Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
240 KILSKI OFF (2868 bralcev)
Sreda, 4. 8. 2010
tadejla



OFF NAPOVEDNIK

V slovitem celovškem parku Minimundus, kjer se v pomanjšani obliki nahaja večina svetovnih znamenitosti, bodo predstavili model Blejskega otoka. Sporov o lastništvu otoka bo tako morebiti konec, saj je zdaj očitno avstrijski, pa četudi pomanjšan. Cerkev in država Slovenija se lahko torej družno odpravita na otok želja, pozvonita na sloviti zvon in se prepustita milosti gospe z jezera.

Milosti pa nikakor ne more pričakovati bolivijski šaman Valentino Mejillones. Svečenika, ki je leta 2006 obiskal Slovenijo in od takratnega predsednika Janeza Drnovška prejel posebno medaljo, so namreč zalotili s kar 240 kilogrami tekočega kokaina. Njegove težave so zdaj vse prej kot duhovne narave in ne preostane mu drugega, kot da posveti blagoslov še sebi, tako kot ga je pred leti predsedniku Drnovšku. 240 kilogramov je žal malo preveč, da bi se izgovarjali na tradicijo žvečenja kokinih listov pri južnoameriških domorodcih, medalja gor ali dol.

Berete OFF program Radia Študent, kjer je vsak svoj šaman.

OFF PROGRAM

Vodja libanonskega gibanja Hezbolah, Hasan Nasralah, je Izrael obtožil, da stoji za umorom nekdanjega libanonskega premiera Rafika Haririja. Hariri je bil umorjen leta 2005, Nasralah pa naj bi dokaze o odgovornosti Izraela podal v ponedeljek, vendar pričakuje, da bo posebno sodišče Združenih narodov, pristojno za Haririjev primer, za umor najverjetneje obtožilo člane njegovega gibanja. Nasralove izjave so v Libanonu sprožile dodaten strah pred izbruhom nasilja med različnimi verskimi in političnimi frakcijami. V poskusu pomiritve razmer sta Bejrut prejšnji teden obiskala sirski predsednik Bašar al Asad in savdski kralj Abdulah.

Varnostni svet Združenih narodov je pozval Izrael in Libanon k pomiritvi razmer na njuni skupni meji po včerajšnjem spopadu, v katerem so umrli trije libanonski vojaki in novinar, na izraelski strani pa jo je skupil vojaški častnik. Ruski odposlanec v Varnostnem svetu Vitalij Čurkin je dejal, da morata obe strani spoštovati resolucijo Združenih narodov, s katero je bil končan zadnji konflikt med državama leta 2006. Razlog za spopad naj bi bilo prečkanje meje s strani izraelskih vojakov, da bi odstranili drevo, ki jim je zastiralo pogled. Pripadniki misije Združenih narodov, nastanjene v Libanonu, izraelskega prečkanja meje sicer niso potrdili.

Predstavniki republikancev v ameriškem kongresu pozivajo k spremembi 14. amandmaja k ameriški ustavi, po katerem je vsak, ki je rojen na ozemlju Združenih držav Amerike, upravičen do ameriškega državljanstva. Republikanci so na idejo prišli, ko so ankete pokazale, da večina Američanov podpira zakon o priseljencih zvezne države Arizona. Sporni zakon je bil sicer večinoma razveljavljen, pa tudi sprememba ustave je kljub gorečnosti republikancev le malo verjetna, saj je zanjo potrebna dvotretjinska večina v kongresu, nato pa še soglasje vsaj treh četrtin zveznih držav.

Tiskovni predstavnik Bele hiše Robert Gibbs je zavrnil predlog iranskega predsednika Mahmuda Ahmadinedžada, ki se je želel na štiri oči srečati z ameriškim predsednikom Barackom Obamo. Po besedah Gibbsa so se v Obamovi administraciji pripravljeni pogovarjati o nezakonitem iranskem jedrskem programu, Ahmadinedžadov predlog pa naj bi bil neresen in ga zato zavračajo. Predstavnik ameriškega zunanjega ministrstva Phillip Crowley je povedal, da opažajo povečan interes Irana po dialogu, razlog za to pa naj bi bilo dejstvo, da Iran čuti posledice novih sankcij Združenih narodov.

Iranske oblasti zanikajo govorice, da naj bi bil predsednik Mahmud Ahmadinedžad tarča atentata. Novico je v javnost spravila neka iranska spletna stran, na kateri trdijo, da je bil konvoj z iranskim predsednikom tarča bombnega napada v zahodno iranskem mestu Hamedan, kjer naj bi imel Ahmadinedžad govor. Iz urada predsednika so sporočili, da je zmedo povzročila petarda in da bodo uradno izjavo podali v kratkem. Medtem pa tudi drugi arabski mediji poročajo o napadu na predsednika, med njimi tudi dubajska televizija Al Arabiya. V začetku tega tedna je sicer Ahmadinedžad dejal, da Izrael načrtuje njegov umor in da je tarča atentatorjev.

