Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
KVAZI SPODOBEN OFF (2251 bralcev)
Ponedeljek, 25. 10. 2010
Nejc M.



OFF NAPOVEDNIK

Evropski nespodobnosti in dekadenci se bliža konec. V razvrednotenem zahodnjaškem svetu tradicionalne družbene norme bojda ponovno kličejo po reaktualizaciji, kot eni prvih pa so jim razumniško prisluhnili na jugu Italije.

Oblast mesteca Castellammare di Stabia z županom Luigijem Bobbijem na čelu je spoznala vso zmotnost današnjega sveta in se mu odločila narediti konec. Da bi mestu pomagala vrniti spodobnost in omogočila boljše sobivanje med ljudmi, kot se je izrazil župan, je bila oblast primorana prepovedati izzivalna oblačila in obnašanje.

Neprimerno obnašanje bo grešnice – ukrep leti namreč predvsem na nespodobne osebe ženskega spola – stalo med 25 in 500 evri. Mini krila, dekolteji, džins z nizkim pasom in majice z globokim izrezom naj bi bili poslej na ulicah v neposredni bližini Neaplja ležeči Castellamare di Stabia le še eksotika, ki si jo bodo lahko privoščili le najpremožnejši nespodobneži.

Ti, kolikor se jih bo v tem puritanskem mestecu uspelo ohraniti, se bodo morali odpovedati tudi preklinjanju, brcanju žoge na javnih mestih in sončenju. Župan Bobbio, ki je trdno prepričan, da bo predloge njegove oblasti mestni svet brez težav podprl, ob tem naravnost pove, da bodo poslej kljubovalni in kričeči ljudje v njegovem mestu nezaželeni.

Bobbijeva samovoljnost izvira iz razširjenih županskih kompetenc, ki jih je lokalnim veljakom pred časom podelil italijanski premier Silvio Berlusconi. Župani imajo po novem tako več pravic pri odločanju in predpisovanju zakonov.

Vi pa berete nespodobni, a zato ne tudi prepovedani OFF Program Radia Študent.

OFF PROGRAM

Razsežnosti epidemije kolere na Haitiju so vse hujše. Bolezen je po zadnjih podatkih zahtevala že 250 smrtnih žrtev, več kot 3000 ljudi pa je obolelih. Oblasti se bojijo, da bi se epidemija, ki je prejšnji teden izbruhnila v mestu Saint Marc, utegnila razširiti na glavno mesto Port-au-Prince, kjer stoji večina taborišč z ljudmi, razseljenimi po januarskem katastrofalnem potresu. Zaradi izredno slabih higienskih razmer in revščine bi se na tem območju bolezen utegnila razširiti z veliko hitrostjo. Haitijsko ministrstvo za zdravje je državljane sicer pomirilo, da bo lahko preprečilo širjenje kolere v prestolnici, enako optimistični pa so tudi v nekaterih človekoljubnih organizacijah. Kolera se prenaša preko okužene vode in hrane, povzroča pa hudo diarejo in bruhanje, zaradi česar je lahko ob nepravočasnem zdravljenju za bolnika usodna.

Japonsko-kitajski spor okoli otočja Senkaku oziroma Diaoyu v Vzhodnokitajskem morju še kar traja. Japonske oblasti so vladi v Pekingu izročile uradni protest, potem ko so v zadnjih dneh v okolici spornega otočja ponovno zagledali dve kitajski ribiški ladji. Že pred tem so protestirali tudi prebivalci obeh držav. V kraju Lanzhou na severozahodu Kitajske je ulice zasedlo 200 protijaponskih protestnikov, na Japonskem pa so se nasprotniki kitajske politike na Senkakuju zbrali v mestu Takamatsu. Večletni spor okoli neposeljenega otočja, ki ga kontrolira Japonska, za svojega pa razglaša Kitajska, je padel na najnižjo točko v začetku septembra, ko je japonska obalna straža tam aretirala kitajskega kapetana.

