Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
O SINDROMU SLOVENSKEGA LOKALSEPARATIZMA (2723 bralcev)
Petek, 30. 4. 2010
APR



Domači Zakon o lokalni samoupravi predvideva, da naj bi imela vsaka občina vsaj 5000 prebivalcev. Odprte so sicer tudi možnosti za izjeme, ki pa so pri nas v vseh teh letih postale pravilo. Med trenutno obstoječimi 210-imi občinami jih namreč kar 110 ne izpolnjuje kriterija števila prebivalstva. Kot bizarno zanimivost pri tem omenimo, da šteje najmanjša slovenska občina 345 prebivalcev.

Iracionalno drobljenje slovenskih občin je ponovno pritegnilo pozornost širše javnosti z ustanavljanjem novih občin Ankaran in Mirna. V obeh primerih je ljudstvo na referendumih izkazalo svoj lokalpatriotizem in se odločilo za samostojno pot izpod jarma Mestne občine Koper oziroma občine Trebnje. Zapletlo pa se je na Obali in vrtinec dogodkov je vse vpletene potegnil v neslutene globine.

Državni zbor je konec marca sprva potrdil zakon, po katerem bi Ankaran in Mirna postali novi občini. Državni svet je nato takoj izglasoval veto na to odločitev in glasovanje se je vrnilo v poslanske klopi. Tu je bila sedaj potrebna absolutna večina vseh poslancev, ki pa je ustanovitelji obeh novih občin niso dočakali. Zmanjkal jim je namreč en glas. Ta teden so se nato odločili, da bitko nadaljujejo na ustavnem sodišču. Krajevni skupnosti obeh nesojenih občin in lokalni iniciativi za njuno ustanovitev so se pred to instanco pritožili na zakonodajni postopek, ki ni potrdil referendumske volje njunih krajanov.

Vlogo na ustavno sodišče je vodja pobude za ustanovitev občine Ankaran, Gregor Strmčnik, utemeljil s kratenjem več sklopov človekovih pravic:



S pravico do samostojnosti utemeljuje nadaljnjo sodno pot tudi predsednica sveta Krajevne skupnosti Mirna, Barica Kraljevski:



Pri tem je jasno, da je Mirna zgolj neke vrste kolateralna škoda, ki izhaja iz tega, da se nahajajo v istem zakonskem določilu kot Ankaran. Tu je zgodba precej bolj zapletena, saj se širšim lokalnim interesom z Luko Koper pridružuje še nacionalni interes. Eden glavnih paradnih konjev obalnega gospodarstva bi z odcepitvijo Ankarana namreč postal razdeljen med dve občini. Glavni pobudnik veta v Državnem svetu je bil tako Boris Popovič, ki poleg županovanja v Mestni občini Koper opravlja tudi svetniško funkcijo. Odločitev za veto državnih svetnikov je takole pojasnil predsednik te institucije, Blaž Kavčič:



Argument nacionalnega interesa v tem primeru za Kavčiča pomeni enotnost Luke Koper znotraj ene občine:



Ko pa so enkrat v igri tako močni gospodarski interesi, je jasno, da so odprte tudi vse poti za različne kombinacije političnega in drugačnega podmiznega trgovanja. Kako naj bi to potekalo v Državnem zboru med drugim glasovanjem o ustanovitvi obeh občin, nam je pojasnil poslanec ZARES-a Franco Juri, ki je že od samega začetka glasen zagovornik ustanovitve nove občine Ankaran:



Franco Juri sicer tudi priznava, da je vsekakor precej verjetno, da so pri obeh straneh v ozadju lastni gospodarski in finančni interesi:

Vodja ankaranske civilne iniciative Strmčnik nikakor noče špekulirati o kakršnihkoli političnih igricah:



Strmčnik je izpostavil še eno plat tega problema. To je odločba ustavnega sodišča, ki je že več kot deset let nazaj odločilo, da je obstoj Mestne občine Koper zaradi njene prevelike heterogenosti neskladen z ustavo. V to odločitev Kavčič sicer odkrito dvomi:



Da ustanovitev samostojne občine Ankaran ne bi bila prava rešitev za ustavne neskladnosti, meni tudi poslanec Socialnih demokratov Luka Juri, sicer Francov nečak:



Drugačnega mnenja je minister za lokalno samupravo in regionalni razvoj, Henrik Gjerkeš, kljub temu da nasprotuje ustanavljanju novih občin:



Minister je v zakonodajni postopek sicer že poslal nov predlog zakona o lokalni samoupravi, katerega glavno vodilo naj bi bilo konec nadaljnjega deljenja slovenskih občin.



Franco Juri pa v luči predlaganega zakona opozarja, da bi se urejanje lokalne samouprave nujno moralo povezati z regionalizacijo Slovenije:



Zgodba o ustanovitvi občin Ankaran in Mirna tako še nikakor ni končana, upamo pa lahko, da bo vendarle zadnja v sagi o slovenskem lokalpatriotizmu in ustanavljanju vedno novih in novih vaških občin.

Kultivirala sta Potočan in MatejŠ.



Komentarji
komentiraj >>