Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
KrOFF KRVAVEGA TORKA (2441 bralcev)
Torek, 15. 6. 2010
tadejla



V boj z burkami, enim od muslimanskih ženskih oblačil, je poleg Francije in Belgije vstopila še Španija. Kot prvo večje špansko mesto je Barcelona na določenih javnih mestih prepovedala kakršnakoli pokrivala, ki polno zakrivajo obraz, vendar barcelonski župan vztraja, da prepoved ni utemeljena v religioznih praksah. Španski pravosodni minister Francisco Caamano je medtem napovedal, da bodo delno prepoved nošenja burk vključili v nov zakon o verski svobodi, kar utemeljuje s spoštovanjem ženskih in človekovih pravic. Burke so sicer tako na ulicah Barcelone kot tudi v širši Španiji že danes - zelo redke.

Po dvanajstih letih od začetka preiskave je britanska vlada končno predstavila poročilo o incidentu iz leta 1972, ko je britanska vojska na demonstracijah za državljanske pravice v severnoirskem mestu Londonderry pobila štirinajst protestnikov in jih še ducat ranila. Poročilo nedvoumno kaže nedolžnost vseh žrtev, saj te napada z ničemer niso izzvale, nekatere od njih pa so bile ustreljene med begom in celo med nudenjem pomoči. Poročilo celotno krivdo za tako imenovano Krvavo nedeljo torej polaga pred noge vojaških enot, ki so izvršile pomor in takrat še dodatno razgrele že tako prevročo severnoirsko problematiko. Britanski premier David Cameron je izrazil protokolarno obžalovanje.

Tudi Francijo pretresajo tokovi demontaže evropske socialne politike. Proti dvigu spodnje starostne meje za upokojitev s 60 na 63 let, s čimer želijo oblasti zmanjšati visoki proračunski primanjkljaj, je v Parizu in Marseillu po oceni sindikatov demonstriralo okoli sedemdeset tisoč ljudi. Policija sicer trdi, da je bilo demonstrantov kar trikrat manj. Po dobrih petnajstih letih, odkar je predsednik Mitterrand spodnjo mejo znižal iz 65 na 60 let, bodo Francozi tako morda spet delali dlje.

Zaradi umora mladoletnega Srba je v vojvodinskem kraju Jabuka pri Pančevu prišlo do razmaha etničnega nasilja. Med romskim in srbskim vrstnikom se je sprva začel besedni spopad prek spletne socialne mreže Facebook zaradi domnevne kraje športnih copat, spor pa se je končal z umorom Srba. To je povzročilo stopnjevanje etničnega nasilja nad tam živečimi romskimi družinami, ki so sedaj deležne stalne zaščite policije in posebnih enot. Pozivi, da se etnično in versko nasilje pomiri, niso bili upoštevani, zato je bilo aretiranih pet vaščanov.

KrOFF sta pripravila Anže in Jerneja.



Komentarji
komentiraj >>