Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
OFF ROBOTSKEGA ZAKONA (2639 bralcev)
Ponedeljek, 17. 5. 2010
Nejc M.



OFF NAPOVEDNIK

Roboti na Japonskem po uspešnem naskoku industrije in človekovega prostega časa vstopajo tudi v matične dvorane. Na Daljnem vzhodu so namreč zabeležili prvo poroko, ki jo je vodil robot.

Meter in pol visoki I-Fairy, kot se imenuje e-matičar, je svoje delo bojda opravil dobro, z njegovim vodenjem poročnega ceremoniala sta bila zadovoljna tako ženin kot nevesta. Ženin, sicer profesor robotike Tomohiro Shibato, je pohvalil
I-Fairyjevo dobro izražanje, ženi Satoku Inoue, zaposleni v podjetju Kokoro, ki je robota izdelalo, pa se je zdel predvsem zabaven.

68.000 dolarjev vreden strojni matičar ima tako dobre možnosti, da se - podobno kot njegovi bratranci v zabavni in drugi industriji – dodobra uveljavi na tehnokratiziranem japonskem trgu dela. Ko postane še povsem samostojen – sedaj mora z njim upravljati njegov človeški sodelavec – toliko bolj. I-Fairyjeva brata, robota identičnih kvalitet, pa si bosta medtem prostor pod soncem prizadevala poiskati v Singapurju oziroma Združenih državah Amerike.

Vi pa berete OFF Program Radia Študent, ki ne potrebuje matičarja, človeškega ali robotskega.

OFF PROGRAM

Ob deseti dopoldanski se je rdečesrajčnim protestnikom na Tajskem iztekel vladni ultimat, da izpraznijo središče prestolnice Bangkok, sicer bo vlada sama z vsemi sredstvi poskrbela za njihov odhod. Tajske oblasti so včeraj sporočile, da bodo v zbirališča protestnikov poslale predstavnike Rdečega križa, ki naj bi z območja pomagali evakuirati ženske, otroke in starejše, ki bi želeli oditi. Kljub takšni intervenciji je s protestov odšlo le malo ljudi. Rdečesrajčniki so medtem izrazili pripravljenost na pogovore z vlado, če bi pri njih posredovali Združeni narodi. Vlada Abhisita Vedžadžive je takšno možnost že zavrnila.

Razmere v središču praktično zaprtega Bangkoka pa postajajo vse bolj kaotične. Samo v zadnjih treh dneh je v spopadih med vladnimi silami in protestniki umrlo 35 ljudi, več kot 224 pa je ranjenih. Zaradi posledic strelov v glavo je življenje izgubil tudi eden od vodij protestnikov v znamenitih rdečih srajcah, general major Khattyja Sawasdipol, ki je pod streli padel že v četrtek.

Zunanji ministri Brazilije, Turčije in Irana so v Teheranu podpisali dogovor, po katerem bo Iran v Turčijo pripeljal 1200 kilogramov nizko obogatenega urana v zameno za jedrsko gorivo. Iran naj bi 1200 kilogramov 20-odstotno obogatenega goriva uporabil za raziskovalni reaktor v Teheranu, bogatenje iranskega urana v Turčiji pa bosta po dogovoru nadzorovala Iran in Mednarodna agencija za jedrsko energijo. Ta naj bi bila o dogovoru s strani Teherana obveščena še ta teden, agencija za jedrsko energijo pa bo morala nato o predlogu obvestiti še ZDA, Francijo in Rusijo. Turške oblasti so po podpisu dogovora sporočile, da sedaj ni več potrebe za nove sankcije Varnostnega sveta Združenih narodov proti Iranu.

