Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
NOVOZELANDSKA PROZA DRUGIČ: LLOYD JONES - GOSPOD PIP (2122 bralcev)
Nedelja, 20. 2. 2011
kristinas



Lloyd Jones
Lloyd Jones (1955) sodi med vidnejše sodobne novozelandske pisatelje. Svoj prvi roman z naslovom Gilmore's Diary (Gilmorjev dnevnik) je izdal leta 1985, v njem pa pripoveduje napol avtobiografsko zgodbo o mladeniču, ki odrašča v manjšem novozelandskem mestu. Že avtorjev prvenec odlikujejo izviren pripovedni postopek, črn humor in smisel za satiro.

Pisatelj je do zdaj izdal več romanov, zbirk kratkih zgodb in del za otroke, delal pa je tudi kot novinar in svetovalec. Za njegovo pisanje je značilen realističen slog, ki se pogosto prepleta z elementi fantastike, absurda ali nenavadnega. Jones je za svoje pisateljsko ustvarjanje prejel številne nagrade, vrhunec njegove dosedanje pisateljske kariere pa predstavlja roman Mister Pip iz leta 2006. Ta je bil deležen tudi mnogih pohval literarnih kritikov. Zanj je avtor prejel prestižno literarno nagrado pisateljev Commonwealtha, delo pa se je uvrstilo tudi v ožji izbor za nagrado Booker.

Dogajanje v romanu Mister Pip ali Gospod Pip, ki mu bomo prisluhnili nocoj, je postavljeno na otok Bougainville, ki od sredine sedemdesetih let prejšnjega stoletja sodi pod Papuo Novo Gvinejo. Ta tropski otok je izredno bogat z bakrovo rudo, kar so v šestdesetih letih začeli izkoriščati Avstralci. Pri tem so močno in škodljivo posegli v okolje ter življenje lokalnega prebivalstva. Že takrat so se med domačini pojavile zahteve po neodvisnosti otoka, vendar so jih Avstralci preglasili.

Konflikt se je nadaljeval in se zaostril konec osemdesetih let, ko so uporniki zahtevali denarno nadomestilo za nastalo škodo v naravi ter povračilo zaradi ogrožanja zdravja lokalnega prebivalstva. Ustanovili so Revolucionarno vojsko otoka Bougainville, požigali rudniške objekte ter sabotirali njegovo dejavnost. Ob podpori Avstralije, se jim je zoperstavila vojska Papue Nove Gvineje, vendar brez uspeha. Po umiku vojske, je leta 1990 papuanska oblast vzpostavila blokado otoka, tako da se je lokalno prebivalstvo znašlo na milost in nemilost prepuščeno uporniškim tolpam. Začeli so se notranji boji, ki so privedli do dolgotrajne in krvave državljanske vojne.

Dogajanje v romanu Gospod Pip je postavljeno na začetek državljanske vojne, torej v prva leta devetdesetih let. Iz manjše vasi na otoku so odšli vsi belci, z izjemo gospoda Wattsa - nekoliko čudaškega Angleža, ki je poročen s temnopolto vaščanko in se ga je zaradi izbuljenega očesa med otroki prijel vzdevek Pop Eye. Ker je vas poleg belcev zapustilo tudi precej temnopoltih prebivalcev, ostanejo otroci brez učitelja, dokler se za to nalogo ne javi prav gospod Watts.

Ob pomanjkanju učbenikov in drugih učnih pripomočkov, se odloči, da bo otrokom bral kar iz svojega najljubšega romana, Dickensovega Velikega pričakovanja. Otrokom na tropskem otoku ni še nihče bral v angleščini, sploh pa ne v tako izbranem jeziku, zato jih pripoved popolnoma prevzame. Po pouku vse slišano delijo s člani svoje družine, ki prav tako željno sledijo zgodbi.

Glavna oseba v romanu je deklica Matilda, ki je v času opisanih dogodkov stara trinajst in štirinajst let. Matilda živi sama z mamo, ker je njen oče odšel na delo v Avstralijo in tam ostal. Kot odrasla ženska se tja preseli tudi sama in takrat se odloči napisati zgodbo o dogodkih iz svojega otroštva, ki so jo usodno zaznamovali.


Nekaj odlomkov avtorjevih del:

http://www.nzetc.org/tm/scholarly/name-202461.html

Izsek iz intervjuja:

http://www.youtube.com/watch?v=c_CTZrEt81U



Literarne oddaje Tu pa tam podpira Mestna občina Ljubljana v okviru programa Ljubljana - svetovna prestolnica knjige 2010.


















Komentarji
komentiraj >>