Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
NEOPOJEN OFF (2815 bralcev)
Četrtek, 2. 9. 2010
Nejc M.



OFF NAPOVEDNIK

Rusija se s finančno krizo spopada rahlo drugače, kot to počne zahodna Evropa. Medtem ko najrazličnejši evropski politiki moralizirajo o škodljivosti alkohola in tobaka, ruski finančni minister Aleksej Kudrin nagovarja svoje sodržavljane k povečanju uživanja tako enega kot drugega. Razlog seveda ne tiči v kakšnih novih znanstvenih dognanjih o zdravilnosti le-teh. Spodbujanje konzumacije najbolj razširjenih opojnih substanc na svetu je del ruske strategije za ublažitev finančne krize. Vlada verjetno ne računa le na večje proračunske prilive, ampak upa tudi na še manjšo obremenjenost pokojninske blagajne v prihodnosti. Preprost način, da ubiješ dve krizni muhi na en mah.

Četudi nam je vsakodnevno serviran kup še večjih neumnosti, so za mnoge politike pozivi tipa Kudrin popolnoma nezaslišani. In sprašujemo se, zakaj jih raje ne skrbijo na primer reklame, ki k potrošnji nagovarjajo neposredno otroke. Odgovor se da verjetno strniti s prikritim motom zahoda: »Na ramenih zgodaj pobebavljenih svet stoji«.

Vi pa berete nikoli opojen OFF program Radia Študent.

OFF PROGRAM

Ameriška državna sekretarka Hillary Clinton v State Departmentu gosti izraelskega premiera Benjamina Natanjahuja in palestinskega predsednika Mahmuda Abasa. Državnika sta se neposredno soočila prvič po prekinjenih pogajanjih leta 2008, ko je Izrael napadel Gazo. Cilj pogovorov je v enem letu doseči dogovor o spornih vprašanjih. Združene države Amerike upajo, da bo današnji sestanek prinesel vsaj dogovor o naslednjih sestankih obeh strani v septembru, med drugim tudi ob robu zasedanja Generalne skupščine Združenih narodov v New Yorku konec meseca. Tako Natanjahu kot Abas sta zatrdila, da se bosta trudila za uspeh pogajanj, medtem ko pogajalska izhodišča obeh strani ostajajo nespremenjena.

Raziskava ameriškega centra Pew ugotavlja, da je število nelegalnih priseljencev v Združenih državah Amerike prvič po 20 letih bistveno upadlo. Lani naj bi bilo v Združenih državah 11 milijonov ilegalcev, kar je za milijon manj kot dve leti pred tem. Kot razloge za upad nezakonitih priseljencev na pet odstotkov vsega prebivalstva center navaja krizo ameriškega gospodarstva, strožji mejni nadzor in povečanje nasilja na meji. Po podatkih uradnega štetja iz leta 2009 je največ nezakonitih priseljencev v zveznih državah Kalifornija, Nevada, Teksas in Arizona. Lani so Združene države izgnale slabih 400.000 nezakonitih priseljencev.

Gladina Amazonke je zaradi visokih temperatur in pomanjkanja padavin v širši južnoameriški regiji dosegla najnižji nivo v zadnjih 40-ih letih. Nizka gladina je največ težav povzročila v Peruju. Tam Amazonka predstavlja edino transportno pot za številna podjetja, ovirano plutje pa je še poslabšalo že tako opustošeno gospodarstvo. Po navedbah perujske metereološke državne službe se je ob izviru reke gladina znižala za 50 centimetrov, do sredine septembra pa se pričakuje upad gladine še za vsaj 20 centimetrov. Amazonka je sicer za Nilom druga najdaljša reka na svetu, v njeno ustje pa se izlije največ vode.

Združeni narodi poročajo o množičnih posilstvih v Demokratični republiki Kongo med zajetjem mesta Luvungi konec julija letos. Predstavniki ruandskih uporniških enot za osvoboditev Ruande naj bi posilili preko 240 žensk, deklet in celo otrok. Masovna posilstva pa so sprožila tudi veliko kritik na račun misije Združenih narodov, ker niso zavarovali lokalnega prebivalstva, pa čeprav so bili takrat nastanjeni v le 30 kilometrov oddaljenih bazah. Mirovniki odgovarjajo, da so bili za napad na mesto obveščeni šele po 10-ih dneh, Svet združenih narodov pa je v Kongo urgentno poslal glavnega odposlanca, da bi ugotovil, kaj se je dogajalo v dneh, ko so uporniki zavzeli mesto.

Češki obrambni minister Alexandr Vondra je odstavil svojega namestnika Jaroslava Koprivo, ker naj bi si ta izposloval provizijo pri češkem nakupu oklepnikov Patria. O aferi piše češki dnevnik Mlada fronta Dnes, čigar novinarji so Koprivo opazovali pol leta ter dokumentirali njegova srečanja s predstavnikom in lobistom finske Patrie. Za nabavo oklepnikov na Češkem sploh ni bilo javnega razpisa, saj jo je Češka izvedla skupaj z Slovaško. Po evropski zakonodaji namreč v primeru, ko dve državi kupujeta skupaj, razpis ni potreben. Tak manever naj bi Koprivi svetovali lobisti iz Patrie. Provizija je bila domnevno nakazana na račun v tujini kot sredstva za športno prireditev, ki je nikoli ni bilo.


Predsednik vlade Borut Pahor je z libijskim kolegom al Mahmudijem sklenil za nekaj več kot pol milijarde evrov vreden gradbeniški posel. Biznis med državama naj bi stekel že v nekaj dneh. Pahor ni želel razkriti podrobnosti sklenjene kupčije, poleg tega tudi ni navedel, za katero slovensko gradbeno podjetje gre, je pa povedal, da ga je pri podpisu pogodbe spremljal eden od direktorjev slovenskega gradbenega podjetja. Slovenija naj bi si po Pahorjevih besedah prizadevala za tesnejše prijateljevanje z državami, s katerimi do sedaj ni imela veliko stikov. Pahor je tako v kratkem podoben obisk napovedal tudi za Maroko.


Slovenska fundacija za trajnostni razvoj Unamotera je predstavila neodvisno poročilo Ogledalo vladi 2010 - zeleni nevladni monitor. Izsledke poročila nam je predstavila Karmen Kogoj-Ogris z Unamotere.


Poročilo trenutno obravnava tudi parlamentarni odbor za okolje in prostor.

Zveza svobodnih sindikatov je v sodelovanju s Fundacijo Friedrich Ebert iz Nemčije organizirala konferenco z naslovom Malo delo: napredek ali polomija. Kaj so na njej izpostavili, smo vprašali sekretarja na Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije Gorana Lukiča:



Profesor na Filozofski fakulteti Rastko Močnik se je odzval na novosti glede doktorskega študija, ki jih je v zadnjem času predstavil Minister za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Gregor Golobič. Zadnja v vrsti je bila omejitev števila doktorskih mentorstev na posameznega mentorja na največ pet študentov:



Sredine težave z elektronskim sistemom subvencioniranja študentske prehrane so po ocenah Študentske organizacije Slovenije oškodovale 288 študentov za 755 evrov. Študentska organizacija poziva oškodovane študente, ki so v sredo med 12:30 in 13:30 med sesutjem sistema hoteli koristiti subvencijo, da se do 13. septembra zglasijo na točkah subvencionirane študentske prehrane. Tam jim bodo povrnili preplačan izdatek za sredino kosilo.

OFF sta pripravila Gregor in Luka P., sledi pa Terminal Aurelia Jurija.





Komentarji
komentiraj >>