Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
PREKERSKI OFF (3051 bralcev)
Petek, 9. 7. 2010
Urh



OFF NAPOVEDNIK

Kmetu Gustavu Raschu, ki je pred 12 leti vložil obtožnico proti sosedu, ker mu je ta domnevno ukradel kravo in spremenil njeno identifikacijsko številko, je sodišče za človekove pravice v Strasbourgu priznalo 16.000 evrov odškodnine in 1500 evrov sodnih stroškov. Odškodnino in stroške mu bo morala izplačati matična država Luksemburg, saj tamkajšnja sodišča kar 12 let niso uspela sprejeti razsodbe pri dokaj preprostem primeru. Morda je nesposobnost luksemburških sodišč šla na roko Raschu, saj verjetno v lastni državi ne bi dobil tako velike odškodnine, tudi če bi sodišče odločilo, da mu je sosed odtujil kravo in spremenil njeno identifikacijsko številko.

Sicer moraš najprej doma izčrpati vse pravne možnosti, da se lahko pritožiš na Evropsko sodišče za človekove pravice, zato je kmet Rasch svojevrsten psihološki fenomen, saj je tako dolgo vztrajal zaradi primera kraje ene krave. Vseeno pa to še ne govori o zadostni učinkovitosti sodišča v Strasbourgu, saj marsikateri primeri evidentnega kršenja človekovih pravic, ko se znajdejo na Evropskemu sodišču in so v kršitve vpletene države, ne dobijo hitrega epiloga. Zaradi tega ima razsodba s kravo paradoksalen značaj. Po eni strani se lahko kaže kot primer, ki dokazuje uspešnost Evropskega sodišča, po drugi strani pa gre za primer, ki služi v posmeh neučinkovitosti istega sodišča v pomembnejših primerih.

Berete do bizarnih sodniških primerov ambivalenten OFF program Radia Študent!

OFF PROGRAM


Deset ruskih vohunov je bilo po četrtkovem priznanju krivde izgnanih iz Združenih držav Amerike, in sicer z obtožnico, da se niso prijavili kot agenti tuje države. Ruski predsednik Dmitrij Medvedjev je v skladu z dogovorom podpisal odlok, s katerim je pomilostil štiri Ruse, ki so bili obsojeni in zaprti zaradi vohunjenja za zahodne države. Četverica obsojenih je Medvedjevemu poslala peticijo za pomilostitev, v kateri so tudi priznali krivdo. Po besedah ameriškega pravosodnega ministra Erica Holderja, je dogovor z Rusijo dobra rešitev in je seveda v skladu z interesi države. Ruska stran se očitno s tem strinja, saj zamenjava pomeni splošno izboljšanje odnosov in napoveduje novo dinamiko le-teh.

Na plemenskem območju na severozahodu Pakistana je v samomorilskem napadu umrlo najmanj 45 ljudi, več kot 80 jih je bilo ranjenih. Napadalec na motornem kolesu se je razstrelil pred poslopjem civilnega upravitelja v kraju Jakagund, kjer se pakistanske sile bojujejo s talibani in pripadniki mreže Al Kaide. Eksplozija je poškodovala tudi ostala poslopja in bližnji zapor, iz katerega je uspelo pobegniti približno 30 zapornikom.

Kamerunska vlada je zanikala trditve, da bo iskalec azila v Združenem kraljestvu, ki je homoseksualec, preganjan v domači državi, če se vrne. Vseeno pa je v sredo višje sodišče v Londonu ugodilo tako tej prošnji kot tudi prosilcu iz Irana, kjer je homoseksualnost kaznovana s smrtjo. V Kamerunu znaša kazen za homoseksualnost tri in več let zapora. Nižje sodišče je sprva prošnjo zavrnilo na temeljih, da se lahko prosilec izogne zdravljenju, tako da skriva svojo seksualno usmerjenost ali z diskretnim obnašanjem, kar je višje sodišče označilo za kršitev človekovih pravic. Issa Tchiroma, kamerunski minister za komunikacije je povedal, da se lahko homoseksualci svobodno vedejo v privatnem življenju. Sicer je homoseksualnost v Kamerunu prepovedana z zakonom, a je Tchiroma dodal, da v državi ni preganjan noben homoseksualec in da prosilec zakon zgolj zlorablja kot izgovor za pridobitev azila.

V indonezijski provinci Zahodna Papua več sto protestnikov nadaljuje z demonstracijami proti posebnemu avtonomnemu statusu province. Beny Gail, eden od organizatorjev protestov, je povedal, da bodo s protestniki vztrajali, dokler ne bodo z vlado v Džakarti začeli pogajanja za referendum o neodvisnosti. Zahodna Papua je najbolj oddaljena in najmanj razvita indonezijska provinca kljub ogromnim naravnim resursom. Poseben avtonomni status province, ki si ga je ta pridobila leta 2001, po mnenju tamkajšnjega prebivalstva ne izpolnjuje osnovnih standardov za življenje.

