Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
OFF ZVEST TRADICIJI (1962 bralcev)
Torek, 22. 2. 2011
Luka P.



OFF NAPOVEDNIK

Bavarska pivovarna Erdinger se poslužuje zanimivih komercialnih potez. Svoje brezalkoholno pivo promovirajo kot športno pijačo za vrhunske športnike. Predstavniki pivovarne trdijo, da ima njihovo brezalkoholno pivo izotonične sestavine, ki jih najdemo v športnih pijačah tipa Gatorade. Obogateno z vitamini in minerali naj bi hitro regeneriralo dehidrirane športnike.

Zadeva se je hitro prijela v Evropi, v Združenih državah Amerike pa so šli še dlje - vsaj pri ameriški biatlonski zvezi. Predsednik zveze Max Cobb je povedal, da je to brez dvoma nekaj, kar športniki potrebujejo po koncu naporne tekme ali treninga.

Sprašujemo se, ali je reklamiranje brezalkoholnega piva kot zadnjega hita med športniki moč povezati z regulativami o odgovornem omejevanju in oglaševanju alkoholnih pijač.

Vi pa berete Off program Radia Študent, na katerem mu po opravljenem delu še kako paše tisto staro tradicionalno varjeno pivo, po možnosti brez izotoničnih dodatkov.

OFF PROGRAM

Avtoritarni libijski voditelj z izjemno dolgim, 41-letnim stažem Moamer Gadafi se je na kratko pojavil na državni televiziji in zanikal govorice, da naj bi stisnil rep med noge in zbežal iz države. V kratkem televizijskem nastopu je pokazal svoje kljubovanje in dejal, da se nahaja v Tripoliju in ne v Venezueli. Napovedal je še, da se bo nocoj na Zelenem trgu v prestolnici Tripolis srečal z mladimi. Gadafijev sin Saif al Islam pa je zanikal navedbe tujih medijev, da so libijske oborožene sile bombardirale Tripolis in Bengazi ter z letali streljale na protestnike. Zatrdil je, da so bila tarča napadov skladišča orožja izven urbanih območij in ne protestniki.

Po poročanju televizije Al Jazeera so razmere v Libiji kaotične. Po besedah novinarja Adela Mohameda Saleha, ki se nahaja v Tripolisu na kraju dogajanja, Gadafijeva vojska z letali in helikopterji bombardira predel za predelom in strelja na vse, kar se premika. Ubili naj bi več deset ljudi. Bivši libijski ambasador v Indiji Ali el-Essawi že poziva Združene narode, naj blokirajo zračni prostor nad Libijo in s tem preprečijo nadaljni masaker.

Protesti se nadaljujejo tudi v Maroku
, kjer so se na ulice zopet podali nezadovoljni državljani. S protesti poskušajo doseči izpustitev protestnikov, ki so jih pridržali v nedeljo, ko se je prek pobude na spletnem družabnem omrežju Facebook na ulice zgrnilo več deset tisoč ljudi. Med spopadi s policijo so bili štirje ljudje ranjeni, več protestnikov pa so represivni organi tudi aretirali. Protestniki še zahtevajo odstop vlade in razpustitev parlamenta, bolj demokratično ustavo, konec korupcije in medijske cenzure ter boljše gospodarske in socialne pogoje. Maroko ima sicer številne politične stranke in svobodno izvoljen parlament, a je moč vlade pri ključnih vprašanjih precej omejena, saj ima glavno besedo kralj.

Nekaj pred šesto uro zjutraj sta v Sueški prekop vpluli dve iranski vojaški ladji. To se je zgodilo prvič po iranski islamski revoluciji leta 1979. Iranski vojaški predstavniki pravijo, da gre za enoletno misijo usposabljanja vojaških kadetov, ki jo je Izrael že označil za provokacijo. Vojaški ladji sta preko sredozemskega morja namenjeni v Sirijo. Po prvotni zavrnitvi s strani Egipta so morali Iranci zagotoviti, da bojne ladje na krovu ne bodo nosile vojaške opreme, jedrskih materialov ali kemikalij. Že prejšnji teden je izraelski zunanji minister Avigdor Lieberman izjavil, da obžaluje, da mednarodna skupnost ne kaže večje pripravljenosti za reševanje ponavljajočih se iranskih provokacij, in poudaril, da jih Izrael ne more večno ignorirati.

