Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
torek, 7. 10. 2003 (3931 bralcev)
Torek, 7. 10. 2003
Anja



OFF KOMENTAR

Da se čas slovenskega bivanja zunaj schengenskih meja izteka, so pretekli mesec opazili tudi kadilci. Ko so si s svojim denarjem nič hudega sluteče kupili škatlico cigaret, jim je nesramno butnilo v oči ogromno opozorilo na prvi strani škatlice. Ko pa si je kadilec s pomočjo respiratornih vaj in kratkega preklinjanja kadilcem nenaklonjenega vesolja opomogel od prvega šoka, ga je skoraj pokopala še ena očem neprijazna grafika. Opozorilo o nevarnosti kajenja bode v oči namreč tudi na hrbtni strani cigaretne škatlice.

Opozorila na škatlicah so posledica sprejetja zakona, ki je naše kadilsko zakonodajo postavil na evropska tla. Z novim zakonom se je zmanjšala vrednost katrana na cigareto, določila se je najvišja vrednost nikotina in ogljikovega monoksida. Kar pa je najbolj očitno pri izvajanju novega zakona, so prav zagotovo morbidna opozorila na cigaretnih škatlicah. Govorili smo z državno podsekretarko na Ministrstvu za zdravje Mojco Gruntar Činč, ki je povedala, na kakšen način so se nasilna opozorila znašla na cigaretnih škatlicah.

/////////////////////////////////////////////////////

Opozorilo na prednji strani škatlice naj bi zavzemalo 30 odstotkov njene površine. Kadilcu sporoča naslednje: »Kajenje ubija« in »Kajenje resno škoduje vam in ljudem okoli vas«.

Da kajenju pripišemo ubijanje, je, kakorkoli obrnemo, pretiravanje. Dejstvo je, da imata frazi »škodovati zdravju« ali »ubiti« različna pomena. Če zaupamo opozorilom na cigaretni škatlici, lahko pričakujemo, da bo kadilca kajenje dobesedno ubilo. Kadilec skadi nekaj cigaret in – bum! Mrtev. Ubit. Če bi nadaljevali po tej zmešani logiki, bi tudi na embalaži gaziranih pijač, konzervirane hrane, alkohola in morebiti še kakšne s flourom preveč nafilane zobne paste moralo biti evidentirano, da ta produkt ubija.

Drugo opozorilo, »Kajenje resno škoduje vam in ljudem okoli vas«, apelira na vse brezvestne kadilce. Na tiste, ki so imuni na prvo verzijo opozorila, prej omenjeno frazo »Kajenje ubija«. To so tisti v cigaretni dim oviti stvori, ki drvijo po poti samodestrukcije in kamorkoli stopijo zagotovo ovenijo rože, divje živali pa pobegnejo pred njimi. Opozorilo ima funkcijo spomniti jih na nemočne ljudi okrog sebe. Na nedolžne otroke, na starke, ki na tržnici kopujejo solato in na srečne nekadilske družinske skupnosti, prikazane na strankarskih plakatih Slovenske ljudske stranke.

V primeru, da je kadilec res brezčutna samodestruktivna gora ledu, ga hvala bogu na hrbtni strani cigaretne škatlice čaka še ena morebitna pot do odrešitve. Morda ga bo spreobrnilo opozorilo, ki je tokrat še večje kot tisto na sprednji strani. Ta forma vizualne torture ima kar štirinajst variacij in mora obsegati 40% površine strani škatlice. Ali je funkcija teh opozoril razvedrilna ali izobraževalna še ni razjasnjeno. Zdi pa se, da so se v Evropskem parlamentu odločili, da imajo kadilci pravico izvedeti sočne podrobnosti v zvezi z načini, na katere kajenje ubija. To kajenje ni kar tako. Poleg tega, da ubije, prej poskrbi še za to, da se ti postara koža, da tvoji spermiji zaspijo, da povzroča zasvojenost, da prikliče nad tebe pljučnega raka, možgansko kap, mašitev arterij in še čudo stvari. Poleg tega so bili tvorci opozoril tako natančni, da dve opozorili celo definirata način umiranja kadilcev. Umrli naj bi mlajši in to počasne in boleče smrti.

Naš trg je nasičen s potencialnimi ubijalci, ki jih mi kot pridni mali potrošniki veselo kupujemo, najhuje pa je, da se v večini primerov škodljivosti posameznega produkta sploh ne zavedamo. Tega ne bi mogli trditi za cigarete, ki jih je v svoje okrilje vzel lobi v belih haljah in na njihov račun kuje vratolomne dobičke. Evropska opozorila na škatlicah so tako nov val vode na njihov mlin.

Kajenje je stvar izbire. Res je, da začetki kajenja premnogokrat segajo v še zelo nežna leta naših življenj, a ravno zato bi se moralo Ministrstvo za zdravje in pa vsa bela Evropa ukvarjati s preventivnimi akcijami. Da pa kadilcu zaznamuješ njegov objekt satisfakcije z morbidnimi oozorili, je kratkomalo neokusno. Ljudje si življenski stil bojda lahko izberemo in če zavestno škodimo našemu zdravju, je to posledica naše odločitve.

Kadilci, ne mislite, da jo boste odnesli le z neokusnimi opozorili. Evropa namreč že izbira ustrezen slikovni material, ki se bo lepo podal opozorilom. Med najbolj priljubljenimi potencialnimi motivi, ki bi lepšali škatlice, je trenutno slika razpadajočih kadilskih pljuč.

Kaj pa si o opozorilih na cigaretnih škatlicah mislite vi? To smo preverili na ulicah Študentskega naselja v Rožni dolini.

//////////////////////////////////////////////////////////

Zdi se, da je vse, kar je ta restriktivna politika povzročila, tesnejše povezovanje kadilcev in njihov odpor proti ljudem, ki pametujejo, kaj je dobro zanje. V opozorilih pa so Evropejci z najbolj razvito ekonomsko žilico že zavohali tržno nišo. V Franciji že prodajajo pisane ovitke za cigaretne škatlice. Državno podsekretarko za zdravje Činčevo smo vprašali, kaj si misli o tej pogruntavščini.

/////////////////////////////////////////////////////

Na škatlicah s pisanimi ovitki ni ne duha ne sluha o hitro bližajoči se smrti in razpadajočih pljučih. Škatlice so lepih pastelnih barv. Svet si pač lahko vsak obarva sam.