Po dalj časa trajajočem sporu med ponudnikom spletnih storitev Googlom in kitajsko vlado, je ta Googlu vendarle obnovila licenco za delovanje na Kitajskem. Zaradi cenzorskih zahtev Kitajske in njenega domnevnega spletnega napada na Google, je prišlo do resnih trenj med podjetjem in državo. Tako se je zadnje čase špekuliralo o možnosti, da Kitajska Googlu ne bo podaljšala dovoljenja. A spravne poteze, ki jih je v zadnje času potegnilo podjetje, so očitno zadostovale, da ne bodo izgubili potencialno največjega trga na planetu.

Na Slovaškem je kot prva ženska premierka oblast prevzela Iveta Radičova. Desnosredinska koalicija, ki je dobila večino na junijskih volitvah, namerava pod njenim vodstvom prvenstveno reševati probleme visoke brezposelnosti in razvejane korupcije ter obnoviti precej načete vezi s sosednjo Madžarsko. Valovi nacionalizma na obeh straneh so namreč v zadnjih mesecih privedli do izrednega poslabšanja odnosov med državama. Da je del vladnega kabineta tudi politik madžarskega rodu, bo morda en prvih korakov k izboljšanju prenapete situacije.

Zaradi spornega zakona o prisluhih, ki ga je pripravila vlada Silvia Berlusconija, v Italiji ponovno poteka stavka novinarjev. Večina časopisov tako ni izšla in na voljo sta le časnik Il Giornale, ki je v lasti premierjevega brata ter še provladni Libero. Medtem ko vladajoča koalicija trdi, da je zakon nujen za zaščito zasebnosti, pa kritiki - med njimi tudi mnogi sodniki in tožilci - menijo, da je zakon prvenstveno namenjen zaščiti politikov. Predlog zakona, ki gre močno na roko tudi v številne škandale vpletenemu Berlusconiju, med drugim predvideva visoke kazni za medije, ki bi objavili prepise prisluhov. Zakon, katerega je že pred tedni potrdil senat in na katerega Berlusconi veže glasovanje o zaupnici vladi, bo konec julija bo obravnavan še v poslanski zbornici, kjer bo verjetno potrjen brez večjih težav.

Je pa italijanski premier Silvio Berlusconi zagrozil s predčasnimi volitvami v primeru, če parlament ne sprejme 24 milijard vreden sveženj varčevalnih ukrepov. Znano je, da se Italija utaplja v javnem dolgu, ki je aprila dosegel že rekordnih 1812 milijard evrov. Varčevalni ukrepi predvidevajo predvsem varčevanje v javnem sektorju, zdravstvu, kulturi in na področju izobraževanja. S temi ukrepi se ne strinja 20 italijanskih dežel, saj bi jim vlada finančna sredstva zmanjšala za kar 4,3 milijarde evrov. Sprejetje ukrepov ovirajo trenja znotraj koalicije, še posebej med Berlusconijem in predsednikom parlamenta ter koalicijske stranke Ljudstvo svobode Gianfrancom Finijem.

V odzivu na sredino izredno sejo v državnem zboru, v katerem je poslanec Slovenske demokratske stranke Vinko Gorenak za poglavitne krivce za majsko uničevanje parlamenta obtožil 'ultralevičarske in anarhistične' skupine, je avtonomno gibanje Fronta prekercev takšne insinuacije odločno zanikalo. Alterfestacije, ki so jih 19. maja letos organizirali za stavbo Filozofske fakultete in so se nadaljevale tudi pred parlamentom, so se namreč za časa kamenjanja tega objekta že končale, njeni udeleženci in organizatorji pa so bili takrat pretežno zbrani v Socialnem centru Rog. Predstavnik Fronte prekercev Luka Mesec zadevo zaokroži takole:



O sprenevedanju in dvoličnosti študentskih organizacij je Mesec povedal še sledeče:



Ožja vodstva sindikalnih central so kljub napovedani odložitvi parlamentarnih obravnav predloga novele zakona o delovnih razmerjih in zakona o zdravstveni dejavnosti pred državnim zborom z javnim shodom izrazila nestrinjanje s predlogom novele zakona s transparentom „Umaknite protidelavske zakone z dnevnega reda“. Več o vzdušju na samem shodu nam je povedal predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Dušan Semolič:



Semolič nam je več povedal tudi o neusklajenih predlogih novele zakona o delovnih razmerjih in kaj sindikate pri njih najbolj moti:



Komentarji
komentiraj >>

Re: PREKERSKI OFF
anonimni alkoholik [09/07/2010]

plemensko območje? kaj študiraš antropologijo ziher! :)
odgovori >>