Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
OFF PRINCA ZA VSE (2570 bralcev)
Ponedeljek, 24. 5. 2010
Nejc M.



OFF NAPOVEDNIK

V času vez in poznanstev kot vse bolj razširjenega načina družbenega delovanja lahko bojda pravi človek na pravem mestu ob pravem času sleherniku precej olajša življenje. Ob pomanjkanju vplivnih znancev, ki ti lahko, denimo, uredijo dober posel z državo ali pa prepolovijo čakalno dobo pri zdravniku, je treba za tovrstne usluge seči v denarnico in najeti profesionalce. Eden takšnih naj bi bil princ Andrew, ki ga nekdanja žena, vojvoda yorška Sarah Ferguson, trži za pol milijona funtov.

Novinar tabloida News of the World je Andrewjevo nekdanjo soprogo pri trženju lobističnih uslug ex-moža zalotil kar dvakrat. Prvič je novinarju, ki se je predstavljal za poslovneža, ob prejemanju 40 tisoč dolarjev v zameno zagotavljala dober posel, takoj ko ga bo spoznala s princem. Z besedami »poskrbite zame in on bo poskrbel za vas«, pa naj bi želela kupca še dodatno prepričati o prinčevi moči vplivanja. Drugič naj bi novinar pod krinko Saro Ferguson pri nečednih poslih zalotil v newyorškem hotelu.

Princ Andrew naj ne bi o poslovanju svoje nekdanje žene vedel nič. Zaradi velike zadolženosti naj bi bila ta primorana iskati denar na vse možne načine, eden od najdonosnejših pa so očitno tudi lobistične usluge nekdanjega moža. Ugledu princa Andrewa, ki je od leta 2001 posebni britanski predstavnik za trgovino in investicije, utegne afera močno škodovati.

Vi pa berete OFF Program Radia Študent, ki bo za vas poskrbel tudi, če vi zanj ne boste.

OFF PROGRAM

Predsednik Južne Koreje Lee Myung Bak je napovedal, da bo zaradi potopitve južnokorejske ladje primer Severne Koreje predal Varnostnemu svetu Združenih narodov. Lee je dejal, da Južna Koreja ne namerava več tolerirati krutosti severne sosede in pričakuje, da bo ta za potopitev s torpedom tudi odgovarjala. Seul je ob tem prekinil medkorejsko blagovno menjavo, severnokorejskim ladjam pa prepovedal prehod prek južnokorejskih voda. Severna Koreja se je odzvala predvsem na napoved južnokorejskega obrambnega ministrstva, ki da bo na meji med državama ponovno začel s propagando proti severni sosedi. V Pjongjangu so sporočili, da bodo ob obnovitvi propagande nemudoma reagirali z ognjem.

Ukrepom proti Severni Koreji se ne bodo mogli izogniti tudi na dvodnevnih strateških pogovorih med Kitajsko in Združenimi državami Amerike v Pekingu. Ameriška državna sekretarka Hillary Clinton bo s finančnim ministrom Timothyjem Geithnerjem kitajska sogovornika, podpredsednika vlade Wanga Qishana in državnega svetnika Daia Bingguoa, skušala prepričati, naj Kitajska sodeluje z ZDA pri pripravi odgovora na potopitev južnokorejske ladje. Clintonova meni, da gre za nujno zadevo, od Severne Koreje pa zahteva, da prekine s svojim izzivalnim obnašanjem. Južno Korejo je pred tem v prizadevanjih za sprejetje ukrepov proti severni sosedi podprl tudi ameriški predsednik Barack Obama.

Jamajški premier Bruce Golding je napovedal končanje uličnih nemirov, ki prestolnico Kingston vznemirjajo že nekaj dni. Vandalizem, streljanje in napadi na državne varnostne organe – zagorela je tudi policijska postaja – je sprožila napoved aretacije enega od šefov nedovoljene trgovine z drogami v regiji, Cristopherja Dudusa Cokea. Njegovi podporniki na ulicah jamajške prestolnice v bojih s policisti nasprotujejo Cokeovi aretaciji, oblasti pa so ob naraščajočem nasilju v delih Kingstona že razglasile izredne razmere. Premier Golding je dogajanje označil kot organiziran napad na državo, čemur se bodo zoperstavili z vsemi sredstvi in v kratkem umirili razmere. Cristopher Dudus Coke, voditelj genga Shower Posse, je po mnenju ameriških sodnih oblasti, ki ga iščejo, eden najbolj nevarnih kriminalcev na svetu, ki mu zaradi enormnega seznama kaznivih dejanj grozi dosmrtna ječa.