Ameriški konzularni uslužbenec Raymond Allen Davis, ki je v Pakistanu obtožen uboja dveh oseb in nezakonitega posedovanja orožja, naj bi v času svojega delovanja na konzulatu po trditvah neimenovanega ameriškega državnega uradnika takrat skrivaj delal za CIO. Nekdanji pripadnik specialnih enot ameriške vojske je povzročil skisanje že tako šepajočih odnosov med Združenimi državami Amerike in Pakistanom. Davis kljub pritiskom Združenih držav po izpustitvi ostaja v priporu.

Novo Zelandijo je prizadel močan potres z magnitudo 6,3 po Richterjevi lestvici z žariščem blizu drugega največjega novozelandskega mesta Christchurch. Po prvih podatkih je potres zahteval najmanj 65 smrtnih žrtev, a se oblasti bojijo, da bo zaradi do tal porušenih stavb žrtev še več. Po potresu so na več krajih izbruhnili številni požari, s katerimi se borijo gasilci, medtem ko reševalci pod ruševinami iščejo morebitne preživele. Zaradi potresa se je z največjega novozelandskega ledenika utrgalo okoli 30 milijonov ton ledu.

Ministrstvo za javno upravo in Slovenska filantropija sta organizirala javno predstavitev zakona o prostovoljstvu. Zakon prostovoljstvo opredeljuje kot družbeno koristno brezplačno delo, prostovoljci pa bodo o pridobljenem znanju prejeli tudi potrdilo. Kaj zakon pomeni za organizacije, ki se ukvarjajo s prostovoljstvom, in navsezadnje za ljudi, ki se s prostovoljstvom ukvarjajo? Govori predstavnik Slovenske filantropije Primož Jamšek:



Kakšen pomen ima za prostovoljce prejeto potrdilo o pridobljenem znanju med opravljanjem prostovoljstva? Zopet Jamšek:



Ministrstvo za javno upravo je objavilo študijo prehoda na odprtokodno programsko opremo. V skladu z njo naj bi večina državnih institucij do leta 2015 postopno prešla na odprtokodne programske rešitve. Poglaviten argument proti odprti kodi so bili do zdaj stroški izobraževanja uporabnikov, država pa je medtem plačevala licence za Microsoftovo programsko opremo. Dodatni strošek pa je bilo tudi izobraževanje uporabnikov ob prehodih na nove verzije licenčne programske opreme. Tomaža Zvera, ki pri Ministrstvu za javno upravo vodi projekt prehoda na odprto kodo, smo vprašali zakaj kratkoročni stroški tokrat upravičujejo dolgoročne prihranke.



Kakšne odprtokodne rešitve lahko pričakujemo, smo vprašali Andreja Kositra, ki je v sklopu Centra Odprte Kode Slovenije recenziral omenjeno študijo:



10. junija lani je bil novinar glasila Zveze svobodnih sindikatov, Delavska enotnost, Mirsad Begić žrtev napada s strani lastnika podjetja REM iz Trebenj Jožeta Udoviča. Begić je namreč opravil pogovor z enim od delavcev podjetja REM in ravno fotografiral poslopje podjetja, ko ga je nepričakovano napadel lastnik Udovič in ga lažje telesno poškodoval. V mediaciji med kazenskim postopkom je prišlo do poravnave, v okviru katere je bilo dogovorjeno, da se Udovič Begiću javno opraviči. To je Udovič tudi storil, opravičilo pa je bilo 17. februarja objavljeno v Delavski enotnosti. Begić, ki mu pripada tudi odškodnina, je za Radio Študent povedal, da je z rezultatom zadovoljen.



Komentarji
komentiraj >>