Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
IRSKA PROZA DRUGIČ: ANNE ENRIGHT - VSE, KAR SI ŽELIŠ (2289 bralcev)
Nedelja, 19. 12. 2010
kristinas



Anne Enright

Ena najbolj priznanih sodobnih irskih pisateljic Anne Enright se je rodila leta 1962 v Dublinu. Diplomirala je iz angleščine in filozofije. Prav tako je prejela štipendijo za tečaj kreativnega pisanja na univerzi East Anglia, kjer sta jo med drugim učila priznana britanska avtorja Angela Carter in Malcolm Bradbury.

Po končanem študiju je bila šest let producentka in režiserka pri televizijski postaji RTE v Dublinu, kjer je ustvarjala predvsem program za otroke. Pisati je začela pri enaindvajsetih letih, ko je za rojstni dan dobila električni pisalni stroj. Piše eseje, kratke zgodbe in romane.

Leta 1991 je bila objavljena avtoričina prva zbirka kratkih zgodb z naslovom The Portable Virgin (Prenosna devica), za katero je prejela nagrado Rooney za irsko literaturo. Njen prvi roman, The Wig My Father Wore (Lasulja ki jo je nosil moj oče), je izšel leta 1995. Naslednji roman, What Are You Like? (Kakšen si?) je izšel leta 2000 in bil nominiran za nagrado Whitbread. Roman The Pleasure of Eliza Lynch (Zadovoljstvo Elize Lynch, 2002) pa je fikcijska zgodba življenja Elize Lynch, Irke in življenjske spremljevalke paragvajskega predsednika Francisca Solana Lopeza, ki je v Paragvaju veljala za eno najvplivnejših žensk devetnajstega stoletja. Romaneskna zgodba se prične z zanimivim stavkom, ki gre takole: »Francisco Solano Lopez je vtaknil svoj penis v Elizo Lynch na očarljiv pomladni dan v Parizu leta 1854.«

Zadnji roman z naslovom The Gathering (Shod) je Enrightova objavila leta 2006. Delo so kritiki zelo hvalili, medtem ko je med bralci naletelo na slabši odziv, saj je do leta 2007 število prodanih izvodov doseglo le štirimestno število. Situacija se je spremenila februarja 2007, ko je ta družinska saga, ki se dotika samopoškodb, nasilja, alkohola in slabega seksa, prejela Bookerjevo nagrado in posledično postala prodajna uspešnica, Anne pa svetovno znana pisateljica. Leta 2008 je roman postal tudi Irski roman leta. Po romanu Shod, je pisateljica objavila še dve zbirki kratkih zgodb Taking Pictures (Fotografiranje, 2008) in Včerajšnje vreme (Yesterday's Weather, 2008).

Anne Enright redno objavlja tudi v tedniku The New Yorker, časopisih The Irish Times in The Guardian ter piše prispevke za BBC Radio Four.

V slovenskem prevodu je doslej izšla le njena kratka zgodba Blazina, ki jo je prevedla Polona Glavan.

Pisateljica zase pravi, da ji je na kožo najbolj pisana prav oblika kratke zgodbe, saj se ji ta zdi najbolj prizemljena. Zbrala in uredila je tudi eno od najbolj prodajanih zbirk irskih kratkih zgodb z naslovom The Granta Book of Irish Short Story (Grantina zbirka irskih kratkih zgodb). V intervjujih rada poudari, da njen romantičen pogled na Irsko ni preživel pobijanj na Severu Irske, njen romantičen pogled na pisateljevanje pa ni preživel prehoda v materinstvo. In čeprav ni romantična, trdi, da je strastna. Njen idealen bralec je nekdo ki razume šale, vedno pa se opominja, da mora pisati več zgodb o moških.

Avtorica že nekaj let živi v mestecu Bray v okraju Wicklow skupaj z gledališkim režiserjem Martinom Murphyjem in njunima dvema otrokoma.

V današnji oddaji bomo poslušali avtoričino kratko zgodbo z izvirnim naslovom Everything you want oz. Vse, kar si želiš, ki je izšla v njeni zadnji zbirki kratkih zgodb Včerajšnje vreme leta 2008. Knjiga vsebuje enaintrideset zgodb, napisanih v devetnajstih letih, tako kot v njenih preostalih delih pa so junakinje predvsem ženske, tiste manj ali bolj depresivne, z moškim ali brez, s spolnim življenjem ali brez njega, a vedno z zgodbo, ki jo Anne deli z nami.

Zgodba Vse kar si želiš je duhovita, a realistična osebna izpoved čistilke srednjih let, ki dela v operi ter med čiščenjem premišljuje o tem in onem.


Avtoričina zgodba, objavljena v New Yorkerju:

http://www.newyorker.com/fiction/features/2007/12/24/071224fi_fiction_enright?currentPage=1



Literarne oddaje Tu pa tam podpira Mestna občina Ljubljana v okviru programa Ljubljana - svetovna prestolnica knjige 2010.

 

 











Komentarji
komentiraj >>