Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
BORUTOVO DARILO ZA 20 MINUT Z OBAMO (2416 bralcev)
Sreda, 9. 2. 2011
tomazza



Borutu Pahorju, te dni na Slovenskem ne prav priljubljenemu predsedniku vlade, je nekaj vendarle potrebno priznati. Ko si nekaj resnično želi, potem deluje praktično neustavljivo. S pomočjo wikileaksovega razkritja ameriških nič več tajnih diplomatskih depeš smo naposled tudi na tej danes prav sončni strani Alp izvedeli, da je tudi ta premier za izpolnitev lastnih želja, pripravljen med drugim zastaviti tudi domačo pravno državo, ali pač gradnjo naslednjega bloka slovensko-hrvaškega jedrskega ponosa oziroma Jedrske elektrarne Krško. Oboje je odpravniku poslov na ameriškem veleposlaništvu v Ljubljani prav nič premiersko na štiri oči ponujal za 20 minut s predsednikom ZDA Barackom Huseinom Obamo. In ko je naposled povabilo v Belo hišo prišlo in je bilo javno znano, da bo premier od ponedeljka do današnje srede službeno odsoten zaradi delovnega obiska ZDA, si je na Slovenskem marsikdo zastavil vprašanje, kakšna je torej cena za teh 20 Borutovih minut z Obamo.

Te premierjeve mokre sanje, ki pa mu domačih ratingov priljubljenosti le ne bodo tako popravile, kot si to domišljajo za njegovo javno podobo skrbeči svetovalci, se bodo uresničile danes, kot jagoda na tortici domnevno uspešne trodnevne ameriške turneje, kot malo da ne brez izjeme poročajo vsa domača medijska trobila. Borut iz onstran luže sporoča, da v dvo-milionski Sloveniji Združene države Amerike vidijo enakovrednega partnerja. Predsednik vlade ocenjuje, da je v Belo hišo povabljen predvsem zaradi tega, ker ZDA cenijo odločno politiko njegove vlade glede strukturnih reform in vlogo naše države v regiji, še posebej zaradi dogovora s Hrvaško glede meje.

Resnejši komentatorji domačih trobil državotvornega diskurza sicer nekoliko cinično namigujejo, da je povabilo posledica blamaže z objavo tajnih ameriških diplomatskih depeš, saj se je na račun v lastno željo po 20-ih minutah z Obamo v njih ujetega predsednika vlade nek male balkanske države, nasmehnil marsikdo po vsem svetu. Da so se Američani po vsem svetu zasmehovanega Boruta nekako usmilili. Toda to je le nekoliko neresno. Po wikileaksovem razkritju načina govora in delovanja ameriške diplomacije in ameriškega dojemanja sveta nič več ne bo tako kot je bilo. Dvo- milijonska Slovenija ni in ne more biti enakovredna partnerica Združenih držav. Lahko pa je del njenega interesnega območja.

Da domača pol-suverena Republika sodi v del ameriškega interesnega območja v Evropi in na Balkanu, pa je samo po sebi jasno že vsaj od podpisa znamenite Vilnuške deklaracije, s katerim je takratni zunanji minister Dimitrij Rupel v imenu vseh domačih državljanov podprl solistični napad Združenih držav na Irak. Ta del ameriške zunanje politike, tudi to med drugim potrjujejo prav razkrite diplomatske depeše, se ni spremenil niti z nastopom Baracka Huseina Obame in Hilary Clinton kot državne sekretarke za zunanje zadeve. Nenazadnje je v depešah črno na belem zapisano tudi njeno navodilo diplomatom ameriškega veleposlaništva v Ljubljani, da naj le zbirajo občutljive osebne podatke domačih političnih, poslovnih in drugih uglednežev.

Tako kot pri podpisu pod Vilnuško deklaracijo, s katerim se je Slovenija pridružila skupini desetih držav, ki so še pred predstavitvijo nikoli potrjenih ameriških dokazov o obstoju iraškega orožja za množično uničevanje v Varnostnem svetu, slepo na besedo verjele takratnemu državnemu sekretarju Collinu Powlu, bo tokrat osrednja vloga pri poplačilu za Borutovih 20 minut z Obamo ponovno pripadla zunanjemu ministru. Boruta na trodnevnem delovnem obisku med drugimi oprodami kakopak spremlja tudi zunanji minister vlade RS - Samuel Žbogar.

Kako zelo enakopravna partnerica naj bi bila Slovenija za ZDA, sicer pove tudi podatek, da na včerajšnjem osrednjem payback time dogodku, v dvorani za podpisovanje pogodb v State Departmentu Hillary Clinton ali Baracka Huseina Obame pač ni bilo. Bila pa sta tako Borut kot zunanji minister Samuel Žbogar. Ta je z namestnikom državne sekretarke Jamesom Steinbergom podpisal sporazum o izmenjavi informacij in spremljanju terorizma, ki ga sicer Združene države sklepajo z vsemi državami programa visa waiver. Kar pa je predvsem politično korekten izraz za ameriško interesno območje, kamor pač sodi tudi Republika Slovenija.

Ne glede na to, da področje izmenjevanja informacij med državama, doslej ni bilo natančno regulirano, minister Samuel pravi, da smo na tem področju že do sedaj dobro sodelovali. Ta sporazum pa naj bi po ministrovih besedah predstavljal podlago za nadaljevanje nadgradnje protiterorističnega boja in sodelovanja proti vsem oblikam kriminala. Sporazum je sicer sklenjen za nedoločen čas in bo začel veljati 30 dni po zadnjem obvestilu o izpolnjenih notranje pravnih pogojih za njegovo veljavnost. Kdaj to točno bo, zaenkrat ni znano, ko pa enkrat bo v veljavi pa ga bo izvajalo kar domače ministrstvo za notranje zadeve.

Borutov dar za 20 minut z Obamo, ki ga je s podpisom zapečatil zunanji minister Samuel Žbogar, je tako predvsem v tem, da v prihodnje Hillary Clinton in njeni administraciji v State Departmentu zbiranja podatkov o kakršnihkoli že slovenskih državljanih ne bo potrebno več naročati pri diplomatih ameriškega veleposlaništva v Ljubljani. Preprosto jih bodo pridobili kar od slovenske policije in drugih za zbirke osebnih podatkov slovenskih državljanov skrbečih organov domačega represivnega aparata. Tako to pač gre. Premier Borut Pahor je tako za teh tako zelo želenih 20 minut z Obamo zastavil kar osebne podatke slabih dveh milijonov slovenskih državljanov.

ODPOVED: Tudi za tokratni N-euro moment sem z Borutovim darilom za 20 minut z Barackom Huseinom Obamo v zobeh poskrbel Tomaž Z.





Komentarji
komentiraj >>