Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
RAZPRODAJA SOCIALNE DRŽAVE (2425 bralcev)
Sreda, 17. 11. 2010
tomazza



Država Slovenija je vsak dan manj socialna. Kljub ravno nasprotnemu vtisu, ki si ga v domači javnosti sicer povsem neuspešno prizadevata poustvariti koalicija in vlada Boruta Pahorja, polovico njunega mandata pri koritu domače izvršne in zakonodajne oblasti zaznamujejo predvsem interventni ukrepi, s katerimi tudi v Sloveniji druga za drugo izginjajo pridobitve socialne države. Gre sicer za vseevropski fenomen. Uradno smo sicer Evropejci ob socialne pravice in socialno varnost, ki so nam jo do sedaj bolj ali manj posrečeno in učinkovito zagotavljale matične države, predvsem zaradi svetovne gospodarske krize. Toda slej kot prej bo potrebno ugotoviti, da je za neoliberalno smer, po kateri je te mesece in dni krenila Evropa, glavni krivec prav ideološka kriza strankarske politike.

Tako kot drugod po Evropi in svetu je tudi v Sloveniji v imenu gospodarske krize dovoljeno tako rekoč vse. Tako so denimo poslanci Državnega zbora vseh političnih barv in okusov včeraj poskrbeli za uveljavitev zakona o interventnih ukrepih zaradi gospodarske krize. Na tej in naslednji reformni točki, ki bo še bolj temeljito zarezala v raven socialne varnosti v okviru obstoječega pokojninskega sistema, se je sicer ponovno pod vprašaj postavila tudi konkretna sestava vladajoče koalicije. Kljub temu da v demokratičnem privesku vsake, naj si bo samooklicano leve ali pač desne vlade, Demokratični stranki upokojencev Slovenije, s strani vlade predlaganih proračunov za prihodnji dve leti in interventnega zakona niso podprli, premier Borut Pahor zagotavlja, da bo stranka DESUS lahko ostala v koaliciji, tudi če v državnem zboru ne bo podprla pokojninske reforme.

Čeprav DESUS po svojem osnovnem bistvu ni politična stranka, pač pa interesna skupina vedno večjega dela upokojenih prebivalcev Slovenije, brez katere glede na osnovna razmerja domačih političnih sil katerikoli premier težko sestavi trdno koalicijsko vlado, predsednik vlade Borut Pahor pravi, da stranke koalicije DESUS potrebujejo, čeprav ni prav jasno za kaj že, če že ne prav za podporo tem reformnim prizadevanjem vlade in koalicije, katere del so. Bistvo teh reformnih prizadevanj oziroma tekoče razprodaje domače socialne države, katerim nasprotujejo tako dijaki in študentje, kot delavci in upokojenci, je sicer v zmanjševanju javnofinančnih izdatkov. Fiskalni disciplini in medgeneracijski solidarnosti.

Toda v praksi vsakdanjega življenja in na konkretnih plečih vsakega v domači državi živečega posameznika, to pač pomeni, da bo manj javnega denarja za pokojnine in socialne transferje, kar je zgolj politično korekten izraz za socialno pomoč. Manjši bodo tudi prejemki javnih uslužbencev, manj bo iz proračuna šlo tudi za investicijske transferje občinam, zdravstvo in še za sofinanciranje plačil za varstvo otrok v vrtcih.

Ključno jedro spora, ki te dni kljub neprepričljivim nasprotnim zagotovilom maje koalicijo Boruta Pahorja, je sicer prihodnja raven usklajevanja rasti pokojnin. Res namreč je, da v tej razprodani socialni državi, kljub polni delovni dobi, številni upokojenci z zgolj pokojnino težko preživijo. Zato jih vse več trka na vrata ljudskih kuhinj in podobnih ustanov, ki domače reveže zalagajo s toplimi obroki ali paketi hrano. Toda po ponovno ne prav prepričljivih besedah finančnega ministra Franceta Križaniča socialna varnost ostaja prioriteta te vlade, saj da zakon o interventnih ukrepih in proračuna za prihodnji dve leti ne ukinja nobene pridobljene socialne pravice, temveč le umirja njihovo rast.

