Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
JEDRSKI OFF (2273 bralcev)
Ponedeljek, 1. 11. 2010
Luka T.



OFF NAPOVEDNIK

V Estoniji se je politik Heimar Lenk izpostavil tegobam sodobnih časov in en mesec preživel z minimalno socialno podporo, ki v Estoniji znaša 64 evrov na mesec. S svojim odrekanjem je želel javnosti približati težave, s kakršnimi se soočajo tisti, ki se s takšno vsoto prebijajo čez vsak mesec.

Sicer nekdanji novinar, sedaj pa član estonskega parlamenta, je mesec dni jedel le bel kruh in ovsene kosmiče ter spil veliko čaja. Kot je pojasnil, si je lahko privoščil, da je vseh 64 evrov zapravil za hrano, kar ni ravno privilegij vseh prejemnikov, saj morajo kriti še življenjske stroške in nujno higieno.

Lenk je v tem mescu dni sicer shujšal za skoraj tri kilograme, saj je uspel preživeti z le dvema evroma na dan. Pripadniki vladajoče desne koalicije so ga že obtožili populizma, Lenk pa je potrdil, da so ga med prečesavanjem supermarketov nagovarjale podobno misleče gospodinje, ki so mu tudi pomagale najti cenovno najugodnejše izdelke.

Estonija je zaradi svoje fiskalne politike pogosto pohvaljena s strani Evropske unije in Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj oziroma OECD. Naj zato z Estonci delimo modrost naših srbskih bratov, ki radi rečejo, da od prvega do drugega v mesecu še gre, prava jeba se začne šele od drugega do prvega.

Vi pa berete OFF program Radia Študent, ki pravi: ko v želodcu kruli, zategneš pas.

OFF PROGRAM

Ruski predsednik Dmitrij Medvedjev je obiskal Kurilske otoke, kar ni navdušilo japonskih oblasti, ki te vulkanske otočke še vedno razumejo kot del Japonske. Japonski premier Kan Naoto je obisk že opisal kot obžalovanja vreden. V mesecu maju so namreč ruske in japonske oblasti začele resne pogovore, ki naj bi omogočili podpis mirovne pogodbe med obema državama. Ti sta od leta '45 tehnično gledano še vedno v vojni. Kamen spotike so še vedno štirje vulkanski otočki, ki jih je rdeča armada zasedla po koncu druge svetovne vojne. Japonsko prebivalstvo je bilo izgnano, mati Sovjetska zveza pa je svoj skrajni vzhodni konec razvojno povsem zanemarjala.

Rusija in Vietnam sta vrgla novo lopato cementa v krepitev svojih odnosov. Podpisala sta namreč sporazum, po katerem bo Rusija Vietnamu postavila njegovo prvo jedrsko elektrarno. Ruski predsednik Dmitrij Medvedev je po konferenci v Hanoju dejal, da bo elektrarna Vietnam lansirala med sodobne države, ki se v svoji energetski preskrbi ne zanašajo le na fosilna goriva. Vrednost pogodbe ocenjujejo na 5 milijard evrov, Medvedjev pa je potrdil, da bo Rusija svojemu tesnemu prijatelju Vietnamu pomagala tudi na ostalih področjih, potrebnih modernizacije.

Nekateri znanstveniki menijo, da nas kmalu čaka svetla prihodnost energetskega izobilja. Po tem scenariju naših jedrskih elektrarn ne bomo več krmili z izotopi urana, katerega stranski produkt je vsestransko uporaben plutonij, ampak bomo začeli uporabljati precej bolj dostopen torij. Tona tega materiala daje energijo primerljivo dvesto tonam urana, torij pa je tudi skoraj nemogoče predelati v bombo. Skupina angleških znanstvenikov, ki je pri svoji vladi naletela na gluha ušesa, se je tako obrnila k bolj razumevajoči Rusiji. Torij že od nekdaj predstavlja razkol v znanstveni skupnosti. Medtem ko nekateri pravijo, da je bila njegova uporaba testirana in dokazano pomanjkljiva, drugi trdijo, da ga je znanstvena skupnost nehala pošteno obravnavati, potem ko so uspešno zagnali prvi uranski reaktor.

Čeprav se muslimane še vedno uporablja kot učinkovito grožnjo, Američani svojo geopolitično paranojo usmerjajo na Kitajsko. Hollywood bo tako ponovno posnel predelavo filma Rdeča zora, le da bodo tokrat v vlogi rdečkarjev Ruse zamenjali Kitajci. Amerika se kot narod največjih potrošnikov počuti vse bolj ogroženo od naroda največjih proizvajalcev, artikli z napisom „Made in China“ pa postajajo novodobni hudič. Vendar se pojavlja vprašanje, kdo je v tej zgodbi negativec. Pričakovanja Združenih držav, ki od Ljudske republike zahtevajo, naj uravnovesi vrednost svoje valute v razmerju do dolarja, bi v praksi pomenila, da so kitajski upniki preprosto odpisali dolg v višini polovice trilijona ameriških dolarjev, ki so ga Združene države uspele akumulirati v svojem nacionalnem športu trošenja. Kitajska namreč poseduje ameriške zakladniške obveznice, katerih vrednost ocenjujejo na astronomskih 2,3 trilijona ameriških dolarjev.

