Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
MEDNARODNO LETO MLADIH (2842 bralcev)
Torek, 17. 8. 2010
tadejla



Združeni narodi so vsakič znova neusahljiv vir idej za dežurne dušebrižnike, tako za tiste, ki to funkcijo opravljajo v stilu popoldanskega SP-ja, kot tudi za tiste, ki svojo poklicno ali pa politično eksistenco vzdržujejo na pogrevanju postanega krompirja. Pogret krompir je zaslužen za krče v želodcu, neinovativno servisiranje vedno istih floskul pa za topoumno bolščanje v prazno pri naslovnikih povedanega, pri čemer jim mogoče samo občasna rezka bolečina pod lobanjskim svodom daje vedeti, da še posedujejo par neskurjenih receptorjev za bistroumne nesmisle.

Eden takšnih bistroumnih nesmislov je vnema, s katero Združeni narodi razglašajo mednarodna leta, posvečena tej ali oni tematiki. „Dva tisoč deseto" leto lahko tako na primer preživite v rahlem drgetu ob izginjanju biotske raznovrstnosti ali pa v spoštljivem duhu pristopite k povezovanju različnih kultur, kar se resnici in cinizmu na ljubo poglobljeno prakticira že vse od zloglasnega enajstega septembra. Vnema, s katero globalna kasta dušebrižnikov poskuša zapakirati posamezne politične agende v neko časovno obdobje, recimo leto ali pa dekado, je podobna entuziazmu mladih na petkov večer, ko poskušajo do zore doseči ultimativen „blackout". Pri tem resda oboji dosegajo nemalo uspeha, a ne toliko, da ne bi bilo naslednji petek potrebno ponoviti vaje oziroma po petnajstih letih spet razglasiti mednarodnega leta mladih.

Prvič se je mednarodno leto mladih „praznovalo", tako namreč piše v preštevilnih dušebrižniških publikacijah, leta 1985 in njegove dobrodejne učinke verjetno še danes čutijo generacije, ki so participirale v doseganju plansko določenih ciljev. Vsebina in cilji takšnih časovnih obeliskov se namreč določa kar z resolucijami Generalne skupščine Združenih narodov. Tokratno leto mladih recimo nosi številko 64/134, kar je ob poznavanju delovanja naslednice Društva narodov vsekakor dober garant za njihovo izpolnitev. Ko se bo torej ob polnoči 11. avgusta naslednje leto iztekel drugi del serijalke „Mednarodno leto mladih", bodo le-ti imeli v žepu tri bombončke: povečane obveznosti in investicije do mladih, povečano sodelovanje mladih in partnerstev z mladimi ter povečanje medkulturnega razumevanja med mladimi.

Upati je, da mladih od vsega napovedanega sladkega ne bo zvilo v želodcu, še posebej, ker razvajena deca še vedno niso prebavila vseh izbranih odlomkov iz poglavja „Dialog in medsebojno razumevanje". Takšna je namreč uradna in naslovna tema prejšnji teden skotenega leta mladih, na katerega smo se v slovenskem okviru temeljito pripravili. Ker na tem mestu ni prostora za podrobnejšo analizo organizacijskih prijemov od tistega zadnjega mednarodnega leta 1985, ki se ga podpisani seveda prav slabo spominja, ve pa, da je njegov brat kako leto pozneje kot devetnajstletnik v duhu dialoga in medsebojnega razumevanja ter v okviru bratske ljudske armade udejanjal taiste cilje na ulicah nekoč Titove sedaj pa Kosovske Mitrovice, si na hitro poglejmo samo zaključno fazo priprav.

Ob sprejemanju zakona o malem delu je izvrstno uspela simulacija participacije mladih pri političnem soodločanju, za kar so prejeli številne čestitke od političnih vrhušk, s predsednikom Državnega zbora na čelu, ki si rad požvižgava tisto iz oseminšestdesetega „Revolution is a lie", medtem ko so nekatere druge mladinske frakcije z drugačnimi oblikami participacije požele simpatije največje opozicijske stranke.

Druga dobra novica za uvod v leto mladih je odprava sofinanciranja podiplomskega študija s strani države, kar je zasluga največjega teoretika v vladnih vrstah in specialista za Hegla ministra Gregorja. Drzna poteza za drzno dobo znanja, ki jo verjetno predvideva tudi Nacionalni program za mladino, ki prav drzno čaka na pripravo naslednje leto, ko bodo mladi že do naveličanosti izkoristili možnost, da opozorijo nase.

Tretja dobra novica prihaja seveda iz Ljubljane, ki je v zgolj enem tednu postala sinonim za „dobra kot kruh". In igre seveda, samo, da se bodo morali dijaki in študentje s stalnim prebivališčem izven Mestne občine Ljubljana do novega zabavljaškega kompleksa pripeljati z nesubvencioniranimi vozovnicami mestnega javnega prometa.

Še dobro, da mednarodna leta trajajo samo eno leto.

Komentar je napisal Tadej.



Komentarji
komentiraj >>