Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
DIKTATORSKI OFF (2593 bralcev)
Torek, 21. 9. 2010
Nejc M.



OFF NAPOVEDNIK

Brez vozniškega dovoljenja, s polno cisterno in mrtvo pijan se je dvajsetletni Rus odpravil proti Moskvi. Očitno se mu je hudo mudilo in s svojim tovornjakom je pokazal kaj malo spoštovanja do cele vrste prometnih predpisov. Ni upošteval ne cestnih pasov in ne omejitev hitrosti, pa tudi na semaforje se je požvižgal. Drvel je, kot da drvi zadnjič v življenju. Z vetrom v laseh, z vodko v želodcu in s prometno policijo za petami je krmilil svoj tovornjak, kdo ve kam.

Ker cesta ni igrišče, so se v njegovo dogodivščino torej vmešali organi zakona in radikalno spremenili njegove načrte. Po večkratnih opozorilih in mehkejših poskusih, da pobu dopovejo prometno oliko, so ga policisti končno vzgojili s pištolo. In od tu dalje je usoda tega anonimnega mladeniča neznana. Svetovni splet pove bolj malo in le sklepamo lahko, da ob preluknjanem telesu maček ni njegov primarni problem.

Kaj ga je gnalo proti Moskvi, ne vemo. Vsekakor so vse racionalizacije nemočne. Obudimo torej staro malezijsko metodo eksistencialnega krika, ki je danes poznana pod frazo “iti amok”. Ta skultiviran sindrom se je pojavljal pri moških, ki so – brez predhodnih nagnjenj k nasilju – iznenada začeli pobijati vse naokoli sebe. Takšni izpadi so se navadno končali s smrtjo od amoka navdahnjenega posameznika, obenem pa se je - tako bi nam verjetno povedala antropologija - s tem aktom nekontroliranega nasilja reafirmirala družbena vez in vse je bilo spet sorazmerno lepo in fino. No, čeprav je po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije leta 2007 na cestah v Rusiji umrlo 36.000 ljudi, pa je družbene kohezije vendarle bolj malo. Očitno je nekaj narobe z metodo in nemara bi moral cisterno kar takoj pognati v zrak.

Vi pa berete OFF program Radia Študent, kjer se do nadaljnjega cestnemu nasilju še vedno odpovedujemo.

OFF PROGRAM


Vladajoča in edina severnokorejska delavska stranka je za 28. september sklicala prvi kongres po več kot 30-ih letih. Na njem bo predsednik Severne Koreje Kim Džong Il, ki naj bi pred dvema letoma utrpel hudo možgansko kap, svoje nasledstvo predvidoma prepustil svojemu tretjemu sinu Kim Džong Unu. Napovedano srečanje delegatov bo šele tretje v zgodovini komunistične države, ustanovljene leta 1948. Na zadnjem kongresu, leta 1980, je bil Kim Džong Il imenovan za naslednika takratnega voditelja Kima Il Sunga. Dejansko je Kim Džong Il oblast nato prevzel leta 1994 po smrti predhodnika, državo pa postopoma popeljal v mednarodno izolacijo.

Afganistanska komisija za volilne pritožbe je prejela več kot 3000 pritožb o nepravilnostih in morebitnih poneverbah na sobotnih parlamentarnih volitvah. Slaba polovica pritožb se nanaša na volilni dan, preostanek pa na predvolilne procese. Kršitve se navezujejo na ponarejene volilnih lističev in prisilno glasovanje. Prve delne izide bodo objavili jutri, dokončni rezultati pa bodo znani konec prihodnjega meseca. Udeležba na volitvah naj bi bila okoli 40-odstotna. Sobotne parlamentarne volitve so sicer druge po padcu talibanskega režima leta 2001.

Predsednik somalijske vlade Omar Abdirašid Ali Šarmarke je podal odstopno izjavo. Tako naj bi se konsolidiralo državno vodstvo, saj je bil Šarmarke že dlje časa v resnem in očitno nespravljivem sporu s predsednikom države Šejkom Šerifom Ahmedom. To je pozicijo vlade, ki jo podpirajo Združeni narodi in Afriška unija, resno oslabilo v boju z islamistično uporniško skupino al-Šabab. Islamisti namreč že obvladujejo večino države, trenutno pa potekajo intenzivni boji za glavno mesto Mogadiš. Kot pravi premier v odstopu, se je za umik odločil zaradi naraščajoče resnosti politične in varnostne krize. Za plemenito potezo se mu je zahvalil tudi predsednik Ahmed.

V Kolumbiji je bil ubit najvišji poveljnik aktivistov Revolucionarnih oboroženih sil Kolumbije, FARC, Sixto Cabana. Truplo gverilskega vodje FARC-a so varnostne sile odkrile med pregledovanjem trupel ubitih v nedeljskem napadu vladnih sil na uporniško taborišče v bližini ekvadorske meje. 55–letni Cabana, ki mu je grozila obtožba sodelovanja v trgovini s kokainom, naj bi že bil na begu v Združene države Amerike. Te so za informacije o njem sicer ponujale kar 2,5 milijona dolarjev nagrade. Poleg obtožb mešetarjenja z opijati je Cabano bremenila tudi obtožba odgovornosti za umore več sto ljudi.

