Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
TRANSPARENTNO-NELIKVIDNI OFF (2971 bralcev)
Četrtek, 22. 7. 2010
tadejla



OFF NAPOVEDNIK

Hrvaški ribič je v torek v Dravi blizu Osijeka ujel mesojedo južno ameriško pirajo. Riba, ki naj bi jo nekdo odvrgel iz akvarija, je imela poškodovane zobe, kar priča o tem, da se je prehranjevala tudi z rastlinsko hrano. Na poletnem turističnem Balkanu se dandanes očitno tudi najhujši mesojedi plenilci odločajo za vegetarijanski slog. Instinkt po preživetju ali fetiš? V vsakem primeru politična apatija in mimikrija zahoda očitno, počasi, preko živalskega kraljestva prodirata na nemirni Balkan.

Medtem pa je v rojstnih krajih mesojede piraje stvar povsem drugačna. V Čilu je na tekmi druge državne lige igralec po tem, ko je prejel rdeč karton in zakrivil enajstmetrovko, pošteno naskočil sodnika. Davljenje so prekinili šele soigralci. Igralca podobnega kalibra je nedvomno marsikdo pogrešal na zadnjem svetovnem prvenstvu, kjer so sodniške odločitve uničile možnost kakršnegakoli spektakla. Južnoameriška folklora torej hudi zimi navkljub ostaja enaka. Morda pa bi razgretemu nogometašu pomagal krajši turistični obisk Hrvaške, ki je tako blagodejno vplival na ubogo pirajo. Tam bi se lahko v miru posvetil ribarjenju in vegetarijanski kuhinji.

Berete OFF program radia Študent, kjer davljenja ne podpiramo, se nam pa pogosto zatika pri požiranju političnih nebuloz.

OFF PROGRAM

Predsednik Republike Slovenije Danilo Türk na dvodnevnem obisku gosti izraelskega predsednika Šimona Peresa. Temi pogovorov bosta gospodarsko sodelovanje med državama in mednarodna politika, predvsem Bližnji vzhod in Zahodni Balkan. Peres se bo sešel še z ljubljanskim županom Zoranom Jankovićem, v petek pa s predsednikom vlade Borutom Pahorjem. Izrael je sicer največje gospodarstvo na Bližnjem vzhodu, blagovna menjava s Slovenijo pa znaša skoraj 40 milijonov evrov. O pohabljenih palestinskih otrocih in fosfornih granatah pa menda ne bo govora.

Nepovezani poslanec Franc Žnidaršič, ki je 1. decembra lani že izstopil iz poslanske skupine DeSUS, je danes sporočil, da nepreklicno izstopa tudi iz stranke. Njen predsednik Karl Erjavec je v odzivu dejal, da Žnidaršičev odhod v stranki obžalujejo. Žnidaršič pa je svoj izstop osvetlil takole:



Ko je že kazalo, da bo sprejemanje socialnega sporazuma z Bosno potekalo nemoteno in se bo socialni status bosanskih delavcev v Sloveniji deloma izboljšal, je prišlo do zapletov. Več o tem nam je povedal Goran Lukič iz Zveze Svobodnih Sindikatov Slovenije, svetovalec za socialno področje, zaposlovanje in migracije:



Po poročanju medijev naj bi se Elektro Gorenjska, eden od petih slovenskih elektrodistributerjev, ki so januarja 2008 usklajeno podražili elektriko, odločil za povračilo razlike iz preplačane električne energije. Višina vrnjenih stroškov bo odvisna od izračunov glavnice in obresti pri posameznih odjemalcih, za ta namen pa naj bi podjetje že imelo rezerviranih približno milijon evrov. Urad za varstvo konkurence je že avgusta 2008 ugotovil, da so elektrodistributerji usklajeno dvignili cene za šest odstotkov, kar se je izkazalo za kartelno dogovarjanje, ugotovitve urada pa je lani potrdilo tudi vrhovno sodišče.

Iz »Društva za povračilo preplačane električne energije« so se z zadovoljstvom odzvali na napoved Elektra Gorenjske, saj naj bi sedaj postalo jasno, da se elektro kartel ne more več izogniti svoji odgovornosti. Vseeno nameravajo nadaljevati z zbiranjem pooblastil odjemalcev in s pošiljanjem zahtevkov za povračilo stroškov preplačane elektrike, saj se želijo izogniti izigravanju podjetij. Gospodinjstva in drugi uporabniki so bili po ocenah društva oškodovani za dobrih 15 milijonov evrov.

Arhitekt Fedja Košir je na mestno občino Ljubljana poslal predlog pobude volivcem za vložitev zahteve za naknadni referendum o ljubljanskem prostorskem načrtu. Po njegovih besedah naj bi imeli že okoli dvesto podpisov. Kot je Miha Jazbinšek, prav tako arhitekt svetnik Zelenih Slovenije, v mestnem svetu poudaril na novinarski konferenci, postopek sprejemanja strateškega in izvedbenega dela prostorskega načrta ni bil opravljen odgovorno v več pogledih. Poudarja neustrezno obveščanje javnosti, zato je s Koširjem podal pobudo za referendum, ki jo po njegovih trditvah vlagajo akademiki in nestrokovnjaki, ki niso ravnodušni do podobe predvidene za Ljubljano prihodnosti. Kot je v izjavi povedal Jazbinšek:



Na vprašanje, katere so najbolj sporne točke, je odgovoril:



Društvo za zaščito ustave in žrtev cerkve ob 18. uri v hostlu Celica gosti okroglo mizo z naslovom Ustavno sodišče o zakonu o verski svobodi - v korist Slovenije ali Vatikana? Več o okrogli mizi nam je povedala predsednica društva Janja Škerjanc.



