Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
OFF POLICIJE S ČLOVEŠKIM OBRAZOM (2167 bralcev)
Četrtek, 6. 1. 2011
tadejla



OFF NAPOVEDNIK

Represivni aparat deklarativno komunistične Ljudske republike Kitajske je odličen prikaz delovanja sodobnega kapitalizma. Kitajska policija se je namreč odločila izboljšati svojo javno podobo, saj jo velikokrat obtožujejo koruptivnosti, policiste pa zlorabe položaja. Tako bodo v mestu Chongqing na jugozahodu države izvedli modne spremembe, ki bodo rezultirale v tem, da bodo policistke v mestu nosile rdeče dežne plašče. Resnici na ljubo bo policija sprejela tudi druge ukrepe. Med drugim bo povečala komunikacijo z državljani preko kitajskih spletnih omrežij, podobnih Twitterju.

Vrnimo se na izhodiščno tezo o primerjavi kitajske policije s kapitalizmom. Tudi na njega pogosto letijo kritike in sicer o nevzdržnosti in nehumanosti, ta ideološki sistem pa vsakič reagira popolnoma enako kot kitajska policija. Tako kot njej ne pade na pamet, da izkoristi očitke za samorefleksijo in skuša preprečiti razloge za kritike, temveč obleče policiste v lepe plašče, se tudi kapitalizem proti kritikam bori z izboljšavami svoje podobe med potrošniki. Sem nehuman? Izvolite, 50 odstotni popust. Nevzdržen? Kupiš enega, dobiš dva. Politike, ki še vztrajajo z idejami o potrebi po kapitalizmu s človeškim obrazom, bi pa bilo treba poslati kar v kitajske zapore. Morda so tudi tamkajšji pazniki izvedli kakšne lepotne popravke.

Berete v policijo – ne glede na barvo plašča - dvomeč OFF Program Radia Študent.

OFF PROGRAM

Znane so ugotovitve preiskovalne komisije o razlogih za nesrečo na naftni vrtini podjetja BP v Mehiškem zalivu aprila lani. Levji delež odgovornosti naj bi nosila vpletena podjetja BP, Halliburton in Transocean s sprejemanjem odločitev o krčenju stroškov in varčevanju na času. Podjetje BP naj bi z neustreznim sprejemanjem odločitev po nepotrebnem povečalo tveganja za nesrečo, Halliburton je začel z betoniranjem vrtine, preden je sploh obdelal podatke o varnosti postopka, medtem ko lastnik naftne ploščadi Transocean ni seznanil svojih delavcev s postopki za razlago določenih testov. Svoj del odgovornosti naj bi po ugotovitvah komisije nosila tudi ameriška vlada, saj ni imela dovolj pristojnosti oziroma strokovnjakov, ki bi lahko preprečili tovrstna neustrezna postopanja podjetij, kar bi lahko pripeljalo do ponovitve takšnih nesreč. Poročilo, ki sicer nima podlage za kazenske sankcije in spremembe vladne ter korporacijske politike, bo uradno objavljeno naslednji teden.

Na Haitiju je bilo po lanskoletnem uničujočem potresu spolno napadenih več sto žensk, je sporočila človekoljubna organizacija Amnesty International. Najmanj 250 žensk je bilo posiljenih v prvih šestih mesecih po potresu, žrtve napadov pa so bile tudi deklice, mlajše od petih let. Zločine zagrešijo večinoma pripadniki oboroženih tolp v namestitvenih taboriščih, kjer so slabe varnostne razmere, odziv policije pa pogosto neustrezen in prepočasen. Amnesty International je zato novo haitijsko vlado pozvala k zaščiti žensk in deklet, ki med obnovo glavnega mesta Port-au-Prince še vedno živijo v taboriščih.

Južna Koreja je zavrnila povabilo Severne Koreje k brezpogojnim pogovorom o zmanjševanju večmesečnih napetosti med državama. Ministrstvo za združitev otoka je odločitev utemeljilo z besedami, da ponudba ni resna in da služi zgolj propagandnim namenom, pri čemer ima tudi podporo Združenih držav Amerike. Te od Severne Koreje najprej zahtevajo prekinitev provokacij. Drugačno stališče ima Kitajska, ena od redkih zaveznic Severne Koreje, ki je sporočila, da podpira vsakršno obliko dialoga med državama, zato je pozvala k takojšni vrnitvi za pogajalsko mizo. V okviru regionalnih pogovorih je v Pekingu trenutno na obisku tudi ameriški odposlanec za Severno Korejo Stephen Bosworth.

