Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
OFF SRAMOTILNEGA STEBRA IN ČRNE LISTE (2462 bralcev)
Torek, 16. 11. 2010
tadejla



OFF NAPOVEDNIK

Priznamo, da prodajamo že malce usmrajena jajca, a vendarle ne moremo krotiti navdušenja nad človekoljubnimi, pardon, živaloljubnimi izpadi nesramno bogatih Američanov. Lasvegaški igralniški mogul Steve Wynn se je odločil spremeniti svojo oporoko, in sicer tako, da v primeru svoje smrti vse svoje premoženje zapušča aktivistom za pravice živali. Koliko denarcev si lahko v primeru, Vinetu ne daj, prehitre smrti Stevea obetajo slovenske organizacije za pravice živali, ni znano. Znano pa je, da je milijarder Steve kljub poneumljanju »gemblerjev« in bogatenju na njihov račun doživel vsaj osebno preobrazbo. Že kar nekaj časa se tako prehranjuje zgolj z vegansko hrano, s katero teži tudi gostom v svojih igralniških in hotelskih kompleksih. Prepričan je, da zato kljub oseminšestdesetim letom še ne bo kmalu umrl, zaradi sebičnih interesov po bolj zdravih delavcih pa je svojim zaposlenim razdelil tudi DVD o veganski opciji.

Berete OFF program Radia Študent, ki je navdušen nad osebnimi transformacijami miljarderjev.

OFF PROGRAM

Pregled aktualnih dogodkov začenjamo z novico iz sveta trgovine z orožjem. Tajski pravosodni organi so po poltretjem letu sodnih in diplomatskih pregovarjanj ustregli goreči želji Združenih držav Amerike po izročitvi razvpitega ruskega trgovca z orožjem Viktorja Buta. Leta 2008 je bil aretiran v tajski prestolnici Bangkok, ko naj bi poskušal prodati večjo količino orožja kolumbijskim gverilcem iz vrst Farca, ki pa so bili v resnici ameriški agenti pod krinko. Jenkiji mu zato pod obtožbo terorizma grozijo z dosmrtno ječo, na svojem seznamu grehov pa naj bi imel tudi podpihovanje spopadov v Afriki, na Bližnjem vzhodu in v drugih latinsko-ameriških državah. But sicer trdi, da je zgolj vodil letalsko transportno podjetje, vendar verjetno ni naključje, da je njegova kariera doživela nesluten preboj ravno v času razpada Sovjetske zveze, ko je črni trg preplavilo orožje iz te nekdanje svetovne supersile.

Na Haitiju je izbruh kolere že sprožil nasilne proteste. V spopadu protestnikov in enot Združenih narodov sta bili ubiti vsaj dve osebi, po nepotrjenih informacijah pa naj bi umrl tudi en pripadnik enot Združenih narodov. Protestniki za izbruh kolere, ki je v treh tednih terjala že več kot 900 smrtnih žrtev, krivijo enote Združenih narodov, predvsem nepalske. Odnosi med nepalskimi vojaki in lokalnim prebivalstvom so napeti že od avgusta, ko je bil najden šestnajstletnik, obešen na drevesu. Haitijci so bili prepričani, da so ga umorili Nepalci, medtem ko ti trdijo, da je deček storil samomor. Uradna preiskava incidenta ni bila izpeljana. Ljudje so sicer že večkrat protestirali tudi proti vladi zaradi njene neučinkovitosti glede nadzora širjenja bolezni. Zaradi kolere se na Haitiju v bolnišnicah zdravi več kot 14.000 ljudi.

Sledi venček novic s področja novinarske svobode. Sodišče v Singapurju je britanskega neodvisnega novinarja in pisatelja Alana Shadrakeja zaradi kritike smrtne kazni v tej državi obsodilo na šest tednov zapora, plačal pa bo tudi denarno kazen v višini 11.320 evrov. Inkriminirane besede so se Shadrakeju zapisale v knjigi z naslovom »Nekoč je živel veseli rabelj: Singapursko pravosodje na zatožni klopi«, v njih pa je sodišče prepoznalo nevarnost, da bi običajni prebivalci izgubili zaupanje v singapursko roko pravice. Morda gre sodišču celo verjeti, saj se knjiga v sosednji Maleziji menda prodaja kot absoluten »bestseller«, na avtorjevo stran pa so se postavili tudi Novinarji brez meja in Amnesty International. Ljubiteljem mnogoterih dimenzij pa polagamo na srce podatek, ki vam lahko reši življenje: v Singapurju boste izpustili zadnjo sapico, če vas ujamejo z več kot 15 grami heroina, 30 grami kokaina ali 500 grami marihuane.