Zgodaj zjutraj je Kitajska uspešno lansirala šesti satelit, s katerim gradi svojo mrežo globalnega pozicioniranja. S sistemom, imenovanim Kompas, nameravajo do leta 2012 pokriti jugovzhodno Azijo, do leta 2020 pa bi storitve nudili na globalni ravni.

V drugem krogu brazilskih predsedniških volitev je s 56imi odstotki zmagala kandidatka vladajoče delavske stranke Dilma Rousseff. 62-letna Rousseffova, ki še ni imela vidnejše politične funkcije, bo tako nasledila svojega strankarskega šefa, sedanjega predsednika Luiza Inacia Lule da Silvo. Eden izmed glavnih ciljev njenega mandata bo odprava revščine za več kot 20 milijonov državljanov. Mandat bo nova predsednica uradno prevzela prvega januarja, obljublja pa nadaljevanje levo usmerjene politike s poudarkom na učinkovitosti vlade, mednarodnih pravilih na finančnih trgih in financiranju socialnih projektov iz naftnih zalog. Izvolitev prve ženske predsednice politični analitiki ocenjujejo kot demokratičen napredek Brazilije.

Slonokoščena obala, ki je včeraj izvedla prve volitve v zadnjih desetih letih, se sooča s hudimi volilnimi problemi. Predsedniške volitve so bile prestavljene kar šestkrat, zdajšnjemu predsedniku Laurentu Gbagbu je mandat formalno potekel že leta 2005. Volišča so se odpirala z velikimi zamudami, skoraj šest milijonov ljudi, ki so bili po merilih za volilno registracijo primerni, pa do njih ni moglo zaradi prometnih težav. Volivci že dvomijo v resničnost rezultatov, ki jih pričakujejo v roku treh dni. Glasovanje naj bi bilo eden ključnih napredkov naroda od delitve države med državljansko vojno leta 2002. Če nihče izmed štirinajstih tekmecev ne bo zbral navadne večine, bo drugi krog predsedniških volitev izpeljan 28. novembra.

Gibanje islamistične države Irak je v nedeljskem napadu na Bagdadsko borzo ubilo dva varnostnika, situacija pa se je zapletla, ko so se pred zasledovalci zatekli v katoliško cerkev. Po pričevanju očividcev so prekinili mašo s 100 udeleženci in na mestu ubili katoliškega duhovnika. Reševalno akcijo, zaradi katere je doslej življenje izgubilo 52 ljudi, so izvedle iraške varnostne sile skupaj z Američani. Ti pa v uradno statistiko žrtev niso bili zajeti.

Policijska uprava Koper bo do konca leta vsem voznikom, za katere so ocenili, da res pridno upoštevajo predpise, izdala vozniška dovoljenja za vzorne voznike. To so čisto pravi dokumenti, na katere se bo voznik tudi podpisal, z njim pa se bo – očitno neprostovoljno - obvezal, da bo zaradi sebe, svojih dragih in vseh ostalih vozil trezen in s prilagojeno hitrostjo. Gre za novo obliko preventivnega delovanja, s katero policija dela red na Obali in Krasu. Ali bo imelo omenjeno vozniško dovoljenje kakršnekoli pozitivne učinke na njihove imetnike, ni jasno.

Pretekli konec tedna je v glavnem mestu potekala konferenca z naslovom „Dnevi socialne ekonomije“. Sodelujoči na konferenci so obravnavali koncept socialnega podjetništva, ki bi spodbujal podjetja na srednji poti med javnim in zasebnim. Predlog zakona, obravnavan v Sloveniji, je tako imenovan odprt model, kar pomeni, da se socialna podjetja lahko ukvarjajo z družbeno koristnimi dejavnostmi ali katerokoli tržno dejavnostjo, vendar mora podjetje, da pridobi status socialnega podjetja, izpolnjevati določene pogoje. Najpomembnejši cilj je opravljanje dejavnosti in ne dobiček, sicer pa je zaslužek namenjen delovanju podjetja in širjenju dejavnosti, nikakor pa ne delitvi.

Kaj so na konferenci obravnavali, nam je povedal soorganizator in generalni direktor Skupnosti privatnih zavodov Primož Šporar:



Na konferenci pa je bil prisoten tudi ekonomist Jože Mencinger, ki nam je povedal, kako so udeleženi razumeli koncept socialnega podjetništva.



Udeleženci pa niso mogli mimo vprašanja univerzalnega temeljnega dohodka - tudi o njem je spregovoril Mencinger.



OFF sta pripravila Luka T in Nika.



Komentarji
komentiraj >>