24 šolarjev v vzhodnokitajski provinci Anhui je bilo hospitaliziranih zaradi domnevne zastrupitve s svincem, najmanj 200 pa naj bi jih imelo povišano vsebnost svinca v krvi. Prizadeti otroci živijo v neposredni bližini tovarn z akumulatorji, pa čeprav predpisi določajo, da morajo biti tovarne postavljene najmanj 500 metrov stran od najbližjih prebivališč. Oblasti so se odzvale z zaprtjem dveh obratov. Prekomerna vsebnost svinca v krvi lahko povzroči okvare prebavnega, živčnega in reproduktivnega sistema. 100 miligramov svinca na liter krvi lahko oslabi razvoj otroških možganov, pri čemer so nekateri omenjeni otroci imeli kar 330 miligramov svinca na liter krvi.

Madžarski premier Viktor Orban je odločno stopil v bran novemu medijskemu zakonu, ki je predmet hude kritike tako domače kot mednarodne javnosti ob začetku predsedovanja njegove države Evropski uniji. Poudaril je, da v zakonu ni ene same pravne rešitve, ki ne bi obstajala tudi v zakonodaji drugih evropskih držav, zato bi zakon spremenili samo, če bi tudi druge države spremenile svoje medijske zakone. Njegova argumentacija se seveda nanaša na očitke Nemčije in Francije, ki sta zahtevali spremembo spornih členov zakona, kar je Orban označil za nepotreben in prenagljen odziv. Bolj spraven je bil pri napovedi, da bo Madžarska vendarle spoštovala vsakršno odločitev Evropske unije.

V novem madžarskem medijskem zakonu, ki je začel veljati ravno na dan začetka predsedovanja uniji, je sporen predvsem z zakonom ustanovljeni svet za medije, ki ga vodi vladajoča konservativna stranka Fidesz. Z visokimi denarnimi kaznimi bo lahko oglobil medije zaradi poročanja, ki ne bo, kot piše, "politično uravnoteženo" ali bo žalilo človeško dostojanstvo, novinarji pa bodo prisiljeni razkriti svoje vire v vprašanjih, povezanih z nacionalno varnostjo. Tudi za slovensko politično in medijsko krajino je indikativna naslednja Orbanova teza, citiramo: "Napisali smo zakon, za katerega smo mislili, da je v redu, pa je tarča napadov in naša naloga je, da ga branimo."

Po tem, ko so v ponedeljek začeli zbiranje podpisov za referendum o zakonu o malem delu, so sindikati krenili v novo akcijo zbiranja 40.000 podpisov. Te se pričakuje pod zahtevo za razpis referenduma o pokojninski reformi, ki jo je podala Zveza svobodnih sindikatov Slovenije predvsem zaradi zaostrovanja upokojitvenih pogojev. Rok za zbiranje potrebnega števila glasov se izteče 9. februarja. Referenduma o pokojninski reformi mogoče vseeno ne bo, četudi bi sindikatom uspelo zbrati dovolj podpisov. Poslanci koalicije brez stranke Desus so se namreč dogovorili, da za ponedeljek zahtevajo sklic izredne seje Državnega zbora, na kateri bi razpravljali o njihovi zahtevi za ustavno presojo referendumske pobude. Za utemeljitev zahteve smo pobarali poslanca Liberalne demokracije Antona Anderliča:



Parlamentarni odbor za kulturo bi moral na današnji seji sprejeti sklep, da parlamentu predlaga razglasitev referendumske odločitve o zakonu o Radioteleviziji Slovenija, kar pa se zaradi nesklepčnosti v trenutku glasovanja ni zgodilo. Že pred tem je v razpravi ministrica za kulturo Majda Širca opozorila, da stari zakon pušča odprte mnoge probleme, zlasti v zvezi z modernizacijo javnega zavoda. Ker se v skladu z referendumsko zavrnitvijo stari zakon ne sme spreminjati vsaj eno leto, je onemogočena uvedba novih tematskih sprememb, obstaja pa tudi pravna praznina glede zviševanja RTV prispevka. V zvezi s tem se je oglasil tudi eden in edini avtor starega zakona, poslanec Slovenske demokratske stranke Branko Grims, ki vladi očita, da namerava prek zakona o izvrševanju proračuna spet dvigniti prispevek. Po njegovem bi to pomenilo izigravanje volje volivcev.

Poslanec Slovenske demokratske stranke Miro Petek vladi predlaga zagotovitev brezplačnega dostopa do servisov Slovenske tiskovne agencije zamejskim medijem. Svoj predlog utemeljuje s finančnimi težavami, s katerimi se srečujejo mediji v slovenskem jeziku onkraj meja. Le nekaj največjih tiskanih in elektronskih medijev naj bi si tako lahko privoščilo naročnino na plačljiv servis, medtem ko za STA takšna rešitev ne bi predstavljala večjega izpada dohodkov. Svoje mnenje o Petkovi pobudi nam je podal namestnik odgovornega urednika Primorskega dnevnika Rado Gruden.



OFF sta pripravila Boris in Tadej.



Komentarji
komentiraj >>