Precej bolj boleča kazen se po poročanju Human Rights Watcha zaradi opravljanja novinarskega poklica obeta tudi savdijskemu dopisniku dnevnega časopisa Al-Jazira iz mesta Qubba Fahdu al-Jukhaidibu. Njegovo poročanje o protestniški jezi prebivalcev zaradi večkratnih prekinitev dobave električne energije izpred dveh let je sodišče prepoznalo kot hujskanje k rovarjenju prebivalstva in mu zato prisodilo petdeset udarcev z bičem in dva meseca zapora. Sodba je celo tako pikolovska, da predvideva 25 udarcev v javnosti pred elektro podjetjem, ki je krivo za elektro redukcije, pa četudi savdijska zakonodaja ne predvideva kaznovanja sicer prepovedanega javnega zbiranja ljudi oziroma poročanja o tem. Novinar se je na sodbo pritožil, razplet pa zaenkrat pričakuje na prostosti.

Od kršitev novinarske svobode se selimo k omejevanju oziroma sankcioniranju blogerske svobode na okupiranem Zahodnem bregu. Prepričani ateist Waleed Al-Huseini je na svetovnem spletu že več let poznan kot aktiven kritik vseh večjih svetovnih religij, zato je njegov blog »Luč razuma« trn v peti tako muslimanom kot kristjanom. Konec oktobra je za njim izginila vsaka sled, prejšnji teden pa je le prišla uradna potrditev palestinskih oblasti, da je bil aretiran. Utemeljitev pregona še ni znana, zagotovo pa se skriva v vsebini Huseinovega bloga in njegove Facebook strani. Na njej ste tako lahko prebirali tudi alternativne verze iz Korana, ki naj bi jih po Huseinovih trditvah narekoval sam Vsevišnji.

Odgovor na vprašanje, kdo je najbolj priljubljena politična faca v jugovzhodnem delu Evrope, ponuja raziskava ameriškega inštituta Gallup. Zmagovalca sta premierja Črne gore in Kosova, saj Mila Đukanovića podpira skoraj 50 odstotkov sodržavljanov, Hašim Tači pa se kiti še z malce višjo podporo. Da imajo Črnogorci radi svoje politike, dokazujejo tudi podatki o naklonjenosti predsednikom sedmih držav Jugovzhodne Evrope, kjer je spet zmagovalec črnogorski predsednik Filip Vujanović s tridesetodstotno podporo, hrvaški predsednik Ivo Josipović lahko računa na 15 odstotkov svojih državljanov, medtem ko z Borisom Tadićem simpatizira le vsak deseti državljan Srbije.

V Državnem zboru je bil na izredni seji s 47-imi glasovi za in 28-imi proti potrjen Zakon o malem delu. Ker je bil pred tem v Državnem svetu izglasovan veto, je bila tokrat za podporo potrebna absolutna večina. Ministru za delo, družino in socialne zadeve Ivanu Svetliku je kljub poprejšnjemu nasprotovanju zakonu tudi v delu koalicije očitno uspelo prepričati poslance vladnih strank, saj je kar nekaj predstavnikov ljudstva v nasprotju s prvim glasovanjem spremenilo svojo odločitev. Pojavljajo se govorice, da jim je bilo obljubljeno noveliranje oziroma popravek zakona.

Na odločitev poslancev so se že odzvali tudi v Študentski organizaciji Slovenije, ki družno z Zvezo svobodnih sindikatov Slovenije obljublja naknadni zakonodajni referendum o zakonu. Predsednica Katja Šoba je izrazila razočaranje nad odločitvijo poslancev in jim pripisala odgovornost za posledice. V Zvezi svobodnih sindikatov pa so oblikovali in predstavili črno listo poslancev, ki se še posebej odlikujejo pri sprejemanju protidelavsko nastrojene zakonodaje. Še pred znanim izidom glasovanja v parlamentu smo se pogovarjali z Goranom Lukičem, svetovalcem za socialno področje, trg dela in migracije:



Zakon o malem delu je poleg ostalih že sprejetih, pa tudi napovedanih sprememb delavske in socialne zakonodaje dodobra razdelil tudi socialne partnerje, zato za spremembo poročamo o tokrat usklajeni pobudi o ustanovitvi sklada za izobraževanje odraslih, ki je bila posredovana Ekonomsko-socialnemu svetu. Katera spoznanja o trenutnih trendih so socialne partnerje napeljala na oblikovanje poziva, nam je povedal generalni sekretar Združenja delodajalcev Slovenije Jože Smole:



Vračamo se k črnim listam in sramotilnemu stebru, kakršnega so postavili v Focus društvu za sonaraven razvoj. Na njem želijo izpostaviti posameznike in inštitucije, ki s svojim delovanjem kakorkoli škodujejo okolju, namen pa je predvsem vzgojen, saj si želijo sprememb k bolj odgovornemu rokovanju z okoljem. Predsednica društva Lidija Živčič je takole utemeljila izpostavitev premierja Boruta Pahorja in celotne vlade na stebru:



OFF je pripravil Tadej.



Komentarji
komentiraj >>