Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
TRADICIONALNI OFF (2395 bralcev)
Torek, 5. 10. 2010
Nejc M.



OFF NAPOVEDNIK

Ob vseh stavkah, ki v zadnjih dneh odmevajo po Evropi in tudi drugje po svetu, se je povečini pozabilo na štrajk hrvaških branjevk. Na glavni zagrebški tržnici v znak protesta ne dela okoli 50 tako imenovanih »kumic«, katerih glavni, če ne edini vir zaslužka, je prodaja tradicionalnega hrvaškega sira in smetane. Tega po novi zakonodaji naše južne sosede ne bodo mogle več prodajati brez ustreznih hladilnikov. Te bo sicer morala priskrbeti tržnica, vendar bodo stroški in najemnina za nekatere previsoki. Jezo in razočaranost nad svojo vlado pa so branjevke pokazale na dokaj domiseln način. Da bi oblastem dale vedeti, da po novem od njihovega zaslužka ne bo dosti ostalo, so mimoidočim svoje izdelke kar podarjale. Raje ljudem zastonj, kot da gre večino izkupička mestu in državi, bi lahko prevedli njihovo stavkovno logiko.

Novi hrvaški pravilnik o higieni domačih mlečnih izdelkov, ki nalaga tržnicam ob kršitvi 1350 evrov, prodajalkam in prodajalcem pa 68 evrov in 50 centimov kazni, kaže zgolj na pretirano zagrizenost hrvaškega približevanja Evropski uniji. Da bi bila le-tej čimbolj všečna, je sprejela celo bolj rigorozen zakon, kot ga predpisuje Evropska skupnost. Na območju članic je namreč prodaja tradicionalnih izdelkov na odprtih stojnicah dovoljeno.

Hrvaškim branjevkam tako ostaja zgolj upanje, da ne bodo njihovi oblastniki sprejeli še kakšna določila o pravilno ukrivljenih kumaricah, pravem odtenku rumene ali bele barve sira ali kakšno podobno norost.

Vi pa berete Off program Radio Študent, ki zaupa bolj izkušenim branjevkam kot kakršnemukoli predpisu.

OFF PROGRAM

Mjanmarska opozicijska voditeljica, predsednica stranke Narodna liga za demokracijo, Aung San Suu Kyi, je sprožila tožbo proti vojaški hunti. Z njo želi Suu Kyeva doseči ohranitev svoje stranke, ki jo je vladajoča vojaška hunta letos pred volitvami razpustila in ji tako onemogočila sodelovanje na volitvah. Aung San Suu Kyi po besedah njenega pravnega zastopnika zahteva, da višje sodišče izda deklaracijo o ohranitvi Narodne lige za demokracijo. Državna komisija po njenem mnenju ni imela pristojnosti za razpustitev stranke, saj je bila ta registrirana po zakonih prejšnje vlade. Tožba sicer verjetno ne bo imela drugega pomena kot simbolnega, saj sodišča v tej državi pri odločitvah sledijo zahtevam vladajoče vojaške hunte, še posebej pri zadevah politične narave. Razpustitve vlada sicer ni zahtevala zgolj za Narodno ligo za demokracijo, ampak še za devet drugih mjanmarskih strank.

Zračne sile Združenih držav Amerike so v vasi blizu mesta Mir Ali v severnem Vaziristanu v Pakistanu izvedle napad na dom lokalnega talibanskega poveljnika. V vasi naj bi se zadrževali aktivisti Al Kaide, ki so domnevno načrtovali napade na evropska mesta, v napadu pa naj bi bilo ubitih osem ljudi. Štirje med njimi naj bi imeli nemško državljanstvo. Identifikacija ubitih je sicer otežena, saj naj bi talibani iz mesta raketiranja že odnesli preostanke trupel. Nemčija je sicer že nekaj časa na sledi svojim državljanom in domnevnim islamskim skrajnežem, ki naj bi že leta 2009 izginili iz svojih domov v Hamburgu in odpotovali v severni Vaziristan. Po besedah nemškega notranjega ministra Thomasa de Maiziere, naj bi se tam v paravojaških enotah urilo okoli 70 državljanov Nemčije, samo tretjina pa naj bi se jih vrnila domov.