Opazovalci Evropske unije, ki so nadzirali parlamentarne volitve v Etiopiji, so sporočili, da so le-te potekale v mirnem in demokratičnem vzdušju, razveseljuje pa jih tudi velika volilna udeležba. Nasilja praktično ni bilo zaznati, kar je po letu 2005 in krvavem povolilnem dogajanju po mnenju opazovalcev spodbudno. Nekatere opozicijske stranke so se sicer pritožile nad domnevnimi volilnimi nepravilnostmi, a naj bi bile pritožbe predvsem odraz slabe podpore, ki se jim obeta. Uradni rezultati volitev še niso znani, je pa že bolj ali manj jasno, da na oblasti ostaja stranka Revolucionarna demokratična fronta premiera Melesa Zenawija. Na uradno potrditev zmage bo moral Meles, ki Etiopiji vlada že več kot dve desetletji, počakati do 21. junija.

Južnoafriška republika je objavila dokumente, ki razkrivajo, da je Izrael v času apartheida državi ponujal jedrsko orožje. Gre za zaupni zapisnik srečanja med visokimi predstavniki Južnoafriške republike in Izraela iz leta 1975, ki priča, da je tedanji južnoafriški obrambni minister PW Botha izraelskega kolega, sicer Nobelovega nagrajenca za mir, Šimona Peresa vprašal za jedrske konice, ta pa mu jih je velikodušno – za pravo ceno - ponudil v treh velikostih. Ministra sta nato podpisala dogovor o vojaških odnosih med državama, vsebina le-tega pa je ostala skrivnost. Južnoafričani naj sicer ne bi kupili orožja, sta pa državi na obrambnem področju sodelovali še naprej. Kasneje naj bi izraelske oblasti skušale preprečiti objavo omenjenih dokumentov, a se je post-apartheidovska južnoafriška vlada na željo ameriškega akademika Sashe Polakowa-Suranskyja, ki je dokumente odkril, odločila drugače. Gre za prvi uradni dokument, ki potrjuje, da Izrael ima jedrsko orožje.

Vlada s socialnimi partnerji nadaljuje pogajanja o pokojninski reformi, na katerih naj bi vladna stran sindikatom odgovorila na njihov zadnji predlog glede upokojitvenih pogojev. Čeprav rezultati pogajanj še niso znani, pa je že jasno, da so za vlado pogoji sindikatov nesprejemljivi. Po mnenju ministra za delo, družino in socialne zadeve Ivana Svetlika so na ministrstvu predlog sindikatov proučili in ugotovili, da bi le-ta le malenkostno posegel v obstoječi pokojninski sistem oziroma bi ga celo zrahljal. Vlada naj bi sedaj sogovornikom ponudila svoj, nekoliko modificiran prvotni predlog pokojninske reforme.

Vladna stranka Desus je predstavila svojo kandidatko za županjo Ljubljane na jesenskih lokalnih volitvah. Mestno oblast v prestolnici bo skušala prevzeti Meta Vesel Valentinčič, nekdanja država sekretarka v službi vlade za lokalno samoupravo in regionalno politiko. In s čim bo Vesel-Valentinčičeva, sicer tudi predsednica ljubljanske mestne organizacije Desusa, skušala prepričati volivce?



Desus je napovedal tudi okrepljeno zastopstvo v ljubljanskem mestnem svetu, kjer ima trenutno enega svetnika. Koliko jih kandidatka za ljubljansko županjo, Meta Vesel Valentinčič, pričakuje po volitvah?



Medtem ko je ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve predlagalo spremembe družinskega zakonika, ki so z redefinicijo priznanih oblik družine nekoliko presenetile tudi zagovornike teh sprememb, se je ministrstvo za šolstvo in šport odločilo za korak v nasprotno smer. Po srednjih šolah je namreč v podpis dijakom in dijakinj razposlalo izjavo z naslovom „Ponosen oziroma ponosna sem na spol“. Sam minister Lukšič je dejal, da je izjava namenjena socializaciji v spol ter intenziviranju razprave o širših implikacijah spolne vzgoje. Pa poglejmo kako se glasi ta izjava. Citiramo: "Človeštvo je razdeljeno v dva spola. Združena tvorita celoto za nadaljevanje civilizacije. Odgovorna spolnost je prava pot“.

Tatjana Greif iz sekcije ŠKUC-LL opozarja na izrecno diskriminatorne elemente v izjavi in na njeno popolno nasprotje s sodobnimi družbenimi razmerami. Takole pojasnjuje svoje videnje izjave:



Ministrstvo naj bi imelo namen odpreti razpravo o implikacijah spolne vzgoje in mlade na tem področju osveščati. A Greif v ta namen dvomi:



Greif tudi poziva dijake in dijakinje k premisleku pred podpisom izjave, saj da gre za zavajanje:



Za pojasnila smo seveda prosili tudi ministrstvo za šolstvo, vendar do jutri niso dosegljivi za izjave.

Afriški center v okviru Tedna Afrike skupaj s Platformo NVO za razvojno sodelovanje in pomoč Sloga organizira okroglo mizo z naslovom Afrika – 50 let po neodvisnosti. Na njej bodo sodelovali sociolog Jože Vogrinec, predstavnica ministrstva za zunanje zadeve Ana Novak, novinar Ermin Hladnik Milharčič in predstavnik Afriškega centra Ibrahim. Slednji nam je povedal več o vsebinskih smernicah okrogle mize.



Komentarji
komentiraj >>