Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
OFF IMPERIALNIH KRČEV (3244 bralcev)
Sreda, 24. 11. 2010
Luka T.



OFF NAPOVEDNIK

Doslej je le eden od desetih Afganistancev slišal za enajsti september, ki je bil uradni razlog za intervencijo Združenih držav in njenih zaveznikov v tej srednjeazijski deželi. Te podatke je zbral možganski trust z imenom Mednarodni koncil o varnosti in razvoju, ki je v Afganistanu prisoten že od začetka vojne.

Raziskava je opozorila tudi na skepso civilnega prebivalstva, ki jo gojijo do vlade v Kabulu. Večina ljudi meni, da ni sposobna zagotoviti stabilnosti in varnosti. Hkrati pa je slaba polovica po besedah avtorjev raziskave nesposobna našteti en pozitiven vidik demokratične ureditve. Šestdeset odstotkov anketiranih je še menilo, da bi koalicijske sile v primeru ameriškega umika hitro podlegle gospodarjem vojne.

Ameriško intervencijo pa kar štirje od desetih razumejo kot uničevanje islama ali kar kot okupacijo Afganistana. Norine MacDonald je kot vodja terenskih raziskovalcev, ki so zbrali te podatke, povedal, da se morajo koalicijske sile potruditi da izboljšajo svoj PR. Afganistancem naj razložijo svojo prisotnost in zakaj naj bi bila prihodnost z zahodnjaki svetlejša kot ta s talibani.

Vi pa berete OFF program Radia Študent, ki ga orwelljanski spin vse bolj spravlja v smeh.

OFF PROGRAM


Z več kot dvomesečno zamudo je afganistanska vlada objavila rezultate zadnjih volitev. Kot razlog za zamik navaja številne pritožbe o nepravilnostih. Prejeli so namreč 5,6 milijona glasovnic, od katerih so jih morali razveljaviti kar 1,3 milijona. Iz volilne tekme so tako izločili kar 24 zmagovalcev, med drugim tudi bratranca afganistanskega predsednika Hamida Karzaja. Vodja volilne komisije Fazil Ahmad Manavi je volitve kljub temu označil kot velik uspeh za afganistansko vlado, Afganistance same in seveda njihove mednarodne prijatelje.

Njihovi ameriški prijatelji sleš gospodarji v Pentagonu pa že ugotavljajo, da je nasilje v deželi, kjer umirajo imperiji, poraslo za 300 odstotkov glede na primerljivo obdobje lani. Talibani so še vedno močni in odporni, to pa dolgujejo podpori med afganistanskim prebivalstvom, ki meni, da se bodo koalicijske sile iz Afganistana kmalu umaknile. Poročilo se je dotaknilo tudi Pakistana, kjer je Pentagon ugotovil padec podpore tudi zaradi slabe pomoči poplavljenim območjem. Boljšo pomoč od organiziranih razvitih držav so očitno nudili tisti, ki jih zahodni žargon raje imenuje skrajneži.

Po včerajšnjem vojaškem incidentu oziroma obstreljevanju na meji med Južno in Severno Korejo so nekateri viri poročali, da so bili prvi streli izstreljeni z južne strani. Vendar to ni zaskrbelo ameriškega in južnokorejskega predsednika, ki sta se dan po napadih že dogovorila za skupne pomorske vaje, na katerih bo prisotna tudi ameriška letalonosilka. Barack Obama v izjavah za medije ni pozabil opozoriti, da Severna Koreja predstavlja resno in stalno grožnjo, s katero se mora mednarodna skupnost začeti resno ukvarjati.

V teksaškem Dallasu je policija znova aretirala katoliškega duhovnika Johna Fialo. Ta je prvič romal v pripor zaradi obtožnice, ki ga je bremenila spolnega zlorabljanja mladoletnika. Ko pa je položil varščino, je svojemu nekdanjemu gojencu zagrozil s pištolo, kasneje pa je skušal s 5000 dolarji najeti profesionalnega morilca, ki bi z umorom zlorabljenega fanta poskrbel, da njegova epizoda na sodišču ne bi dobila epiloga. Najeti morilec se je izkazal za policijskega agenta, duhovnik pa je v zapor romal še drugič. Nadškofija San Antonia je duhovnika odpustila, potem ko so izvedeli za prve obtožbe. Fantov odvetnik pa je kljub temu vložil odškodninsko tožbo proti nadškofiji.