Direktor mehiškega centra za nacionalno varnost Guillermo Valdés je razkril uradne podatke o boju oblasti z narkokarteli, ki ga je pred štirimi leti začel mehiški predsednik Felipe Calderón. Uradna bilanca je 28.000 ubitih ljudi, nasilje pa še vedno narašča. Calderón je pred štirimi leti na ulice poslal 50.000 vojakov, ki sodelujejo s policijo. Nasilje se je začelo, ko so narkokarteli pričeli z distribucijo drog znotraj Mehike in se tako zapletli v medsebojne konflikte. Orožje, ki ga uporabljajo člani tolp, je večinoma uvoženo iz Amerike.

Neznani napadalec je včeraj vdrl v vrtec v mestu Zibo na vzhodu Kitajske. Umrli so trije otroci in vzgojitelj, še najmanj 20 otrok in njihovih vzgojiteljev pa je bilo v napadu ranjenih. V Zibu bodo zato v četrtek za en mesec zaprli vse vrtce. Gre za zadnjega v vrsti tovrstnih napadov, ki pretresajo Kitajsko. V obdobju med marcem in majem letos so terjali 15 žrtev med otroci in kar 80 ranjenih.

V Keniji poteka referendum o novi ustavi, ki je del reformnega procesa, namenjenega preprečitvi vnovični etničnih spopadov, kakršni so izbruhnili po zadnjih predsedniških volitvah 2007. Glavne točke nove ustave so zmanjšanje pristojnosti predsednika, ustanovitev dvodomnega parlamenta ter decentralizacija. Zmanjšanje pristojnosti predsednika naj bi posledično pomenilo manjši interes za to funkcijo in tako preprečilo, da bi se oblasti polastilo posamezno pleme ali skupina. Več o referendumskem vzdušju in ostalih točkah nove ustave nam iz Nairobija poroča sodelavka Radia Študent Pina Sadar:



Gospodarska zbornica Slovenije je predstavila stališče do trenutnega poteka priprave novega zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju. Poudarili so predvsem problematiko previsoke javne porabe ter prostovoljnega dodatnega pokojninskega zavarovanja. Več o mnenju zbornice nam je povedala Tatjana Čerin, izvršna direktorica za socialne reforme na gospodarski zbornici:



Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve se je odzvalo na stisko, ki jo v teh dneh doživljajo Preventovi delavci ob čakanju na uvedbo stečajnega postopka v podjetju. Spregovorjeno je bilo o uveljavljanju pravic Preventovih delavcev, aktivnostih pristojnih institucij ter možnostih vključevanja brezposelnih delavcev v aktivno politiko zaposlovanja. Prve ukrepe ministrstva, sicer rutinske narave, je predstavila državna sekretarka Anja Kopač Mrak.



Vodja sektorja za programe zaposlovanja na ministrstvu, Zoran Kotolenko, je poudaril tudi vlogo socialnih služb ter pomembnost ponovnega zaposlovanja brezposelnih:



Zavod za zaposlovanje Republike Slovenije je objavil zadnje, julijske podatke o gibanju brezposelnosti pri nas. Ob koncu julija je bilo na Zavodu prijavljenih 98.406 oseb, kar je več kot meseca junija. V prvih sedmih mesecih letošnjega leta se je zaposlilo 31.773 ljudi, kar je za četrtino več, kot v primerljivem obdobju lani. Brezposelnost se je najbolj zmanjšala v Pomurju.

Stranka Nova Slovenija obeležuje deseto obletnico obstoja, svečano priliko pa so vidni predstavniki stranke izkoristili za poudarjanje pomembnosti krščanstva. Tako je predsednica Ljudmila Novak dejala, da so vrednote krščanske demokracije nujne za obstoj družbe. Na tej točki smo predsednico prosili za pojasnilo:



Stranka je doživela svoj vrhunec v času Janševe vlade, ko je bila pomemben koalicijski partner, vendar so domači volivci krščanskim vrednotam očitno obrnili hrbet. Na parlamentarnih volitvah leta 2008 Nova Slovenija ni prejela dovolj glasov za vstop v parlament, na politični sceni jo tako drži le še evroposlanec Lojze Peterle. Podpredsednik stranke Anton Kokalj je stranko označil celo za idealistično z besedami, citiramo: »Nekdo mora biti idealist. Če je vse zgolj pragmatično, potem politika izgubi človeško noto.« Ljudmilo Novak smo vprašali, kakšna bi bila po njihovem videnju idealna Slovenija:



Policisti so v okolici Ljutomera našli večji nasad konoplje. Zaseženih je bilo preko tisoč sadik konoplje nizke sorte, prostost pa je bila odvzeta tudi trem osebam, ki so v nočnem času prišle urejat nasad. Pozor torej, cene bodo poskočile.

OFF sta pripravila vajenec Anže D. in Boris.



Komentarji
komentiraj >>