Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
JEDRSKO VARNI OFF (2855 bralcev)
Sreda, 14. 4. 2010
tadejla



OFF NAPOVEDNIK

Glede Avstrije sta lahko gotovi dve stvari. Prvič, da ne bo nikoli izostal vsakoletni novoletni koncert, na katerem vsi prav bedasto hlinijo očaranost nad zlajnanimi šlagerji o lepi modri Donavi. In drugič, da boste prej ali slej spet uzrli temačno novico s področja družinskih odnosov. 14-letna dunajska najstnica je večkrat zabodla svojo mater, ker ji je ta prepovedala brskanje po internetu. Truplo sta našla žrtvin mož in sin, ko sta se zvečer vrnila domov, za storilko pa se je izgubila vsaka sled. Policiji jo je uspelo najti s pomočjo mobilnega telefona, vidno zblojena je dejanje tudi priznala. Izgovarjala se je, da matere pravzaprav ni želela ubiti, pač pa sta bili že dlje časa sprti, včasih pa naj bi jo mati tudi udarila.

Berete OFF Program Radia Študent, ki se sploh ne čudi nad novico, če samo pomisli na predsedniško kandidatko avstrijskih svobodnjakov.

OFF PROGRAM

V Washingtonu se je končal dvodnevni vrh o jedrski varnosti, ki je bil namenjen predvsem debati o tem, kako preprečiti dostop teroristov do jedrskega materiala. Sedeminštirideset držav se je sicer strinjalo, da je potrebno poglobljeno sodelovanje pri preprečevanju trgovanja z omenjenim materialom, a so v sklepni izjavi tudi poudarile, da vsak država sama nosi odgovornost za zaščito le-tega. Vrh se je tako končal brez konkretnih smernic in z nekaterimi napovedmi posameznih držav o uničenju zalog in obratov za pridobivanje oplemenitenega urana ali plutonija. Rusija in Združene države Amerike sta tako podpisali dogovor o predelavi po 34 ton plutonija, ki se bo začela šele leta 2018. S takšno količino bi bilo mogoče izdelati 18.000 jedrskih bomb, pa tudi sicer bo Združenim državam še vedno ostalo 92, Rusiji pa 190 ton plutonija. Kdo torej spada med malopridne države, o katerih je bilo na vrhu precej govora, tako ni povsem jasno.

Iz Združenih držav se kot običajno javlja naša ameriška poročevalka Lidija Poljaček:



Kitajsko severozahodno provinco Qinghai je prizadel potres z močjo 6,7 stopnje po Richterjevi lestvici, ki je terjal več kot 400 življenj in približno 10.000 ranjenih. Najhuje sta bili prizadeti mesti Jiegu in Yushu, kjer naj bi bila porušenih večina hiš, prebivalce v Jiegu pa so v beg pognale tudi razpoke na bližnjem jezu. Reševalcem dostop otežujejo zemeljski plazovi, ki so zasuli ceste na tem delu tibetanske planote z nadmorsko višino 4000 metrov.

Izraelsko zunanje ministrstvo je pozvalo svoje sodržavljane, naj čim prej zapustijo Sinajski polotok v Egiptu, ker naj bi obstajala povečana možnost terorističnih napadov. Obveščevalni podatki namigujejo na možnost ugrabitev Izraelcev s strani palestinskih skrajnežev, nato pa naj bi jih skozi skrivne tunele pretihotapili v Gazo. Nenavadni poziv je sledil govoricam, da je bilo na Sinaju med zadnjimi prazniki ugrabljenih več Izraelcev, a so se izkazale za neresnične. Izrael je Sinaj, ki je zaradi bližine priljubljena počitniška destinacija Izraelcev, zasedel v vojni leta 1967 in ga nato leta 1982 vrnil Egiptu.

Začasna kirgizistanska premierka Roza Otunbajeva je zavrnila možnost sprejetja kakršnegakoli kompromisa z odstavljenim predsednikom Kurmanbekom Bakijevim. Ta je včeraj z juga države sporočil, da se je pripravljen odpovedati funkciji, če bodo njemu in njegovi družini zagotovili varnost. Začasna vlada mu odgovarja, da je s prelivanjem krvi med nasilnimi protesti presegel meje predsedniške imunitete, zato mu bo sojeno.

V Kirgizistan je po zamenjavi oblasti že prispel tudi prvi ameriški predstavnik. Robert Blake, pomočnik ameriške državne sekretarke, je dejal, da ga ukrepi začasne vlade navdajajo z optimizmom, ponudil pa je tudi pomoč svoje države. Bolj črnogled je ruski predsednik Dimitrij Medvedjev, ki se boji izbruha državljanske vojne in razpada države na severni in južni del. Medvedjev je dejal še, da se boji, da bi postal Kirgizistan drugi Afganistan.

Evropski parlament je s posebno slovesnostjo počastil spomin na žrtve sobotne letalske nesreče, v kateri je umrl poljski predsednik Lech Kaczyinski in vrsta drugih visokih predstavnikov poljske države. Med komemoracijo so bila prebrana imena vseh 96 žrtev nesreče, izostala pa ni niti nepogrešljiva minuta molka.