Vodja urada afganistanskega predsednika Hamida Karzaja Umar Daudzajev je od iranske vlade prejemal redna plačila. Kot poroča časnik New York Times, ki se sklicuje na neimenovane afganistanske in zahodne predstavnike v Kabulu, naj bi uradni Teheran s tem skušal v Afganistanu razširiti svoj vpliv. Več milijonov dolarjev naj bi šlo v skriti sklad, s katerega naj bi nato Karzaj in Daudzajev plačevala različne afganistanske politike, plemenske vodje in talibske poveljnike in si s tem skušala zagotoviti zvestobo. Afganistanski predsednik domnevnega finančno-političnega sodelovanja z Iranom sprva ni želel komentirati, nato pa ga je le potrdil. Po Karzajevih besedah naj bi šlo za 500 ali 600 tisoč evrov finančne pomoči, kakršne je bil Afganistan deležen tudi od drugih držav. Po predsednikovih besedah je šlo za povsem transparenten „posel“.

Zunanji ministri članic Evropske unije so v Luksemburgu dosegli soglasje glede predaje prošnje Srbije za članstvo v obravnavo Evropski komisiji. Srbija je prošnjo za članstvo v Evropski uniji predložila lani, komisija pa bo za mnenje o prošnji predvidoma potrebovala okoli leto dni. Predaja prošnje v obravnavo Evropski komisiji je sicer tehnični korak, v primeru držav Zahodnega Balkana pa postaja vse bolj politično vprašanje.

Evropska unija je prvič po ustanovitvi aktivirala obmejne enote in jih poslala na grško mejo s Turčijo. Evropska komisija, ki je požegnala aktivacijo leta 2007 ustanovljenih skupnih enot za obmejno intervencijo, želi s tem zaustaviti povečano število ilegalnih prehodov grško-turške meje. Za pomoč je Evropsko unijo prosila grška vlada, potem ko je postala migracijska problematika zanjo neobvladljiva. Šlo naj bi predvsem za migrante iz držav Srednjega Vzhoda, katerih število se je v zadnjem času povečalo tudi za šestkrat. Po nekaterih navedbah naj bi kar 90 odstotkov ilegalnih potnikov v Evropsko unijo poskušalo vstopati skozi Grčijo.

V zmanjšanem zanimanju, saj so bili župani vseh največjih mest izbrani že v prvem krogu, se je odvil drugi krog lokalnih volitev. Mestne poglavarje so dobile še preostale 4 mestne občine: Kranj Mohorja Bogataja, ki ga je predlagala Stranka za napredek krajevnih skupnosti, Nova Gorica Mateja Arčona iz LDS, Ptuj Štefana Čelana iz skupine Skupaj prebujamo Ptuj in Novo mesto Alojzija Muhiča iz Zveze za Dolenjsko. Sicer je bilo v drugem krogu izbranih še 73 županov, medijsko pa izstopa izvolitev prvega temnopoltega župana Petra Bossmana iz Socialnih demokratov v Piranu in imitatorja Marjana Šarca v Kamniku. V Mirni Peči bo potreben še tretji krog. Zaradi enakega števila glasov bo zmagovalca med dosedanjim županom Zvonkom Lahom iz SDS in tekmecem Leopoldom Pungerčarjem, ki ga je predlagala skupina volivcev, določilo šele vnovično štetje glasovnic, v primeru vnovične izenačenosti pa celo žreb.

Parlamentarni odbor za finance in monetarno politiko je kot zadnje državnozborsko delovno telo obravnaval predlog proračuna za leto 2012. Člani odbora so se seznanili tudi s petimi dopolnili k proračunu in jih vse zavrnili. Predlaganemu proračunu močno nasprotujejo v opoziciji. Zakaj, smo vprašali podpredsednika odbora za finance in monetarno politiko in poslanca SDS Rada Likarja.



V Študentski organizaciji Slovenije so se odzvali na predlog zakona o štipendiranju, ki je v javni obravnavi. Krovna študentska organizacija sicer hvali premik na področju študentske politike, hkrati pa opozarja na njegovo neustreznost ob vseh drugih ukrepih, ki jih je predvidelo ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve. Maršenka Marksel, predsednica odbora za Socialo in zdravstvu pri ŠOS:



Komentarji
komentiraj >>