Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
OFF PRIJATELJEVANJA Z OGNJEM (2981 bralcev)
Sreda, 7. 7. 2010
Nejc M.



OFF NAPOVEDNIK

Nemci imajo dober razlog za dvom v nocojšnjo nogometno zmago v polfinalu. Njihova vedeževalka hobotnica Paul se je v izbiri med posodo z nemško in špansko zastavo odločila za hranjenje iz slednje. Ker so bile njene prerokbe v času svetovnega prvenstva presenetljivo točne, napovedala je zmago Nemčije tako proti Argentini kot tudi proti Angliji, zdaj nemški navijači trepetajo pred večerno tekmo.

Edino upanje, ki jim še ostaja, je vedenje, da je hobotnica enkrat že zajebala. Pred finalom evropskega prvenstva 2008, v katerem sta se pomerili ravno Nemčija in Španija, je napovedala naslov evropskega prvaka domači ekipi, a zmagali so Španci. Mogoče njene povezave z vesoljnim stvarstvom, ko se vmeša Španija, ne držijo, lahko pa le skuša izničiti staro napako izpred dveh let, ki njeno kredibilnost postavlja na kocko.

Španci se napovedi iskreno veselijo, potrjuje pa jo tudi njen nacionalni brat ježevec Leon, s tem da je snedel hruško z zastavo nasprotne reprezentance. Nemci imajo težko nalogo, igrati nogomet s temnimi silami usode pač ni mačji kašelj.

Vi pa berete od hobotnice in ježa izbrani OFF Program Radia Študent.

OFF PROGRAM


Po včerajšnjem uboju petih vaščanov v sudanski regiji Abyei, ki naj bi ga zagrešilo severu države naklonjeno arabsko govoreče pleme Misserija, se prebivalci bojijo nadaljnjih zaostrovanj. Pleme Misserija je obtožbe sicer že zanikalo. Takšni napadi naj bi služili praznjenju območja, naseljenega s pripadniki etnične skupine Dinka, ki izkazuje podporo jugu Sudana. Razlogi za nadaljnja trenja so politično motivirani. Tičejo se referenduma leta 2011, na katerem naj bi se v regiji Abyei, po kateri teče meja med severnim in južnim delom Sudana, odločali o priključitvi jugu države. Poleg poskusa preprečevanja referendumskih aktivnosti, še posebej registracije volivcev, bi lahko ti napadi vplivali na postavljanje regionalne meje. Čas za zagotovitev mirnega poteka referenduma se po besedah mnogih izteka zelo hitro.

Afganistanski general Mohammad Zahir je potrdil, da so Natovi bombniki ubili 5 afganistanskih vojakov, 2 pa ranili. Incident se je zgodil v provinci Ghazni na vzhodu Afganistana, kjer je domača vojska izvajala napad na upornike. Napako je Nato že priznal, ob tem pa klasično dodal, da dejanje obžalujejo in so o njem že sprožili preiskavo. Do žrtev prijateljskega ognja je prišlo ob nepravem času, saj je eden glavnih ciljev Nata izboljšati sodelovanje z afganistansko vojsko, čemur bo smrt petih vojakov vse prej kot pripomogla.

Britanska vojska bo ameriški predala nadzor nad območjem Sangin v afganistanski provinci Helmand. Na tem obočju so imeli Britanci največje izgube, tam je namreč od leta 2001 umrlo 99 njihovih vojakov. Britanski minister za obrambo Liam Fox je izjavil, da se bo prenos nadzora zgodil konec leta, talibi pa ga bodo najverjetneje označili za svojo zmago.

V Kolumbiji je bilo v zračnem napadu ubitih 13 pripadnikov uporniške skupine Farc.
Ti so bili namenjeni vzpostaviti ponovni nadzor nad območjem Montes de Maria v karibski provinci Bolivar. Kolumbijski obveščevalni viri trdijo, da naj bi gverilce na misijo poslal Ivan Marquez, ki naj bi bil drugi najpomembnejši vodja Farc-a, zadolžen tudi za operacije v tujini. Kolumbijski predsednik Álvaro Uribe je izjavil, da je s tem napadom na upornike poslal jasno sporočilo vodjem Farca.

Ameriška administracija poziva kitajsko vlado, naj izpusti ameriškega geologa kitajskega rodu Xue Fenga, ki je bil po treh letih pripora včeraj obsojen na osem let zapora zaradi izdaje državne skrivnosti. Po mnenju sodišča je Feng kriv, ker je kot uslužbenec IHS v imenu tega ameriškega podjetja kupil podatkovno bazo o kitajski naftni industriji. Zatem so v Pekingu te podatke zaščitili in jih razglasili za državno skrivnost. Ker naj bi bila najvišja prioriteta ameriške administracije zaščita ameriških državljanov, ti pa so zaskrbljeni predvsem zaradi majave pravice do poštenega postopka ter trditev skupin za človekove pravice o mučenju v zaporu, ameriške oblasti zahtevajo Fengovo deportacijo v Združene države. Za deportacijo je Obama že posredoval pri kitajskem predsedniku Hu Jintau.