Zato ta koalicija in vlada minus Demokratična stranka upokojencev po besedah predsednika vlade Boruta Pahorja razmišlja tudi o morebitnih draginjskih dodatkih za tiste upokojence, ki bi zašli v socialne težave zaradi včeraj sprejetega interventnega zakona. Pri tem pa naj ne bi šlo za enkratne draginjske dodatke, pač pa za sistem avtomatskih stabilizatorjev, ki bodo tej eksistencialno ogroženi skupini upokojencev socialno pomagali. Problem socialnega demokrata in bivšega titovega mladinca Boruta Pahorja je sicer predvsem v tem, da še sam sebi povsem ne verjame več in da je, če ga je sploh kdaj imel, že davno izgubil stik z vsakdanjimi stiskami in potrebami na Slovenskem živečih ljudi.

Socialna stiska med upokojenci na Slovenskem je namreč že tu in ne bo šele nastala po interventnem zakonu in zgolj četrtinskem usklajevanju rasti pokojnin, kateremu z zahtevo, da to mora biti vsaj polovično tako goreče v imenu lastnih korporativnih interesov nasprotujejo v DESUS. Res pa je, da se bo število socialno ogroženih upokojencev po uveljavitvi teh interventnih varčevalnih ukrepov gotovo še povečalo. Toda že zdaj kar tretjina domačih upokojencev prejema najnižjo pokojnino oziroma 544,61 eurov, če so seveda izpolnili zahtevano polno delovno dobo, v nasprotnem pa že tako ali tako prejemajo še manjše zneske od najnižje določene pokojnine, kar - pa naj si pred tem tudi ta vlada še tako zatiska oči - ne zadostuje za dostojno preživetje.

Reformni ukrepi, kot jih po nareku monetarnih gospodarjev iz Bruslja, Mednarodnega denarnega sklada in Svetovne banke, tako kot ostale evropske države sprejemata in uveljavljata tudi domača koalicija in vlada, so v ideološkem smislu neoliberalni in v ničemer socialdemokratski. Odgovornost za socialna varnost najšibkejših socialnih slojev se iz države pospešeno prenaša na posameznega državljana. Pahor pravzaprav zgolj počne to, kar je pod navodili istih gospodarjev začel izvajati njegov predhodnik Janez Janša. Toda tako to gre. Na polovici njegovega mandata, ko smo tako priča vsej tej nadaljnji razprodaji socialne države, si je tako za zastaviti bistvenop ideološko politično vprašanje: V čem pa se pravzaprav ta vlada in ta koalicija sploh razlikujeta od svoje predhodnice?


Odpoved: Tudi za tokratni N-euro moment sem z razprodajo socialne države na polovici mandata aktualne koalicije in vlade v zobeh poskrbel Tomaž Z.






Komentarji
komentiraj >>

Re: RAZPRODAJA SOCIALNE DRŽAVE
HABA [19/11/2010]

Srbska televizija je v vse svojih dnevnih in večernjih oddajah danas sporočajo da se bo jutri , v soboto zjutraj /20-11-2010/ iz nuklearnega inštituta Vinča pri Beogradu se bo začel transport zelo nevarnega nuklearnega odpada iz nuklearnega inštituta na relaciji : Beograd - Subotica - Madjarska - Slovenija - Luka Koper - Transport do ladje v Kopru bo opravljen v 60 urah . Ladja z nevarnim nuklearnim odpadom potem bo otpotovala v že vnaprej dogovrjeno odlagališče v Rusiji ! Sami preverite to novico in Vas prosimo tudi na ta način zaščitite !
odgovori >>

    Re: RAZPRODAJA SOCIALNE DRŽAVE
    tomazza [23/11/2010]
    na http://www.delo.si/tiskano/html/20101 122/Delo/0 je bilo recimo zabeleženo. zgovorno samo po sebi pa je dejstvo, da so radioaktivne odpadke po slovenskih tirih peljali, ker transporta čez svoji ozemlji nista dovolili Hrvaška in Ukrajina ...
    odgovori >>