Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
ANATHEMA: We're Here Because We're Here (Kscope, 2010) (ponovitev 28. 7. 2010 ob 00.30) (2285 bralcev)
Sreda, 21. 7. 2010
mcolner



* Iz globočin britanske ekstremne metal godbe se je v začetku 90. let kot nekakšna kreativna smetana izvila skupina Anathema, ki je že v samem začetku nakazala precejšnjo odklonskost od osnovnih konvencij tega žanra. Grupacija mladcev je pod vodstvom bratov Cavanagh, ki sta ostala edina zares stalna člana kolektiva, že na drugi plošči opustila distorzirano in temačno estetiko doom metala ter se podala na razgibano ustvarjalno pot. Vplivi progresivnega rocka 70. let in različnih sodobnejših pobud so povzročili, da je v izjemno kratkem času presegla toge okvire enega samega žanra.

Tako je Anathema vselej pustila globok pečat na metalski sceni, ki še vedno neizmerno časti zlasti prvenec 'Serenades'. Ne glede na to je zasedba iz albuma v album napredovala tako v avtorski kot izvedbeni luči in se vse bolj približevala neki nedefinirani izraznosti, ki se napaja iz različnih vplivnih bazenov, od britanske folk glasbe, psihadeličnega in progresivnega rocka do sodobnih post-rockerskih prijemov.

Ravno v obratnem toku je delovala glasbena industrija, ki je po sušnih devetdesetih letih ponovno prepoznala zlato jamo v metalski subkulturi, ki je v začetku novega tisočletja doživela ponovni in še vedno trajajoči razcvet. Anathema je na drugi strani že s ploščo 'Judgement' iz leta 1999 popolnoma prekinila navezave s težko rockersko distorzirano estetiko in zvokom. Prav to je bila tudi prelomnica, ko je skupina prestopila iz dokaj ozko usmerjene založbe Peaceville k večji in splošnejši Music for Nations. Ta je podpirala konstantni in konsistentni razvoj benda, a je svojo dejavnost po logiki nove ekonomske ureditve pred leti priključila korporaciji Sony BMG. To pa je pomenilo konec lagodnega ustvarjanja za Anathemo, ki se je znašla v primežu tržnih imperativov.

Zasedba je tako sedem let zgolj koncertirala in iskala načine za ponovni zagon svojega studijskega delovanja brez izgube kakovosti. Na eni izmed svojih neumornih turnej, ki so jih občasno v cenejši akustični izvedbi izvajali zgolj trije člani postave, se je ob koncu leta 2004 ustavila tudi v novogoriški Mostovni in navdušila skupino zvestih privržencev. Pravzaprav je Anathema ravno s svojo specifičnostjo in nepredvidljivostjo zadržala zadostno bazo fanov, da je lahko glasbeno preživela in delovala tudi v spremenjenih produkcijskih razmerjih.

Po dolgih sedmih letih nenadejanega premora je zasedba ob podpori založbe Kscope ponovno povila studijsko ploščo, ki jo je producentsko zastavil Steven Wilson iz priljubljene progresivne rock zasedbe Porcupine Tree. Anathema so nekaj tega duha tudi privzeli, čeprav se plošča 'We're Here Because We're Here' nekako logično navezuje na tradicijo svojih predhodnic. Z zvokom in načinom se gibljejo nekje po poljanah svojstvenega melanholičnega rocka z zasanjanim in atmosferskim prizvokom, vendar v dokaj pop obarvani preobleki.

Struktura posameznih relativno dolgih komadov je kljub temu povsem nekonvencionalna in razpotegnjena, posamezne teme se zlagoma ponavljajo in nalagajo v več harmonično doslednih nivojih. Ta skoraj himnična, počasi se odvijajoča zasnova je povezana s spevnimi vokali in všečnimi refreni, ki v posameznih kompozicijah nakazujejo tudi komercialne ambicije. Na drugi strani je struktura zastavljena tekoče, a nekako post-rockersko kotaleče, s tem pa ustvarja občutje večno nakazanega vrhunca, ki se pravzaprav nikdar ne zgodi na povsem očitni ravni.

Uvodni komad 'Thin Air' se tako razvije in prelije iz počasi se razvijajočega subtilnega uvoda v kontrolirano bruhajočo zvočno orkestralnost in se nato v podobno pojenjajočem tempu tudi izteče. 'Summernight Horizon' preseneti z živahnim ter nenavadno odrezavim ritmom in repetitivno poetiko. Ob koncu plošče se zgodita še daljši kompoziciji 'Universal', ki se izkaže s svojo povsem simfonično zasnovo, in nekoliko bolj progresivno občuteni post-rockerski instrumental 'Hindsight'.

Album 'We're Here Because We're Here' je tako vsekakor zanimiv kolaž različnih pristopov, ki jih povezuje skupni element nepretenciozne progresivne atmosfere, spevnih vokalnih pasaž in značilnega zvoka, ki ga je zasedba izoblikovala v zadnjih desetih letih. Anathema je z novim izdelkom vsekakor dokazala, da je v avtorskem smislu še vedno močna in potentna zasedba, ki se ne ozira na žanrske konvencije in zahteve trga. Ponavljajoča se melanholična poetika in večna ljubezenska lirika je pač način njenega izraza in ne namenski poskus preboja med širšo glasbeno elito. Najsi zvenijo Anathema še tako spevno, lahko poslušljivo ali pop, je njihova glasba namenjena zlasti skupinam zvestih privržencev in nikakor ne preračunana za široke mase potrošnikov hitre glasbe.

pripravil Miha Colner



Komentarji
komentiraj >>

Re: ANATHEMA: Were Here Because Were Here (Kscope, 2010) (ponovitev 28.
doomster [21/07/2010]

Anathema = ena tEma
odgovori >>