Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
ŠE-EN-DECEMBRSKI-INFOBLOK (2249 bralcev)
Ponedeljek, 13. 12. 2010
MarkoO



V teh prijetnih, a nekoliko mrzlih decembrskih dneh se je zgodilo marsikaj novega. Verjetno najvidnejša novica preteklega tedna je izvolitev novega predsednika Študentske organizacije v Ljubljani. Študentski poslanci so na torkovi seji Študentskega zbora Študentske organizacije Univerze v Ljubljani za predsednika ŠOU v Ljubljani izvolili vodjo Neodvisne alternativne študentske iniciative Marka Hozjana, sicer podiplomskega študenta ekonomije. Z izvolitvijo se je novo vodstvo študentski in širši javnosti zavezalo za transparentno in odgovorno upravljanje študentskih sredstev, za kar so pripravljeni odgovarjati v vsakem trenutku. No, vsaj tako naj bi bilo po njihovih besedah. V predsedstvo ŠOU v Ljubljani so bili, prav tako za mandatno obdobje 2010-2012, izvoljeni tudi študentski ministri: Blaž Kramar za študentske organizacije visokošolskih zavodov, Alen Nikola Rajkovič za obštudijske dejavnosti, Davorin Lavrič za socialo in zdravstvo ter Aleksandar Šmitran za mednarodno sodelovanje.

Povedati je treba še, da študentski zbor ni izvolil ministrskega kandidata za študijsko problematiko niti kandidatke za drugo predstavnico ŠOU v Ljubljani v predsedstvu Študentske organizacije Slovenije. V skladu z akti ŠOU v Ljubljani mora predsednik ŠOU v Ljubljani znova predlagati kandidata za ministra v roku sedmih dni od seje študentskega zbora, ta pa mora odločati o predlogu v roku desetih dni od datuma neuspele izvolitve. Za drugega predstavnika ŠOU v Ljubljani v predsedstvu ŠOS akti ŠOU v Ljubljani ne predvidevajo posebnih rokov. Mnenje o prihodnosti vodenja študentske organizacije, je za Radio Študent podal naključno izbrani mimoidoči študent, ki se je tisti dan nekoliko zmedeno sukal po prostorih NUK-a.

Preselimo se za trenutek na štajerski konec naše male dežele. Na Medicinski fakulteti Univerze v Mariboru so v ponedeljek ob sedmi obletnici obstoja podelili diplome drugi skupini novih doktoric in doktorjev medicine s te fakultete. Seveda se niso mogli ogniti težavam z gradnjo nove stavbe fakultete, ki bi jih na univerzi sedaj želeli rešiti s pomočjo arbitraže. Dekan Ivan Krajnc je izpostavil, da bi fakultetna stavba morala leta 2011 že stati, a se gradnja zaradi boja med "gradbenimi lobiji" za posel še niti ni pričela. Pri tem so dekana podprli tako predsednik sindikata Fides Konrad Kuštrin in predsednica Zdravniške zbornice Slovenije Gordana Živčec Kalan kot predsednik Zdravniškega društva Slovenije in prodekan ljubljanske medicinske fakultete Pavel Poredoš. Vsi trije niso mogli razumeti, kako država, ki nujno potrebuje zdravnike, ne more presekati tega gordijskega vozla, pa čeprav je denar za gradnjo že zagotovljen.

Po besedah predsednika sindikata Fidesa je prerekanje okoli gradnje nove fakultete nerazumljivo in nezaslišano. Glavni tajnik univerze Boštjan Brumen je ob njegovih besedah pojasnil, da se gradnja trenutno nahaja v fazi reševanja pritožb. Univerza je prejšnji teden odgovorila še na zadnjo pritožbo in sedaj čaka na odgovor državne revizijske komisije. Hkrati preučuje pravne možnosti za arbitražo, ki je po ocenah Brumna trenutno edina možnost, ki bi lahko prinesla skorajšnji začetek gradnje. V tem primeru bi namreč arbiter odločil, kdo bo gradil, in glede na to, da bi se z začetkom arbitraže morali strinjati vsi vpleteni, ni pričakovati pritožb na sprejeto odločitev. Še nekaj kratkih, a hudo pomembnih statističnih faktov. Na fakulteti so isti dan podelili diplome 22 novim diplomantom, ki so se pridružili prvim enajstim, ki so diplome prejeli junija. Trenutno imajo vpisanih 567 študentov, ki bodo po zaključenem študiju po besedah Krajnca intelektualci s takoj uporabnim znanjem, pridobljenim po uveljavljenih evropskih standardih, kar pa za zdravnike, ki jih namerava država uvoziti iz tujine, ne more trditi.

Ko smo ravno na gornjem koncu Slovenije, izpostavimo še eno novico. Senat Univerze v Mariboru je na petkovi izredni seji uradno potrdil rezultate torkovega prvega kroga rektorskih volitev, v katerem nobeden izmed petih kandidatov za rektorja ni dobil večine glasov. Zato je senat razpisal drugi krog, ki bo prihodnjo sredo in v katerem se bosta pomerila Marko Marhl in Danijel Rebolj. Štajerski kolegi bodo tako morali na svojega novega rektorja še malo počakati.

Da v našem šolstvu ni vse tako, kot bi morali biti, je znano že nekaj časa. Prejšnji teden je na plan prišel podatek, ki le še potrjuje povedano. Na področju bralnih kompetenc namreč slovenski dijaki zaostajajo za povprečjem držav OECD in za primerljivimi državami, kažejo prvi podatki mednarodne raziskave PISA za leto 2009, ki so jih pretekli teden predstavili na Pedagoškem inštitutu.