Med nastopom pred senatnim odborom za bančništvo je predsednik ameriških zveznih rezerv Ben Bernanke ekonomska predvidevanja opisal kot nenavadno negotova. Bernanke zaradi padajočih ekonomskih napovedi ne izključuje možnosti, da bo zvezna banka prisiljena omejiti svoje spodbude državni ekonomiji. Njegove besede so naletele na negativen odziv investitorjev in borznih indeksov na Wall Streetu.

Združene države Amerike za nedeljo načrtujejo začetek skupnih vojaških vaj z Južno Korejo. Vojaškim vajam nasprotujejo tako v Severni Koreji kot na Kitajskem. Severna Koreja je na srečanju ASEAN-a, Združenja držav jugovzhodne Azije, v Vietnamu opozorila, da bi tako vojaške vaje kot nove sankcije proti Severni Koreji vodile v nova zaostrovanja na Korejskem polotoku. Srečanja ASEAN-a se je udeležila tudi Hillary Clinton. Več o ameriški zunanji ministrici in dogajanju v Združenih državah pa naša redna poročevalka Lidija Poljaček.



Na Kitajskem je v petek v eksploziji naftovoda prišlo do največjega znanega izliva na Kitajskem doslej. Po poročanju kitajske televizije ocenjujejo, da se je v Rumeno morje izlilo 1500 ton nafte, vendar ta sedaj ne izteka več. Naftovod so že popravili in obratuje od ponedeljka dalje. Med odstranjevanjem naftnega madeža je utonil eden od delavcev.

Italijanski premier Silvio Berlusconi je omilil predlog zakona o prisluhih. Pod pritiskom novinarjev in opozicije sta tako črtana dela zakona, ki medijem prepovedujeta objavo prisluhov, relevantnih za sodne preiskave in objavo prisluhov pred koncem same preiskave. Zakon kljub temu ohranja nekatere omejitve, saj bodo o objavi prisluhov odločali preiskovalni sodnik in obramba obtoženega. Berlusconi, ki je upal na sprejetje zakona še pred poletjem, zdaj upa, da bo spremenjeni zakon v parlamentu potrjen do konca tega meseca. Ob vsem tem se italijanski premier sooča še z dodatnimi težavami, saj so nekateri njegovi sodelavci osumljeni vpletenosti v finančne škandale.

Francija in Nemčija sta podali skupni pisni predlog, po katerem bi se državam Evropske unije s prekomernimi javnofinančnimi primanjkljaji ukinile glasovalne pravice, proti njim pa uvedle finančne sankcije. Besedilo, poslano predsedniku Evropskega sveta, sta podpisala francoska finančna ministrica Christine Lagarde in njen nemški kolega Wolfgang Schäuble. Nov mehanizem namenjen kaznovanju držav, ki ne spoštujejo skupnih evropskih obveznosti, naj bi vključili v eno od obstoječih evropskih pogodb.

Evropska unija bo v petek objavila izsledke stresnega testa evropskih bank, s katerim želi testirati njihovo pripravljenost na morebitno nelikvidnost evra. Tega seveda ne počnejo iz strahu, da bi evro dejansko postal nelikviden, zanima jih le pripravljenost bank na morebiten propad njihovih slabih posojil. Voditelji centralnih bank in finančni ministri od Portugalske do Grčije sicer ne kažejo drugega kot optimizem, a pojavljajo se resni dvomi o rigoroznosti stresnega testa. To bi obveljalo še posebej, če se izkaže, da ga ne bo prestala le nedokapitalizirana Hypo Real Estate banka, ki jo je vlada v Berlinu s finančno pomočjo že nacionalizirala in celo ustanovila državno banko, ki bo slaba posojila krila z davkoplačevalskim denarjem.

Arheologi so v neposredni okolici Stonehenga našli še en spomenik, narejen iz lesa, ki po svoji okrogli obliki spominja na svojega slavnega kamnitega soseda. Spomenik so našli s pomočjo naprednih skenerjev, s katerimi so želeli poustvariti podobo okolice, kakršna bi naj bila med gradnjo Stonehenga. Izkopavanja se bodo šele začela, znanstveniki pa so že navdušeni nad bodočimi najdbami.

Meddržavno sodišče v Haagu
naj bi ob petnajsti uri objavilo mnenje o tem, ali je bila razglasitev neodvisnosti Kosova v skladu z mednarodnim pravom. Sodišču podajo mnenja narekuje resolucija, ki jo je na pobudo Srbije leta 2008 sprejela Generalna skupščina Združenih narodov. Mnenje glavnega pravosodnega organa Združenih narodov bo zgolj svetovalno in nezavezujoče, a si od njega kljub temu tako v Srbiji kot na Kosovu veliko obetajo. Po navedbah nekaterih virov naj bi bilo sodišče razpeto med tem, da je bila razglasitev neodvisnosti Kosova v nasprotju z mednarodnim pravom in tem, da je bila legitimna, saj naj bi bil nad kosovskimi Albanci leta 1999 zagrešen genocid. Možnost, da sodišče razsodi v prid obeh strani, ni izključena.

OFF so pripravili Tadej ter vajenca Anže D. in Luka T.



Komentarji
komentiraj >>