Po včerajšnji razglasitvi rezultatov parlamentarnih volitev na Švedskem so se državljani podali na ulice. Protestirali so zaradi izvolitve dvajsetih članov skrajno desnih Švedskih demokratov. Ker ta nasprotuje priseljevanju ter često uporablja diskurz rasizma, netolerance in etnične nestrpnosti, se je pred vladno stavbo včeraj zjutraj zbralo nekaj sto ljudi, ki so izražali svoje nezadovoljstvo, do večera pa se jim po celem Stockholmu pridružilo še več tisoč ljudi. Do mobilizacije demonstrantov je prišlo predvsem preko socialnih omrežij, kot sta Facebook in Twitter.

Soproga bivšega srbskega predsednika Slobodana Miloševića Mirjana Marković se bo lahko vrnila v Srbijo. Sodni postopek proti njej bo, po navedbah Markovićinega odvetnika Zdenka Tomanovića, namreč zastaral 13. oktobra, kar pomeni da bo zanjo nehala veljati mednarodna tiralica. 68-letna Markovićeva sicer ni imela uradnega položaja v vladi, imela pa naj bi velik vpliv na nekdanjega srbskega predsednika. Pred desetimi leti je bila obtožena zlorabe položaja pri prodaji državnega stanovanja, njen 36-letni sin Marko pa nasilja nad političnimi kritiki Milovićevega režima. Proti obema poteka tudi preiskava v povezavi s tihotapljenjem cigaret v 90-ih letih prejšnjega stoletja, ki pa naj bi prav tako zastarala. Markovičeva je iz Srbije zbežala v Rusijo leta 2003.

Parlamentarna komisija za nadzor javnih financ je danes opravila razpravo o negativnem mnenju računskega sodišča glede predloga zaključnega računa lanskega državnega proračuna. Vladi predlaga, naj pripravi nujno potrebne spremembe zakonodaje s področja javnih financ. Predsednik komisije Andrej Vizjak iz stranke SDS pojasnjuje predlagane spremembe:



Odbor državnega zbora za delo je po petih urah razprave sprejel predlog o malem delu. Predlog zakona se kljub številnim opozorilom in pripombam ni bistveno spremenil. Edina sprememba, ki jo je odbor sprejel se nanaša na višino urne postavke, ki jo bodo po novem usklajevali skladno s povprečno plačo enkrat letno. Prav tako odbor ni sprejel zahteve sindikatov, naj se iz zakona izključijo brezposelni, ter zahteve poslancev Zaresa Vita Rožeja in Tadeja Slapnika, naj se zniža prispevna stopnja za zdravstveno in pokojninsko zavarovanje. Rožej nam je povedal, zakaj njun predlog ni bil sprejet:



Poslanci bodo o predlogu zakona o malem delu razpravljali že jutri. Spomnimo še, da je dopolnjeni predlog zakona pred dobrim tednom že zavrnil državni svet.

Študentska organizacija Slovenije ne soglaša z osnutkom zakona nacionalnega programa visokega šolstva za obdobje 2011 – 2020. Član odbora za visoko šolstvo pri Študentski organizaciji Slovenija Igor Jesih nam je povedal, katere vidike bi moral po njihovo upoštevati predlog zakona:



Vodstvo Fakultete za humanistične študije v Kopru je svojemu rednemu profesorju, sociologu in kulturologu, Dragu Rotarju, poslalo opomin pred prekinitvijo rednega delovnega razmerja. Za vodstvo fakultete je sporno Rotarjevo opozarjanje na slabo vodenje fakultete, sodeč po opozorilu, ki so mu ga poslali, pa jih je najbolj zmotil njegov podpis pod peticijo »Rešimo univerzo«, domnevno žaljenje sodelavcev in odvračanje bodočih študentov od vpisa na koprsko fakulteto. Gre za poskus utišanja kritike? Drago Rotar.



Ljubljanski mestni svetnik in kandidat za župana Ljubljane, Miha Jazbinšek, je ob nedavni vodni ujmi ponovno opozoril na napake v prostorskem načrtu prestolnice. S krčenjem gozdov, pozidavo kmetijskih zemljišč in prostorskimi premiki, ki jih predvideva načrt, bo po Jazbinškovo Ljubljana še bolj poplavno ogrožena. Svetnik Zelenih Slovenije tako občane poziva naj prispevajo podpise k razpisu referenduma o prostorskem načrtu Ljubljane. Jazbinšek podpise sicer zbira že nekaj časa, ali mu je uspelo nabrati potrebnih 11 tisoč, pa bo znano 5. oktobra, ko se izteče rok.

OFF sta pripravila vajenca Nika in Anže.



Komentarji
komentiraj >>