Zakaj pravzaprav gre? Program mednarodne primerjave dosežkov učencev PISA (Programme for International Student Assessment) je dolgoročen projekt primerjanja znanja in spretnosti učenk in učencev v državah članicah Organizacije za ekonomsko sodelovanje in razvoj (OECD) in državah partnericah. Raziskavo od leta 2000 izvajajo na tri leta in ugotavljajo ravni bralne, matematične in naravoslovne pismenosti učencev v starosti 15 let. V Sloveniji, ki sodeluje od leta 2006, so v raziskavo vključeni večinoma dijaki 1. letnikov srednjih šol in gimnazij. V lanski raziskavi, ki je bila osredotočena na bralno pismenost in je zajela 65 držav sveta, od tega 43 držav OECD, je iz Slovenije sodelovalo slabih 8000 učencev, v veliki večini dijakov. Temeljne bralne kompetence je doseglo 79 odstotkov slovenskih učencev, medtem ko je bilo povprečje držav OECD 81, povprečje držav EU pa 82 odstotkov. Poleg tega Slovenija na tem področju zaostaja za primerljivimi državami: Finsko, Nizozemsko, Norveško, Estonijo, Nemčijo in Madžarsko. Za nami pa zaostajajo le Hrvaška, Slovaška in Avstrija.

Za konec še novica, ki se ravno tako dotika naše mlajše populacije. Minister za šolstvo Igor Lukšič je konec preteklega tedna podprl predloga, da se v večino osnovnih šol latinščino ponovno uvede kot obvezni učni predmet v vsaj eni paralelki od 6. do 9. razreda ter kot obvezni predmet v vseh štirih letih gimnazije, vsaj v enem razredu vsakega letnika. Meni, da bi tako povečali disciplino v mišljenju in prispevali k dvigu bralne pismenosti. Kot so v sporočilu za javnost zapisali z ministrstva za šolstvo in šport, se je Lukšič pretekli petek namreč srečal s predsednikom Društva klasikov Janezom Žgajnarjem, ki mu je omenjena predloga društva tudi predstavil. Društvo klasikov je sicer namenjeno vsem, ki so si pridobili znanje klasičnih jezikov in se združujejo z namenom spodbujati humanistično izobraževanje ter ohranjajo, poglabljajo, razvijajo in širijo njegovo izročilo.

Uvedbo latinščine kot drugi tuji jezik sicer vsebuje tudi osnutek rešitev bele knjige za vzgojo in izobraževanje na področju osnovnega šolstva. Strokovnjaki tako ponujajo predlog, po katerem ima posamezna šola možnost, da ima oddelek, ki ponuja pouk latinščine, in sicer od 4. razreda dalje kot neobvezni izbirni predmet in od 7. razreda dalje kot obvezni izbirni predmet. Je to torej rešitev, ki bo zvišala kakovost izobraževanja naših mladih upov? O tem presodite sami.


ŠTUDENTSKI OBVESTILNIK


Vabljeni na znanstveni simpozij Nov(o) državljan(stvo), ki ga organiziramo v okviru projekta »Državljan(stvo) v novi dobi«. Dogodek bo namenjen razpravi o konceptih sodobnega državljanstva in državljanske vzgoje, s poudarkom na najnovejših teorijah državljanstva za enaindvajseto stoletje. Simpozij bo potekal v torek, 14. decembra 2010 ob 15.00 v predavalnici 19 (prvo nadstropje novega trakta) Fakultete za družbene vede.

Klub za marketing v sodelovanju s Katedro za marketing Ekonomsko-poslovne fakultete Univerze v Mariboru letos prireja že 4. študentsko marketinško dirko, najboljše slovensko študentsko tekmovanje v marketingu. Vsako leto so študenti soočeni z aktualnim marketinškim izzivom podjetja, kjer lahko pokažejo svoje znanje na področju marketinga, iznajdljivost in kreativnosti ter se pomerijo s študentskimi ekipami iz celotne Slovenije. Letos bodo reševali izziv Raiffeisen Banke, štartali pa bodo že 15. decembra 2010. Predstavniki Raiffeisen Banke bodo v sredo, 15. decembra ob 10 uri na Ekonomsko-poslovni fakulteti v Mariboru vsem zainteresiranim podrobneje predstavili svojo študijo primera in zahteve, študentje pa bodo lahko dobili tudi vse odgovore na morebitna dodatna vprašanja.

Management Group, ki deluje na Ekonomski fakulteti v Ljubljani, združuje študente različnih študijskih smeri, ki želijo poleg teoretičnega znanja, pridobljenega na fakulteti, pridobiti tudi praktične izkušnje ter boljši vpogled v samo vodenje projektov kot tudi organizacije kot celote. Internacionalni projekt Business Hive tujim in slovenskim študentom omogoča izjemno priložnost, da se preizkusijo v reševanju aktualnih, realnih poslovnih problemov. 5-dnevni dogodek bo potekal od 16. 12. do 20. 12. 2010 na Ekonomski fakulteti v Ljubljani.

MarkoO je bil ponovno tisti, ki je prebavljal novice preteklega tedna in jih bolj ali manj uspešno prebavil v to-tedenski Infoblok.

 



Komentarji
komentiraj >>