Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Naftarji Vs. domorodci (3549 bralcev)
Sreda, 29. 10. 2003
cigor



V pljučih sveta se obetajo za laike prav nenadejane spremembe. Drugemu največjemu naftnemu koncernu na svetu, družbi ChevronTexaco bi se kaj kmalu lahko pripetilo, da bi zaradi onesnaževanja okolja morala globoko seči v žep. Sicer ni za pričakovati, da bi sodni postopek potekal v vzdržnih razmerah skorajšnjega 'fair playa', toda naftnim giganton trda prede. Kako trda?

30.000 domačinov ekvadorske vasice Lago Agrio, ki leži kakih 200 kilometrov severovzhodno od prestolnice Quito, se je odločilo za skupinsko tožbo. Med letoma 1964 in 1992 naj bi ChevronTexaco s svojimi operacijami škodil njihovim življenjem in okolju. Namesto da bi s krampi in motikami napadlo dobro opremljeno paravojaško milico, ki straži naftne ploščadi tako večjih kakor tudi manjših naftnih korporacij v tretjem svetu, so se odločili za pravdo, ki jo odtlej pozorno spremljajo vse večje naftne družbe tega nekoč modrega planeta.

Prizadevanja naftarjev, da bi sodni proces preselili na rodno grudo, niso bila prav uspešna. Ne le, da jim zadeve ni uspelo preseliti v New York, ameriško sodišče je presodilo tudi, da je končna odločitev ekvadorskega sodišča pravno obvezujoča tudi na ameriških tleh. Gre za precedenčen primer, saj lahko pričakujemo, da bodo domorodci od vsepovsod vlagali podobne odškodninske zahtevke proti zahodnim naftnim in rudarskim podjetjem.
Tožba se nanaša na nesmotrno ravnanje z odpadki, ki jih je ChevronTexaco odložil kar na kraju črpanja. Šlo je za približno 600 sodov na dan, ki so se pridno kopičili in sčasoma začeli tudi puščati.

Po približnih ocenah so v 28 letih uničili milijon hektarjev gozda. Nekako polovico gozdne površine deželice na sončni strani Alp. Kazen bi utegnila segati do več sto milijonov dolarjev, za čiščenje pa bi potrebovali najmanj eno milijardo dolarjev. Kar zgledno priča o razsežnostih ekološke katastrofe. Razlitje Exxonovega tankerja Valdez, ki je leta 1989 z razlitjem enajstih milijonov sodčkov surove nafte umazal dele Aljaske, je stal polovico manj.

O kakšni strašni utehi seveda ne moremo govoriti. Družba je zaradi 'smotrnejšega' ravnanja z odpadki, ko je le-te preprosto zlivala, prihranila okrogle 4 milijarde dolarjev. Končne odločitve sodišča žal ne bo, saj se je koncern medtem že dogovoril za izvensodno poravnavo. Plačali bodo okoli 300 milijonov zelencev in podprli nekaj ekoloških projektov v Ekvadorju, ki približno 40 odstotkov vseh prihodkov ustvari s prodajo nafte. ChevronTexaco se je tako s poravnavo izognil kakršnemu koli direktnemu priznanju krivde. Več sreče prihodnjič.


Komentarji
komentiraj >>