Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
MESEC PREDREFERENDUMSKE HISTERIJE (2766 bralcev)
Petek, 14. 5. 2010
APR



Ta teden se je v Sloveniji začela kampanja pred referendumom o arbitražnem sporazumu med Slovenijo in Hrvaško. Dan pred začetkom kampanje so na nacionalni televiziji imeli srečanje premiera Boruta Pahorja in predsednika Slovenske demokratske stranke Janeza Janše, ki pa nista povedala nič novega, ampak ponavljala stare argumente. Seveda, Pahor je bil 'ZA' in Janša 'PROTI'. Zaradi tega, ker slovensko polemiko glede arbitražnega sporazuma, ki bo v histeričnem tonu potekala do 6. junija, ko bomo imeli referendum, smo se odločili, da vam v tokratnem Kultivatorju prikažemo hrvaški pogled na slovensko kampanjo pred referendumu o arbitraži.

Hrvaška referenduma ne bo imela, saj so ga zahtevali samo marginalci iz obrobja. O tem smo najprej spregovorili s hrvaškim političnim analitikom Davorjem Gjenerom.



Hrvaška se sooča s hudo gospodarsko krizo, v medijih prevladujejo debate o varčevalnih ukrepih vlade in reševanju proračuna. Zato je pričakovano, da je pričetek kampanje o arbitražnem sporazumu v Sloveniji za hrvaško družbo skorajda tretjerazredna tema. Kot je omenil Gjenero, glasovi proti arbitraži, kljub podpisu sporazuma obstajajo, a razen redkih intelektualcev, ki mu nasprotujejo, javnosti vprašanje ne interesira. Drugačna je slika v Sloveniji, kjer so svoje glasove proti sporazumu povzdignili eminentni intelektualci in politiki. Svoje razočaranje zaradi skrajno populističnega govora iz njihovih ust je izrazil Žarko Puhovski, profesor politične filozofije na filozofski fakulteti v Zagrebu:



Podobno neuravnovešene izjave podajajo tudi nekateri intelektualci na Hrvaškem, o katerih Puhovski pravi:



Gjenero je vlogo hrvaškega pravnega strokovnjaka in predsednika bivše hrvaško-slovenske komisije mednarodnopravnih strokovnjakov za mejo na hrvaški strani, Davorina Rudolfa, opisal takole:



O Budislavu Vukasu, hrvaškem pravniku in možnem članu arbitražne skupine, če bo do nje prišlo, je ta teden poslanec Slovenske demokratske stranke Jožef Jerovšek zastavil vprašanje slovenskemu ministru za zunanje zadeve Samuelu Žbogarju. Jerovšek namreč dopušča možnost, da obstaja pri sporazumu tajni aneks, po katerem naj bi bil Vukas član arbitrarne komisije, poleg tega pa pravi, da je Vukas protislovensko naravnan. Poslušajmo Jerovška in njegove argumente o tajnem aneksu in Vukasu.



O Jerovšku in njegovem vprašanju ter o Vukasu je Gjenero povedal sledeče:



Tako smo prišli do primerjave glavnih opozicijskih strank SDP na hrvaškem in SDS v Sloveniji. Obe stranki imata v parlamentih potrebno število poslancev za razpis referenduma o arbitražnem sporazumu, možnost, ki jo s somišljeniki izrablja največja slovenska opozicijska stranka in drugi marginalci. Logika slovenskih nasprotnikov arbitraže je perverzno popreproščena: če je nasprotna, hrvaška stran potrdila sporazum, potem ta nedvomno ne ustreza slovenski strani. Več o primerjavi je povedal urednik zunanje redakcije v Jutranjem listu, Željo Trkanec:



Pričakovano se postavi vprašanje, ali je v primeru vprašanja arbitražnega sporazuma hrvaška politika izkazala večjo politično zrelost od slovenske. Ponovno Trkanec:



Slovenija je v preteklem letu z blokado hrvaških pristopnih pogajanj svoje ime postavila na zemljevid diplomatskega sveta, pa čeprav ne v najlepši luči. Do tedaj dolgočasna, a relativno uspešna država je uporabila mehanizem in igro, ki jo je pred dobrimi desetimi leti občutila sama na svoji koži, ko je Italija blokirala slovenska pristopna pogajanja. Zato lahko postavimo tezo, da je Slovenija v odnosu do Hrvaške celo leto posnemala vzorce velikih in tako skušala nastopati s pozicije moči. Pozicije, ki se ji zaradi izpolnjenih obveznosti s strani Hrvaške in morebitnega padca podpisa arbitražnega sporazuma lahko vrne kot bumerang. V Sloveniji zato večinska podpora blokade in možna zavrnitev arbitražnega sporazuma kaže na shizofreno naravo politike in prebivalcev, ki želijo živeti mokre sanje močne države. Zaključno misel pa je podal Žarko Puhovski:



S pozicije okupatorja sta slovenske mokre sanje kultivirala Igor in Urh.



Komentarji
komentiraj >>