Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
L. 3, ŠT. 20 (2403 bralcev)
Ponedeljek, 31. 5. 2010
Lan



NEURADNI LIST
Neuradni list Radia Študent je štirinajstdnevnik, v katerem prestrezamo in prežvekujemo osnutke in predloge zakonov, pravilnikov, uredb, javnih naročil in drugih aktov ter dokumentov, ki šele nastajajo na vladnih in ministrskih kuloarjih. Potrebno jih je prestreči pred njihovo potrditvijo na seji vlade, saj je po njihovem pristanku v državnem zboru za vsebinske popravke praviloma prepozno. Naivno bi bilo namreč verjeti, da vsakokratna večinska koalicija svojega dela ne bo opravila skladno z voljo političnih botrov z Gregorčičeve.

Pozdravljeni in dobrodošli v 65-ti izdaji Neuradnega lista. Česar se ni lotila niti prejšnja vlada, ki z žlahtnim desnosredinskim pedigrejem niti ni vzbujala upanja h kakršnikoli deregulaciji ali liberalizaciji režima uporabe opojin na sončni strani Alp, se bo lotila Pahorjeva. Ta je za skrajšani postopek že pripravila osnutek predloga zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o proizvodnji in prometu s prepovedanimi drogami.

Vlada se pri tem sklicuje na oceno Mednarodnega odbora za narkotične droge, ki je leta 1997 podal mnenje o uporabi konoplje v živilskih izdelkih. Na podlagi navedenega mnenja je promocija izdelkov iz konoplje zavajajoča in je namenjena uveljavljanju podobe konoplje kot zelo uporabne rastline, katere izdelki naj bi bili še posebej koristni, ker so naravni. Promocija uporabe konoplje v živilih in pijači nadalje prispeva k podobi te rastline kot neškodljive prehranske snovi. V teh primerih je trženje izdelka namenjeno promociji konoplje kot take. Gre za poskus upravičevanja komercialne rabe konoplje kot dela procesov za popolno legalizacijo te rastline.

Različni izdelki, še posebej pa živila, ki vsebujejo ali imajo zgolj simbol konoplje na embalaži, posredno sporočajo, da konoplja, čeprav je v prvi skupni prepovedanih drog, ni tako zelo škodljiva. S tem se zmanjšujeta učinek in pomen dela številnih preventivnih programov na področju drog in povečuje sprejemljivost uporabe konoplje tako med mladimi kot tudi med ostalim prebivalstvom. Zato je lahko škodljiva tudi posredna promocija rabe konoplje, za kar gre pri izdelkih, ki imajo natisnjeno konopljo ali simbol le-te na embalaži. Skladno s tem mnenjem se bo vsakršna podoba ali omemba konoplje z živil, če bo zakon seveda sprejet, poslovila.

Verjetno vas ne bo malo, ki bi vas takšna omejitev lahko motila. Verjetno bi večino ljudi motilo, če bi se na živilih prepovedala uporaba simbolov sadja, iz katerega nastajajo vrhunski izdelki domače žganjekuhe. Ti pa včasih vodijo tudi v psihosocialne težave. Bo pa uredništvo Neuradnega lista skupaj s širšim članstvom rožnodolske radijske frekvence razmislilo o natečaju za minimalno modifikacijo simbola konoplje, ki bi zaobšla zakon.

Neuradni list Radia Študent, letnik 3, številko 20, je podpisal in v nadaljnjo obravnavo poslal Lan. Znova izidemo čez 14 dni.



Komentarji
komentiraj >>