Kitajske oblasti so tri mesece po zavrnitvi vize poljski novinarki Mariji Kruczkowski enako storile še njenemu kolegu. Gre za Konrada Godlewskega, oba pa pišeta za največji poljski časopis Gazeta Wyborcza. Godlewski je želel prisostvovati na Kitajsko-evropskem forumu v Chengduju med 7. in 11. julijem, a so mu kitajske oblasti kljub povabilu organizatorjev zavrnile vstop. Očitno gre za nekakšno črno listo, čeprav kitajska stran ne podaja razlogov zanjo niti ne pojasnjuje kriterijev, po katerih se lahko novinar na njej znajde. Tako se lahko zgolj ugiba, kateri prispevek ju je postavil na ta seznam. O temu smo govorili z Anthonyjem Millsom z Mednarodnega tiskovnega inštituta IPI:



Peter Bethune alias New Zealander je bil v Tokiu zaradi februarskega ilegalnega vkrcanja na japonsko kitolovko, ki jo je želel odvrniti od lova, obsojen na dve leti zapora. Bethuneju pa najverjetneje izrečene zaporne kazni ne bo potrebno prestajati, saj je bila njena izvedba preložena za pet let. V praksi to pomeni, da bo izgnan nazaj na Novo Zelandijo. Bivši član aktivistične skupine Sea Shepherd se je izrekel za krivega po štirih točkah obtožnice, zanikal pa je krivdo za napad na kapitana ladje. Izjavil je, da je želel zgolj pridržati kapitana, namesto tega pa je bil sam pridržan na poti do Japonske.

Evropska komisija in Svet Evrope sta začela uradne pogovore o pristopu Evropske unije k Evropski konvenciji o človekovih pravicah. Konvencija predstavlja najpomembnejši pravni akt o varstvu človekovih pravic in temeljnih svoboščin v Evropi. Podlago za pristop unije k aktu predstavlja Lizbonska pogodba, in ko bo Evropska unija sprejela Konvencijo, naj bi imeli državljani EU zagotovljeno večje pravno varstvo. Tako bodo lahko po izčrpanih vseh domačih pravnih možnostih pri Evropskem sodišču za človekove pravice vložili pritožbo zaradi kršitve temeljnih pravic s strani Unije.

Vlada, sindikati in delodajalci se v okviru današnje seje Ekonomsko socialnega sveta niso uspeli dogovoriti o pokojninski reformi, saj je vsaka stran vztrajala pri svojem predlogu reforme. Sindikati zavračajo predlog, po katerem bi moški morali delati več kot 40 in ženske več kot 38 let. Dodali so še, da je sporočilo predstavnikov vlade do sindikalnih predlogov izrazito neprijazno. Minister za delo, družino in socialne zadeve Ivan Svetlik pa je povedal, da so predstavili nove izračune in prognoze gibanj na makroekonomskem področju, ki kažejo na izredno zaostrene razmere. Pogovori med socialnimi partnerji se bodo nadaljevali prihodnji teden.

Parlamentarni odbor za zunanjo politiko je na delno zaprti seji med drugim razpravljal tudi o vlogi Slovenije v mednarodnih operacijah v Afganistanu in poslabšani varnostni situaciji na Zahodnem Balkanu. Milenka Ziherla, poslanca Slovenske demokratske stranke in podpredsednika odbora smo vprašali, do kdaj bo Slovenska vojska prisotna v Afganistanu:



Zavod Krog letos drugič v okviru humanitarno razvojnega projekta »Podari nasmeh« organizira rehabilitacijo otrok iz Kosova in Črne gore. Ta bo potekala do 14. julija v Piranu in zajema 30 osnovnošolskih otrok ter 3 strokovne delavke. Več o projektu nam je povedala predsednica zavoda Krog Emina Hadžić.



Kakšen pa je kriterij za izbiro otrok?



Na mariborski Fakulteti za naravoslovje in matematiko so z norveško veleposlanico Katharino Helwig Vikor odprli Interdisciplinarni didaktični center za okoljsko vzgojo. Poklicali smo dekanjo fakultete Natašo Vaupotič in jo vprašali, kaj pomeni okoljska vzgoja:



Zanimalo nas je še, kdo je financiral odprtje centra in komu je pravzaprav namenjen:



OFF so pripravili Boris ter vajenca Tina in Petar.



Komentarji
komentiraj >>