Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
SINDROM RAZDELJENOSTI MED SLOVENSKO MANJŠINO NA KOROŠKEM (2820 bralcev)
Petek, 9. 4. 2010
APR



Devetega marca je predsedstvo Narodnega sveta koroških Slovencev na tiskovni konferenci v Ljubljani predstavilo pobudo, da se ta krovna organizacija slovenske manjšine razpusti. Za ta korak naj bi se odločili zaradi zmanjšanja sredstev slovenske države političnim organizacijam Slovencev v Avstriji. Hkrati so predlagali tudi razpust ostalih dveh krovnih organizacij, Zveze slovenskih organizacij in Skupnosti koroških Slovencev in Slovenk ter izvedbo splošnih volitev, ki bi vzpostavile skupno politično predstavništvo manjšine.

Ta nepričakovano ostra poteza je pripeljala do vnovične javne eskalacije nesoglasij, ki že dalj časa delijo predstavnike slovenske manjšine na Koroškem, zato ni presenetljivo, da je bila s strani ostalih dveh organizacij zavrnjena kot brezpredmetna. Svoja stališča do skupnega političnega zastopništva so nato v skupni izjavi podali slovenski poslanci v Evropskem parlamentu. Idejo o samorazpustitvi so ocenili kot pogumen in demokratičen korak, ki bi lahko pripeljal do izvedbe splošnih demokratičnih volitev znotraj manjšine. Enakega mnenja je bil tudi predsednik države Danilo Türk, ki je še dodal, da sedanja razdeljenost manjšine izhaja iz nekdanjih z ideologijo obremenjenih časov.

Vprašanje skupnega političnega predstavništva slovenske manjšine na Koroškem je bilo tudi osrednja tema včerajšnje seje državnozborske komisije za odnose s Slovenci v zamejstvu, na kateri je sodelovala tudi večina predstavnikov manjšinskih združenj in organizacij. Komisija je predlagala, naj se razprava o organiziranosti manjšine odpre v nekakšnem koordinacijskem odboru koroških Slovencev, ki je sicer že obstajal, vendar je njegovo delo zamrlo. O poteku včerajšnjih pogovorov nam je več povedal podpredsednik omenjene komisije Mirko Brulc:



Zbor narodnih poslancev Narodnega sveta koroških Slovencev je v začetku prejšnjega tedna zavrnil razpustitev organizacije, kot jo je predlagal predsednik Karl Smolle. Ta do izvolitve novega vodstva ostaja njen predsednik, nad rezultati včerajšnjih pogovorov pred državnozborsko komisijo pa je bil precej razočaran:



Minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Boštjan Žekš se je zavzel za zamenjavo vodstev manjšinskih organizacij na Koroškem. Državnega sekretarja Borisa Jesiha smo zato vprašali, ali omenjeni poziv pomeni nezaupnico trenutnim vodstvom:



Predsednik druge krovne organizacije Zveze slovenskih organizacij Marjan Šturm je zadnji konflikt označil kot inscenacijo in takole predstavil razlike med glavnima manjšinskima združenjima:

Šturm je tudi pojasnil, zakaj zavračajo poglede Narodnega sveta koroških Slovencev o skupnem političnem predstavništvu:



Karl Smolle vidi poglavitno težavo v odnosu tako avstrijske kot tudi slovenske države do manjšine. Prepričan je, da je manjšina predvsem talec političnih interesov:



Državni sekretar Jesih je zavrnil obtožbe o krčenju sredstev slovenski manjšini v Avstriji, dodal pa je tudi, da bi se ta lahko povečala, če bi prišlo do dogovora:



Dejstvo je, da je slovenska manjšina ideološko oziroma svetovnonazorsko razdeljena in da so te delitve vzrok sporov in delitev znotraj skupnosti. To nam potrjuje tudi dolgoletni dopisnik iz Avstrije Lojze Kos, ki posebej dobro pozna manjšinsko problematiko na Koroškem:



Za Smolleta po drugi strani ideološka razhajanja niso bistvena kategorija v iskanju rešitve manjšinske problematike:



Na ravni koncepta skupnega predstavništva pa je Šturm ostro kritiziral skupno izjavo slovenskih evroposlancev in predsednika Türka, saj naj bi bil njihov pogled plod nepoznavanja evropskih standardov za urejanje manjšinskih vprašanj:



V luči vseh predstavljenih nasprotij se zdi odziv različnih nivojev oblasti v Sloveniji precej zmeden in neusklajen. Vse sprte strani manjšine na Koroškem namreč precej trdno stojijo za svojimi stališči in ne kažejo znakov zbliževanja. Rešitve problema in zbliževanja sprtih strani zaenkrat res še ni na vidiku. Za konec tako še enkrat poslušajmo Lojzeta Kosa in njegove videnje nadaljnjega razvoja dogodkov:



Kultivirala sta Tadej in Matej.



Komentarji
komentiraj >>