Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Krvoblok (2516 bralcev)
Ponedeljek, 3. 5. 2010
Juliette



Začnimo infoblok krvavo. Nedavno se je zaključila študentska akcija »Častim pol litra«, ki je potekala po vsej širni Sloveniji. Če se vam zdi, da bi morali biti vsaj med glavnimi organizatorji, če ne že idejni vodja projekta, naj razkrijemo darovano tekočo snov. Govora je o tekočem tkivu, ki je zgrajeno iz številnih vrst specializiranih celic in tekoče medceličnine. Pretaka se znotraj obtočilnega ali cirkulacijskega sistema po žilah, poganja pa jo mišičast organ, imenovan srce. V telesu normalnega odraslega človeka je približno 5-6 litrov te zaenkrat še neznane tekočine.

Namig za vse tiste, ki še vedno ne veste, o čem govorimo. To je rdeča tekočina, ki je nekoliko slana in lepljiva. Sedaj pa še za vse tiste, ki so zmagoslavno zatulili: »Cvičeeek!« Ne drži. Neznana iskana tekočina je kri.

Slovenske študentske organizacije so organizirale študentski krvodajalski teden, ki se ga je udeležilo nemalo študentov. Več o tem pa nam po povedala Vesna Gračner:

Krvav je bil tudi boj proti okupatorju, ki se mu simbolično poklanjamo in mu nazdravljamo 27. aprila. Na ta dan se je civilna iniciativa Alternativa obstaja odločila opozoriti na »vsakodnevno kršenje človekovih pravic in temeljnih svoboščin državljanom in državljankam«. Z lepljenjem nalepk ter pisanjem protestnih pisem uradom, trgovinam ter butikom so želeli te opomniti na nezmožnost prehoda za telesno hendikepirane državljane in državljanke. Te da so izbrali zato, ker »je treba de-demonizirati "okupatorja" in ga razširiti na simbolni red kot red nepravičnosti in dominacijskih tehnik in praks, ki se odražajo v jeziku, diskurzih, znanosti in stroki«.

Nekaj dni po praznovanju boja proti takšnim ali drugačnim okupatorjem sledi stoenaindvajseti dan leta oziroma mednarodni dan dela, ki se ga je zlasti v nekdanjih socialističnih državah bučno praznovalo. Nas je zanimalo, kako ga študentska populacija preživlja sedaj, v nesocialističnih časih. Pa poglejmo, kaj so povedali; ogromno jih bo preživelo dan pred knjigami - baje študijskimi, nekateri si bodo namočili zadnjo plat v morju, ena izmed vprašanih bo od 5. ure zjutraj do poldneva igrala »pleh musko« na budnici, omenjen je bil piknik ob spremljavi partizanskih pesmi na max volume.

Nemalo se jih je tudi rekreiralo, ujeli smo nekaj o odbojki, teku in pasjih sprehodih, eden izmed vprašanih pa se je odločil, da bo 1. maj praznoval tako, da se bo cel dan divje predajal mesenim užitkom. Nedvomno veliko nasprotje tistim, ki na ta dan na primer pišejo študentski infoblok.

Slednjim je na uho in oko prišla reakcija srbske študentske skupine „Odbrani Filozofski", ki je malodane zgrožena zavoljo okrogle mize „A la Bolognese". Ta je prejšnji teden potekala v Ljubljani, eden izmed številnih govorcev pa je bil kot predstavnik omenjene skupine Aleksandar Stojanović. Odbrani Filozofski so v svojem pismu sporočili, da govorec nikakor ni njihov član in zato ne bi smel predstavljati idej v imenu skupine ali biti predstavljen kot njihov zastopnik. Verjetno jih je to malce bolj zmotilo še zato, ker ni zastopal idej same skupine. Aleksandar se je na te obtožbe odzval ter pojasnil, da se nikakor ni predstavljal kot član navedene skupine. V svojem obširnem pismu se med drugim sprašuje o samem pomenu članstva v skupini, ki je hkrati neformalna in alternativna.

Še bolj šokantna novica pa je prejšnji teden zatresla temelje našega humanističnega duha. Middlesex University je osebje filozofskega oddelka obvestilo o zaprtju vseh filozofskih smeri, tako dodiplomskih kot podiplomskih. Oddelek je s svojim delom in raziskavami dosegal visoke standarde tudi na mednarodni ravni, zato je odločitev o »kenslasnju« filozofskih programov toliko večji kretenizem. Dekan je sporočil, da je edini razlog za omenjeni kretenizem finančne narave. Kakšno OGROMNO NEVERJETNO naključje, da je ravno za humanistično smer zmanjkalo denarja. NASA, you are probably next.

Da pa ne boste vsega časa namenili skrbi na to temo, prisluhnite, kam in kdaj ta teden.

ŠTUDENTSKI OBVESTILNIK

Prav danes se bodo s častnim prerezom traku začele Majske igre 2010. Omenjenemu rezanju traku lahko prisostvujete ob 17. uri, ob 18. uri pa se začnejo koncerti skupin - glasbenih seveda. Vabljeni k vsem majskim športnim aktivnostim.

Razmišljujoče naravnani ste vabljeni k udeležbi na pogovor o knjigi Postfordizem - razprave o sodobnem kapitalizmu, ki se bo odvijal v klubu Gromka na Metelkovi, in sicer v torek, 4. maja, od 18. ure dalje. V pogovoru bodo poleg vas sodelovali tudi Maja Breznik, Gal Kirn, Gorazd Kovačič, Rastko Močnik, Ciril Oberstar in Igor Pribac.

V sredo, 5.5., Oddelek za etnologijo in kulturno antropologijo nespečnežem ponuja predavanje z naslovom "From folk to nation: Ethnography and national culture formation in Czechoslovakia under state-socialism." Predavanje bo vodila dr. Michaela Ferencova od 9.40 ure dalje v predavalnici 2 na Zavetiški 5.

Isti dan se bo na žalost in srečo mnogih vsaj tretjina ljubljanskih študentov srečala na Škisovi tržnici. Tam boste verjetno srečali ogromno bivših sošolk in sošolcev od vrtca dalje. Skupaj boste pokramljali ob dopoldanskem programu, ki zajema predstavitev slovenskih krajev, kar vključuje tudi kulinarične posebnosti. Zvečer pa boste skakali in se naplesali ob glasbenih dogodkih.

Če pa idej za sredo še vedno ni dovolj, imate na voljo prireditev za otroke z naslovom »Animateka na obisku«. Zadeva se začne ob 16. uri v Centru Evropa na Dalmatinovi 4. Na njihovi spletni strani piše še: »V prvem delu popoldneva bomo organizirali delavnico za otroke, na kateri bodo ustvarjali optične igrače, ki jih bodo nato lahko odnesli domov.« Juhuhu! Brezplačno udeležbo potrdite na naslovu info@center-evropa.si.

Krvoblok domislila Julija Somrak.

 



Komentarji
komentiraj >>