V gozdovih indijske države Chattsgarh so oblasti našle trupla šestih tamkajšnjih vaščanov. Umorjene vaščane z vaškim poglavarjem na čelu naj bi že pred časom ugrabili indijski maoisti, ki so ugrabljene obtožili vohunjenja za vlado. Policija je maoiste že obtožila okrutnega umora. Maoisti, ki si že več desetletij z oboroženimi akcijami prizadevajo za boljši socialni položaj indijskega revnega podeželja, so v zadnjem času ponovno povečali svojo aktivnost. Pretekli mesec so v napadu na vladno vojsko ubili 76 vojakov.

Somalijski islamisti so izvedli bombni napad na parlament na njegovem prvem letošnjem zasedanju. Napad v somalijskem glavnem mestu Mogadišu, ki je bil voden z glavne mestne tržnice Bakara, v samem parlamentu ni povzročil žrtev in večje škode, so pa bile zato bolj tragične posledice spopadov, ki so sledili. V spopadih po povračilnem ognju mirovnikov Afriške unije je bilo ubitih najmanj 11 ljudi, več kot 20 pa je ranjenih. Somalijski parlament je kljub napadu uspel izglasovati nezaupnico predsedniku parlamenta Adanu Madobeju, premiera Omarja Abdirashida Alija Sharmarke pa obtožiti izdaje.

Evropsko sodišče za človekove pravice v Strasbourgu je zavrnilo tožbo Združenja taboriščnikov druge svetovne iz Republike srbske proti Hrvaški. V tožbi je združenje v imenu 9.000 bivših taboriščnikov in njihovih potomcev od Hrvaške zahtevalo 500 milijonov evrov odškodnine za zločine storjene med drugo svetovno vojno. Uradna razlaga zavrnitve tožbe ni znana, nekateri odvetniki na Hrvaškem pa predvidevajo, da so sodniki strasbourškega sodišča ocenili, da Hrvaška ni mednarodnopravna naslednica Pavelićeve Neodvisne države Hrvaške, kar si prizadevajo dokazati tožniki. Združenje taboriščnikov druge svetovne vojne je nad odločitvijo Evropskega sodišča za človekove pravice razočarano, njegov predsednik Gojko Knežević pa se sprašuje, ali sodišče vnovič krši konvencijo Združenih narodov.

Koroški Heimatdienst je vložil tožbo proti generalni sekretarki Narodnega sveta koroških Slovencev, Angeliki Mlinar. Za avstrijske nacionaliste je sporna izjava Mlinarjeve, da skuša Heimatdienst uničiti slovensko narodno skupnost, kar je po njihovo blazen očitek, ki blati tožečo stranko. Heimatdienst zahteva od Mlinarjeve 36.000 evrov in preklic izjave. Več o tožbi pa tožena generalna sekretarka Narodnega sveta koroških Slovencev, Angelika Mlinar:



Parlamentarni odbor za finance in monetarno politiko je potrdil vladne predloge novele treh davčnih zakonov, s katerimi namerava Pahorjev kabinet spodbuditi rast domačega gospodarstva. Novele zakona o dohodnini, zakona o davku od dohodkov pravnih oseb in zakona o davčnem postopku je odbor pripravil za obravnavo na plenarni seji, potrdil pa je tudi uvedbo nove jamstvene sheme. Poslanci opozicijske SDS so k novelam predlagali amandmaje, ki pa niso dobili zadostne podpore. O nesprejetih amandmajih je svoje povedal Rado likar, podpredsednik odbora za finance in monetarno politiko ter poslanec SDS:



Na črni sredi oziroma študentskih protestih bodo zakonu o malem delu v izdatnem številu nasprotovali tudi študenti mariborske univerze. Kako se bodo odpravili v Ljubljano in na koliko protestnikov s Štajerske računajo, smo vprašali predsednika Študentske organizacije Univerze v Mariboru, Žigo Schmidta:



Poteka mednarodni dan proti homofobiji in transfobiji. V središču Ljubljane se bo v ta namen ob peti uri odvil shod proti homofobiji in trasfobiji ter za raznolike izraze ljubezni. Več o dogodku pa ena od organizatoric, Eva Gračanin iz Legebitre:



Komentarji
komentiraj >>