Potem ko sta v Afganistanu včeraj popoldne dva moška streljala na namestnika župana Kandaharja, Noora Ahmada Nazarija, je ta danes v bolnišnici umrl. Napadalca sta na Nazarija streljala z motorja, medtem ko se je ta vračal domov. Za napad ni prevzel odgovornosti še ni nihče. Na podoben način kot Nazarij je bil aprila letos ubit tudi njegov predhodnik Azizulah Yarman. Na afganistanskih tleh pa, kot je znano, ne umirajo samo domačini, ampak tudi pripadniki enot zveze Nato. Tako je bilo od začetka vojne leta 2001 letos ubitih največ pripadnikov severnoatlatnske vojaške zveze, in sicer skupaj 560.

Inženirji čilske rudarske družbe Geotec optimistično napovedujejo, da se bodo po vsej verjetnosti že ta vikend z vrtanjem dokopali do 33 ujetih rudarjev. Kot je povedal vodja vrtalne operacije, Pedro Buttazzoni (izg. butaconi), morajo s stroji predreti samo še 160 metrov zemeljske skorje od okoli 620ih, kolikor jo je skupno nad zasutimi rudarji. Če bodo v treh ali štirih dneh rudarji že na površini, pa je odvisno tudi od tega, ali se bodo reševalci odločili, da po vrtini položijo kovinsko ogrodje, kar bi vzelo še nekaj dodatnih dni dela.

Pred nakupovalnim središčem v mestu Londonderry na Severnem Irskem je eksplodiral avtomobil bomba, vendar v eksploziji ni bilo ranjenih, povzročena je bila le gmotna škoda. Policija je dobila obvestilo o podtaknjeni bombi uro pred detonacijo in takoj zavarovala območje, kar je tudi razlog, da do žrtev ni prišlo. Odgovornosti za napad zaenkrat še ni prevzel nihče.

Kljub celonočnim pogajanjem med vladno stranjo in sindikati javnih uslužbencev, do dokončnega dogovora med stranema ni prišlo. Sindikati in vladni predstavniki so se sicer uspeli uskladiti v štirih od petih točk. Jabolko spora, zaradi česar bodo potrebna ponovna pogajanja, ostaja vladna napoved odpovedi kolektivne pogodbe in podpisu nove, ki bi spremenila dinamiko odprave plačnih nesorazmerij. Po besedah vodje stavkovnega odbora Dušana Miščevića se bodo pogajanja, ki so bila napovedana za ob treh popoldne in na katerih sodeluje sam predsednik vlade Borut Pahor, potekala z isto intenzivnostjo. Miščević dodaja, da če do dogovora ne bo prišlo, sledi v sredo odločna stavkovna akcija.

Četudi pride do dogovora in se stavka v glavnem zamrzne, pa to ne bo veljalo za policiste. Ti imajo namreč še nekaj dodatnih stavkovnih zahtev, zaradi katerih ne nameravajo popuščati. Več glede slednjih in pa dosedanjega dogovora z vlado nam je povedal sekretar pri Sindikatu policistov Slovenije Borut Jakopin:



In če bo do zaostrovanja prišlo, kakšna bo nova stavkovna strategija policistov?



Končuje se zbiranje podpisov za referendum o ljubljanskem občinskem prostorskem načrtu sprejetega julija letos, ki se je začel prvega septembra. Za razpis referenduma potrebujejo pobudniki nekaj več kot 11.000 podpisov. Koliko so jih zbrali, smo vprašali ljubljanskega svetnika Zelenih Slovenije in glavnega pobudnika Miha Jazbinška:



Zanimalo nas je tudi, kaj meni o Jankovićevem odzivu, v katerem ta pravi, da gre za zlorabo instituta referenduma:



Krajšemu intervjuju z županskim kandidatom Miho Jazbinškom pa lahko prisluhnete po današnjih kulturnih novicah.

Na današnji seji odbora Državnega zbora za promet so med drugim obravnavali predlog resolucije o nacionalnem programu razvoja pomorstva Republike Slovenije, predlog sprememb pomorskega zakonika in poročilo o izvrševanju letnega plana razvoja in obnavljanja cest za leto 2009. Več o najpomembnejših točkah seje je povedal predsednik odbora Državnega zbora za promet Janko Veber:



Ob sedemnajsti uri se bo v veliki predavalnici Fakultete za družbene vede pričel antifa seminar z naslovom „Ekonomski fašizem“. O ekonomskih vidikih fašizma v sodobnih družbah bodo razpravljali Lana Zdravković z Mirovnega inštituta ter aktivista Nevidnih delavcev sveta Aigul Hakimova in Armin Salihović.

Off je pripravil Gregor.



Komentarji
komentiraj >>