Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
RES DEMOKRATIČNA DRUŽINA (2861 bralcev)
Sreda, 1. 9. 2010
tomazza



Odbor za delo, družino, socialne zadeve in invalide se je po poletnem predahu in uspešno zaključeni renovaciji tudi tistih delov poslopja Državnega zbora, ki jih niso poškodovale granitne kocke iz študentskih in dijaških demonstracij zoper zakon o malem delu, ponovno lotil in tudi že prekinil obravnavo zakonske materije s strani aktualne koalicije in vlade predlaganega družinskega zakonika. Da bo ta ob današnjem prvem šolskem dnevu, subvencijam za dijaške in študentske prevoze ter prav tako od danes naprej na Slovenskem še bolj pomanjkljivi zdravstveni oskrbi še kako odmevala tudi v tovrstnih senzacij lačnih, domačih medijskih trobilih množičnega diskurza, je sicer poskrbela predsednica Odbora Andreja Črnak Meglič. Kljub temu da na sejo odbora namreč ni povabila glavnih nasprotnikov predlaganih sprememb, je po nekaj urah razpravo o izenačitvi heteroseksualnih in homoseksualnih parov v pojmu zakonske zveze ponovno prekinila.

Pred vrati Državnega zbora sta med drugimi nasprotniki predloga družinskega zakonika ostala tudi glavni nasprotnik predlaganih sprememb in prvoborec zgolj po imenu civilne iniciative Za družino in pravice otrok, sicer pa vidni član SLS Aleš Primc in predsednica Nove Slovenije Ljudmila Novak. Ob tradicionalnih verskih skupnostih medijsko najbolj izpostavljena politična nasprotnika zakonskim novostim, ki jih na področju družine, zakonske zveze in posvojitev otrok za istospolno usmerjene zveze prinaša predlog družinskega zakonika, ocenjujeta, da gre za nedemokratično ravnanje oziroma padec na izpitu demokracije. Kljub temu da tudi sama ni prav nič več kot del enega od njih, je Ljudmila Novak še dodatno zaskrbljena nad stanjem domače demokracije, saj da jo obvladujejo določeni lobiji.

Na tej ponovno prekinjeni in že maratonski seji te dni tudi s številnimi drugimi tekočimi zadevami obremenjenega Odbora za delo, družino, socialne zadeve in invalide, ki prvenstveno obravnava predloge zakonov, druge akte in problematiko delovnih razmerij in pravic iz dela, zaposlovanja in poklicnega usposabljanja, družine, socialnih zadev in invalidskega varstva, vojnih invalidov, vojnih veteranov in žrtev vojnega nasilja ter vojnih grobišč, se tako bije boj za definicijo res demokratične družine. Mnenje krščansko-ljudskega lobija, glavnega nasprotnika predlaganih sprememb, s katerimi bodo zveze istospolno usmerjenih naposled v pravicah izenačene s heteroseksualnimi moško-ženskimi zvezami, namreč je, da sta lahko družina in starša le moški in ženska. Trdijo, da je to temeljna naravna in človekova pravica vsakega otroka do mame in očeta.

Temeljne naravne in človekove pravice pa se - tako kot se je to dogajalo tam enkrat od francoske republike ali odprave sužnje-lastništva naprej – nenehno spreminjajo. Pravzaprav pa dopolnjujejo in izboljšujejo. Številni na Slovenskem odraščajoči ali pa že odrasli posamezniki, te temeljne naravne in človekove pravice že tako ali tako sploh niso imeli, ker so gor rasli v eno-starševskih ali pač istospolnih družinah. In da, nekateri izmed njih so na svet prišli tudi s pomočjo umetnega oplojevanja. Tako bi politični lobi na oblasti oziroma aktualna koalicija in vlada, k čemur se je sicer zavezala tudi v koalicijski pogodbi pred nastopom tega mandata, v prvi vrsti legaliziral tudi sedaj zakonsko izvzete osebke in dosledno uveljavila načelo enakopravnosti zakoncev, saj predlog zakonika določa tudi izenačitev življenjske skupnosti istospolnih partnerjev z življenjsko skupnostjo ženske in moškega.

Predlog Družinskega zakonika je sicer obsežen. Skupaj z obrazložitvami in primerjalnimi analizami ga je za 264 strani. Konkretno zakonsko besedilo pa je sestavljeno iz kar 302 členov. Kljub več kot 20 uram razprave pa se je do sedaj članom odbora uspelo prebiti šele do 3. člena, ki definira zakonsko zvezo. Ne glede na to, da bi naj te dni zaradi pokojninske in druge delovne zakonodaje še kako obremenjeni odbor razpravo nadaljeval ob prvem možnem terminu, je že vnaprej jasno, da bo ta še kako zelo dolga. Poglavje s pogoji za posvojitev in razmerji, ki nastanejo s posvojitvijo, do katere bi po predlogu bile upravičene tudi zveze istospolno usmerjenih, se namreč začnejo šele z 212-im členom. Nasprotniki sprememb, oziroma te uzakonitve že obstoječega, pa že grozijo celo z referendumom.

Če pa bo do referendumskega odločanja o človekovih pravicah, ki izhajajo iz novega predloga družinskega zakonika res prišlo, bo to nov primer domače demokratičnosti, po kateri bo o pravicah istospolne manjšine odločala večina. Definicija res demokratične družine se bi naj vzpostavila kot diktat volje slovenske tradicionalne in podeželske večine. Kar pa je, ker se zadeva tiče pravice manjšine, že v osnovi skregano prav s postulati demokracije, v kateri večina ščiti pravice manjšin.

Tako ima Ljudmila Novak nenazadnje celo v nečem prav. Domačo demokracijo res obvladujejo določeni lobiji. Toda ta, ki mu pripada in ki se bo tudi na vprašanju pravice istospolne manjšine do enakosti pred zakonom poskusil ponovno zavihteti na domačo zakonodajno in izvršno oblast, jo obvladuje s povsem nedemokratičnimi prijemi. Tokrat na plečih istospolne manjšine. Današnja definicija res demokratične družine te družbene realnosti pač enostavno ne more prezreti. Kajti če jo, je pač nedemokratična.

ODPOVED: Tudi za tokratni N-euro moment sem z ideološkimi in političnimi boji za definicijo res demokratične družine v zobeh poskrbel Tomaž Z.


Komentarji
komentiraj >>