Evropski ribiči so pred kratkim evropskim poslancem predstavili težave, s katerimi se srečujejo. Evropska komisija namreč pripravlja zeleno knjigo o reformi skupne ribiške politike v uniji, ki naj bi prizadela 40.000 ljudi v tej branži. Razlog za reformo tiči v preveč intenzivnem ribolovu, ki trenutno ogroža razplojevanje kar trideset odstotkov ribjih vrst v Evropski uniji. Ribiče moti predvsem konkurenca iz tretjih držav, ki naj bi po zelo nizkih cenah prodajala ribe slabše kakovosti, medtem ko so evropski ribiči omejeni s strogo zakonodajo. Zato predlagajo jasnejša pravila o označevanju in sledljivosti rib, zavzeli pa so se tudi za ohranitev minimalnih cen. Ločeno mnenje so podali prisotni predstavniki podjetij, ki konzervirajo ribe, večinoma uvožene iz tretjih držav. Izrazili so nasprotovanje omejevanju uvoza rib.

V prostorih uprave Vegrada v Velenju že od ponedeljka zjutraj skupina šestih delavcev iz Bosne in Hercegovine, sicer zaposlenih v Vegradovem hčerinskem podjetju Gradve, zahteva izplačilo plač za kar štiri mesece. Šestim delavcem naj bi se v prihodnjih dneh pridružilo še več kolegov, saj jih približno trideset ni prejelo plačila za delo na gradbenih projektih na Hrvaškem, v Rusiji, Bosni in Hercegovini in Sloveniji. V zahtevah jih podpira tudi direktor Gradve, ki od Vegrada še ni prejel nobenih zagotovil o izplačilu plač. V Vegradu situacijo obžalujejo in se izgovarjajo na likvidnostne težave.

Premier Borut Pahor nikakor ne more najti primernega kandidata za novega kmetijskega ministra. Po poročanju medijev naj bi ponudbo za ministrski stolček med zadnjimi zavrnila agrarna ekonomista Aleš Kuhar in Luka Juvančič ter direktor Kmetijskega inštituta Andrej Simončič. Mesto ministrice naj bi bilo ponujeno tudi nekdanji državni sekretarki v času Janševe vlade in trenutno zaposleni pri Evropski komisiji Branki Tome.

Na Brdu pri Kranju državni Inšpektorat za delo organizira konferenco o nezgodah pri delu. Slovenija izstopa po visokem koeficientu umrljivosti zaradi nesreč na delovnem mestu, kjer je še posebej izpostavljena panoga gradbeništvo. Težava je pomanjkanje inšpektorjev za nadzor varnosti in zdravja, saj jih je v Sloveniji le šestintrideset, medtem ko je vsak dan devetsto aktivnih gradbišč. Lani je bilo sicer v Sloveniji dobrih 15.000 nesreč na delovnem mestu, ki so terjale petindvajset življenj, pri tem so bili prav vsi ponesrečenci moški.

Protikorupcijska komisija je predstavila mnenje glede 500.000 evrov denarnih sredstev, ki jih je Janševa vlada namenila Srbski pravoslavni cerkvi v Sloveniji. Naj spomnimo, da je bilo omenjeno nakazilo tudi eden izmed razlogov za zamenjavo prejšnjega direktorja urada za verske skupnosti Draga Čeparja. In kaj je ugotovila protikorupcijska komisija? Drago Kos, predsednik komisije:



Kakšni bodo naslednji koraki komisije?



Komisija je podala mnenje tudi glede ravnanja uradne osebe občine, ki v imenu le-te od zasebne pravne osebe za določen čas sprejme v uporabo motorno vozilo. Gre seveda za znan primer ljubljanskega župana Zorana Jankoviča, ki je takšno donacijo sprejel od družbe BMW Slovenija. Komisija ugotavlja, da v primeru, če se vozilo uporablja v službene namene, ne gre za definicijo korupcije.



Še ena novica iz sveta korupcije. Zmago Jelinčič je, potem ko je vložil kazensko ovadbo zoper vodjo koprskih kriminalistov Deana Juriča zaradi protipravnega odvzema prostosti, neupravičenega prisluškovanja in zlorabe uradnega položaja, podobno storil tudi zoper notranjo ministrico Kresalovo in pravosodnega ministra Zalarja. Vendar tokrat kot razlog navaja sum dajanja podkupnine in kot dokaz omenja ponudbo LDS-a, da bo ostala v koaliciji, če bo Pahor izpolnil njene zahteve. Ne izključuje niti ovadbe predsednika vlade, v posnetku, ki ga boste slišali, pa Jelinčič na koncu sam okarakterizira svoja dejanja, zaradi katerih je bil s strani policije prijet v začetku marca:



Če ste pozorno poslušali, ste lahko slišali, da je Jelinčič tudi sam priznal dajanje podkupnine, saj je po njegovih lastnih besedah dejanje Kresalove in Zalarja enako njegovemu, njuno dejanje pa je sam označil za dajanje podkupnine.

Predsednik Dijaške organizacije Slovenije Aleksandar Spremo je predstavil težave, s katerimi se srečuje dijaška skupnost. Dotikajo se tako vprašanja subvencioniranja prehrane in prevoza kakor tudi predloga zakona o malem delu.



Sprema smo povprašali tudi po stališčih dijakov o Zakonu o malem delu, ki tako buri predvsem študentske duhove:



Komentarji
komentiraj >>