Več o dogodkih v Združenih državah nam je povedala naša stalna poročevalka Lidija Poljaček:



Bonitetna Agencija Standard & Poor's je krepko znižala oceno kreditne sposobnosti Irske. Njihova dolgoročna ocena je padla za dve stopnji, kratkoročna pa za eno. Agencija ni izključila možnosti, da se bo ocena v prihodnje še znižala. Bonitetne hiše so neke vrste revizijske hiše, ki ocenjujejo, kako rizične naložbe so posamezne pravne osebe, v tem primeru javni sektor, ki prejema kredite iz zasebnega bančnega sektorja. Z nižanjem bonitetne ocene se višajo obrestne mere kreditov, kar pa bi agonijo zadolženih držav še poglobilo. Pri Standard & Poor's so tako sporočili, da je napovedana finančna pomoč Evropske unije in Mednarodnega denarnega sklada že ublažila padec njihove ocene.

Na Portugalskem poteka 24-urna splošna stavka proti vladnim varčevalnim ukrepom. V Lizboni se je ustavila podzemna železnica, odpovedanih je veliko vlakov in avtobusov, zaprte pa so tudi šole in bolnišnice, ki obravnavajo le nujne primere. Solidarnost stavki so izkazale tudi oborožene sile, ki sicer ne smejo stavkati, vendar so si vzeli dan za razmislek. Portugalska vlada se želi izogniti finančni pomoči, zato je tudi uvedla ostre varčevalne ukrepe, ki predvidevajo tudi povišanje davka na dodano vrednost.

V Nemčiji so vandali z jajci obmetali domove družin, ki so se odločile, da njihove hiše ne smejo biti objavljene na Googlovi storitvi Street-view. Ta uporabnikom nudi pogled s stališča sprehajalca, ki ga posnamejo s pomočjo kamer, monitranih na avtomobilih, ki posnamejo vse javne ceste. Nemška vlada je svojim državljanom omogočila izbiro ali želijo, da so posnetki njihovih domov dostopni na svetovnem spletu. Po vladnih podatkih se je za zasebnost odločilo 250.000 nemških državljanov.

Nekdanja vodja kabineta predsednika vlade Simona Dimic se ni udeležila zaslišanja pred Komisijo za preprečevanje korupcije. Kot je v izjavi za javnost pojasnil predsednik komisije Goran Klemenčič, ga takšna odločitev Dimičeve čudi, saj je pred časom izrazila popolno pripravljenost na sodelovanje s komisijo. Dimičeva je čas izostanka raje izkoristila za sprožanje postopkov na ustavnem sodišču. Želi kar pretres protikorupcijske zakonodaje. Komisiji namreč očita pristranskost in kršitev njenih pravic. Govorili smo s tiskovno predstavnico protikorupcijske komisije Barbaro Fürst:



Delavci podjetja Tom so skladno s sklepom ponedeljkovega zbora stavkajočih na novomeško okrožno sodišče vložili predlog stečaja. Denar za vložitev predloga so zbrali delavci sami. Delavci Toma so zaradi zaostalih izplačil s prekinitvami stavkali od 27. septembra, z današnjim dejanjem pa želijo končati agonijo družbe, ki je delavcem obljubljala izplačila, vendar zaradi zamrznjenih računov teh ni mogla nakazati.

Družbo LaFarge Cement je včeraj nenapovedano obiskalo več članov okoljske inšpekcije. Pregled tovarne in njenih postopkov je trajal več ur, predstavniki Inšpektorata za okolje in prostor pa so po besedah predstavnikov LaFarga ugotovili, da cementarna obratuje skladno z zakonodajo in okoljskim dovoljenjem. Iz društva za varstvo narave EkoKrog so ob obisku okoljske inšpekcije sporočili, da problem torej ni v dokazljivih kršitvah okoljevarstvenega dovoljenja, temveč v dovoljenju samem. Iz EkoKroga so sporočili tudi, da sežiganje odpadkov ne sodi v cementarno, v dolinah kjer ni dovolj vetra pa takšna politika prehaja v pravo norost. Več o tem nam je povedal predsednik EkoKroga Uroš Macerl.



OFF program je napisal Luka T.





Komentarji
komentiraj >>