Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Infoblok pa take fore (2137 bralcev)
Ponedeljek, 20. 12. 2010
Juliette



Infoblok pa take fore

 

Današnji pregled začenjamo z upornimi visokošolskimi dejanji štajerskega visokošolskega prostora. Mariborska univerza je ponovno zavrnila predlog nacionalnega visokošolskega programa za naslednje leto. Rektor mariborske univerze Ivan Rozman je pojasnila ministrstva označil za ohlapna in pavšalna, saj naj ne bi bilo konkretno razvidno, kako bo nacionalni program vplival na nadaljnji razvoj slovenskega visokega šolstva. Tako kot Študentsko organizacijo Slovenije tudi severnoštajerski univerzitetni prostor skrbi predvsem predlagana binarnost. Ta bi, kot nam je nedavno razložila Katja Šoba, razdelila univerze na univerzitetni in visoki strokovni del. To bi po besedah predsednice ŠOS-a lahko pomenilo delitev univerze na manjvredne in večvredne, oboje v narekovajih. Rozman je še dodal, da bi omenjena binarnost bistveno manj prizadela ljubljansko univerzo z manj strokovnimi programi kot na primer mariborsko ali primorsko univerzo. Za konec so mariborski borci obljubili, da se bodo proti predlogu borili do zadnje kaplje krvi in znoja. Z drugimi besedami, uporabili bodo vsa legitimna pravna sredstva.

 

Če smo v prejšnji novici še govorili o mariborskem rektorju Ivanu Rozmanu, pa s tem stavkom slovesno napovedujemo spremembo. Prejšnji teden je v težki bitki za rektorski stolček Danijel Rebolj z 0,4 odstotka prednosti premagal Marka Marhla. Izvoljeni kot kritik sedanjega stanja univerze napoveduje spremembe, predava na mariborski fakulteti za gradbeništvo, v prostem času simpatizira z zaresno stranko, od letošnjega oktobra pa je še mestni svetnik. Sodbe in kritike prepuščamo času, ko bo novi rektor dobil priložnost, da obljube in obetavne napovedi izpolni. Lahko pa si pogledamo nekaj naključnih in sočnih mnenj. SlavcSlavc meni: »Da le ni od SDS, to pa bi bila sramota ! Dozdeva se mi, da je desna opcija kar vsilila javnosti negativizem do vseh, ki niso bodisi njihovi ali pri RKC !!!«. Z njim se morda ne bi strinjal Mitja76, ki pravi: »Kot volilca levice me res skrbi kaj nam dela tale zahec!«. Sarkofag je poln optimizma: »Gradbinc...super. Me zanima, kdaj bomo medicinci dobili nov faks.« Za konec pa se spodobi še ena iskrena čestitka, povzemamo Skritega Polžka: »Iskrene čestitke dr. Rebolju. Da je uspel na rektorskih volitvah. Da bo prekinil diktaturo in "vampirizem" in svinjarije prejšnjega vodstva mariborske univerze. V univerzitetnih krogih so le zmagal razum, pamet in poštenost. Dr. Danijel Rebolj je zelo poštena, uglajena in priljubljena osebnost. Mnogi, ki ga poznajo, ga spoštujejo.«

 

Vrnimo se k pritožbam visokošolskemu ministrstvu. Trije poslanci so ministru Golobiču poslali pobudo za umik osnutka uredbe o javnem financiranju visokega šolstva. Med številnimi očitki je ponovno omenjeno privilegiranje ljubljanske univerze na račun mariborske in primorske. Skrbi jih tudi nefinanciranje novih študijskih programov ali premajhno financiranje programov, ki še nimajo polnih vseh letnikov, kar bi se zgodilo ob uveljavitvi osnutka. Ergo, poslanci, mariborska univerza in še kdo očitno čakajo na Gregorjeve poteze.

 

»Klinc, pa čakanje.« je rekla skupina dvajsetih študentov s štirimi mentorji Fakultete za arhitekturo in se v zgodnji letošnji jeseni odpravila v Afriko delat hiše. Kaj več o projektu nam bo povedal Andraž Impihar.

 


 

Prepričani smo, da bodo domoljubni Slovenci na ta južnoafriški uspeh še bolj ponosni kot ob poletnem svetovnem prvenstvu.

 

Študentje domače grudi so v tem mesecu prejeli prvo študentsko oziroma varno hišo za študente. Njenega udobja bodo deležni študentje, ki jih bodo v stisko pahnile različne življenjske »scene« in prazni prašički. Tu ni za dodati nič več kot to, da »lajkamo«.

 

Ogromno varno hišo ali kar varni Panteon pa bi potrebovali italijanski srednješolci, študentje in njihovi profesorji. Že nekaj časa z različnimi načini in ukrepi opozarjajo na številne težave, s katerimi se sooča italijanski izobraževalni sistem. Prejšnji torek se je v Rimu zbralo okoli sto tisoč prej omenjenih zaskrbljenih nad prihodnostjo italijanskega šolstva, odgovor oblasti pa je bila represija v vsej svoji lepoti, nasilje in aretacije. Silvio, če si tisti dan dobil zaupnico v vladi, je gotovo ne bi dobil na rimskih ulicah.

 

Če še niste na solidarnostni poti v Rim, poglejmo, kako si lahko polepšate in popestrite ta teden.

--------------------------------------------------------------

ŠTUDENTSKI OBVESTILNIK

 

Prav danes in prav v tem trenutku se dogaja otvoritev sončne elektrarne in polnilnice za električna vozila Fakultete za elektrotehniko Univerze v Ljubljani, zato zadrsajte do multimedijske dvorane omenjene fakultete na Tržaški 25 v Ljubljani.

 

Jutri ste vabljeni na okroglo mizo na temo postsocialistične tranzicije, ki bo potekala ob 18. uri na Fakulteti za družbene vede. Več o dogodku nam po povedal Sašo Furlan:


Če se boste v tistem času potikali kje na viškem koncu pa ob 18. uri svetujemo teoretski seminar na temo Kako nagovoriti in kaj spodbuditi. O stalni razstavi Jaz, mi in drugi: podobe mojega sveta v Slovenskem etnografskem muzeju. Predavala bo Janja Žagar v predavalnici 2 na Zavetiški 5.

Infoblok pa take fore napisala Julija Somrak.

 

 



Komentarji
komentiraj >>