo nam je Maja Breznik odgovorila:

Resnosti opisanega stanja pa se očitno še ne zavedajo na Ekonomski fakulteti, ki je, lahko bi rekli brez refleksije do trenutnih razmer, organizirala sedmo študentsko poslovno konferenco. Da ne bo pomote, z omenjenim nestrinjanjem nasprotujemo zgolj glavnemu vodilu konference, ki je bilo opisano s sintagmama, kot sta na primer svežina idej in praksa uporabnosti znanj.

Zaskrbljenost nad prihodnostjo študentskega organiziranja v Sloveniji je v četrtek na novinarski konferenci podala predsednica Študentske organizacije Slovenije Katja Šoba. Študentska organizacija Slovenije je namreč izdala skorajda 600 strani dolgo knjigo z naslovom Študentsko organiziranje v Sloveniji, z izidom katere želijo opozoriti kako in koliko študentske organizacije prispevajo k družbi. Katja Šoba je o knjigi povedala sledeče:

Bolj kot zaskrbljeni pa so dijaki, z Dijaško organizacijo Slovenije na čelu, razočarani nad poslansko razpravo o predlogu zakona o šolski prehrani. Dijaki se sprašujejo kako lahko poslanci jemljejo dijakom malice. Ker je več kot 22.000 dijakov s podpisom izrazilo nestrinjanje z zakonskim predlogom, v tem trenutku v Dijaški organizaciji Slovenije računajo na odložilni veto Državnega sveta. Četudi bo odložilni veto izglasovan, bo zakon na koncu najverjetneje sprejet, saj so poslanci zaenkrat brez enega glasu proti sklenili, da je zakon primeren za nadaljnjo obravnavo.

ŠTUDENTSKI OBVESTILNIK

Oddelek za etnologijo in kulturno antropologijo vas vabi na teoretski seminar, ki bo na sporedu jutri ob 18. uri v predavalnici 2 na Zavetiški 5. V okvirju seminarja bo Janja Rebolj iz Mestnega muzeja Ljubljana predavala na temo »Zakaj Picasso v Mestnem muzeju Ljubljana?«.

V sredo se lahko udeležite predavanja dr. Miša Alkalaja z naslovom Znanost in politika podnebnih sprememb. Predavanje organizira študentsko politološko društvo POLITUSS na Fakulteti za družbene vede v predavalnici številka 13 s pričetkom ob 19:00 uri.

IZ-HOD, neformalna pobuda samoorganiziranih državljank in državljanov, v sodelovanju z Društvom Mostovi, Društvom Kralji ulice in Socialnim centrom Rog v četrtek, 1. aprila 2010, organizira DAN NOROSTI. Namen dogodka je seznanjanje javnosti s problematiko zapiranja ljudi v totalne ustanove in s prizadevanji za dezinstitucionalizacijo. Dan norosti, obogaten z raznovrstnim kulturnim programom (poezija, glasbene točke, jam session, orientalski ples) se bo med 14. in 19. uro odvijal na Prešernovem trgu, ob 20. uri pa se bo preselil v prostore Socialnega centra Rog, kjer bo potekala predstavitev pobude IZ-HOD z javno razpravo. Večer se bo zaključil z zabavo ob živi glasbi.

Prav tako v četrtek pa bo v Galeriji ŠKUC potekala predstavitev nove knjige doktorice Vlaste Jalušič z naslovom Zlo nemišljenja. Če vas mika izvedeti, kaj sploh je politično mišljenje, vam priporočamo, da se dogodka vsekakor udeležite. Predstavitev knjige se bo začela ob 19:30 uri.

Zaskrbljenost je infoblokirala JernejaB.

 



Komentarji
komentiraj >>