Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Z LJUBEZNIJO Z BRITOFFA V GUANTANAMU (1671 bralcev)
Četrtek, 24. 2. 2011
Lan



SEDMA
Potem ko so privrženci jemenskega predsednika v torek ponoči v prestolnici Sana streljali na protivladne protestnike in dva ubili, 23 pa ranili, je več tisoč mladih zatrdilo, da bodo proteste nadaljevali. Po nasilnem zatrtju protestov je odstopilo tudi več poslancev iz vladajoče stranke. Nemiri se nadaljujejo tudi na jugu.

Evropske države, v katere se zateka največ beguncev iz Libije in ostalih kriznih območij s severa Afrike, bodo na četrtkovem srečanju notranjih ministrov Evropske Unije zahtevale oblikovanje posebnega solidarnostnega sklada, s katerim bi zaenkrat razbremenili predvsem Italijo. Tema torej, na kateri se bodo znova lahko pasle predvsem politične opcije opozicijskega pedigreja.

Skupina čilskih rudarjev, ki so po nesreči v rudniku preživeli 69 dni, je prispela na obisk v Izrael, kjer naj bi se podali po stopinjah Jezusa Kristusa. 24 rudarjev večinoma spremljajo tudi njihove družine, v sveti deželi pa bodo kot gostje izraelskega ministrstva za turizem ostali osem dni.

Univerza v Bayreuthu je nemškemu obrambnemu ministru Karlu-Theodorju zu Guttenbergu odvzela doktorski naziv, potem ko so ga obtožili, da je njegov doktorat iz leta 2006 poln plagiatorskih vložkov.

OSMA
Evropska Unija je, citiramo, "pripravljena sprejeti nadaljnje ukrepe" proti libijskemu režimu, je izjavila visoka zunanjepolitična predstavnica unije Catherine Ashton v imenu celotne povezave po sredinem izrednem srečanju predstavnikov držav članic o Libiji. A za zdaj ni jasno, o kakšnih ukrepih je govora. Ob tem je libijske oblasti pozvala, naj zagotovijo varnost vseh tujih državljanov in olajšajo odhod tistih, ki želijo državo zapustiti.

Janšev SDS je obenem vlado pozval k aktivni vključitvi v prizadevanja mednarodne skupnosti za zaščito življenj v Libiji. Slovenija naj v pristojnih organih predlaga, da se poleg sankcij proti Libiji z resolucijo varnostnega sveta nemudoma uvede prepoved letenja za vsa libijska vojaška letala v njenem zračnem prostoru ter zagotovi sile, ki jo bodo nadzorovale.

Domača vlada bo na današnji redni seji med drugim obravnavala tudi predlog zakona o tujcih, ki mu bomo za zdaj ljubkovalno rekli “karta za beg iz Guantanama”. Ali bo ta karta njene morebitne imetnike pripeljala zgolj v podalpski Guantanamo, ali pa bo poskrbla vsaj za njihovo delno rehabilitacijo, bo pokazala praksa.

Parlamentarna komisija, ki preiskuje ozadje afere Patria, bo nadaljevala z delom. Komisija je bila sicer ustanovljena že septembra lani, a so se njeni člani doslej praktično dogovorili šele o njeni sestavi in o okviru preiskave. Danes bodo predvidoma zaslišali pričo Milana Cvikla, ki je v preteklem mandatu vodil komisijo o nakupu oklepnikov 8krat8.

DEVETA
Po podatkih združenih narodov je več tisoč Libijcev na poti proti mejam z Egiptom in Tunizijo, kamor se želijo zateči pred napetimi razmerami v državi. Na meji s Tunizijo naj bi tako na prestop čakalo že 5.000 ljudi, 15.000 pa na meji z Egiptom.

Organizacija Novinarji brez meja opozarja, da je poročanje o dogajanju v Libiji postalo praktično nemogoče. Peščica tujih novinarjev, ki so bili v državi pred začetkom vstaje, so bili pod strogim nadzorom oblasti, signal televizijskih mrež iz sosednjih držav pa je bil moten. V zadnjih 48 urah se je nekaj novinarjem sicer uspelo pretihotapiti v Libijo, vendar so pogoji za delo zelo težki in tvegani. Obenem so jih libijske oblasti opozorile, da jih bodo aretirale, če se ne bodo sami predali.

Nesorazmerno uporabo sile - karkoli že v razmerju do SOrazmerne sile to pomeni - ki jo izvajajo libijske oblasti, sta obsodili tudi Afriška unija in Organizacija islamska konference. Nam nekaj bolj domače Gibanje neuvrščenih se za zadj ni oglasilo. Kar je po svoje razumljivo, saj mu v trenutni triletki predseduje Egipt, ki ima, kot je znano, svoje probleme.

Londonsko sodišče bo čez prebližno dve uri sporočilo svojo odločitev o morebitni izročitvi ustanovitelja WikiLeaksa Juliana Assangea Švedski. Assange ima sicer pravico, da se na morebitno odločitev o izročitvi pritoži, kar je 39-letni Avstralec, osumljen spolnega napada na dve ženski, že napovedal.

DESETA
Ponoči je dogodke v Libiji prvič komentiral tudi Barack Obama. Z državno sekretarko Hillary Clinton ob strani je pozval k prenehanju napadov na civiliste. Brez eksplicitnih obsodb je dejal le, da je člane svojega sveta za nacionalno varnost naprosil, da mu pripravijo paleto možnosti za soočenje s to krizo. Generalni sekretar Združenih narodov Ban Ki Moon pa je napade na civiliste v Libiji označil kot morebitne zločine proti človeštvu.

Ameriški pravosodni minister Eric Holder je obvestil kongres, da zvezna vlada ne bo več na sodiščih branila ustavnosti zveznega zakona iz leta 1996, ki opredeljuje poroko kot zvezo med moškim in žensko. Odločitev je v skladu s pričakovanji sprožila navdušenje med zagovorniki pravic homoseksualcev in ogorčenje med konservativnimi Američani.

Istospolne poroke so v ZDA dovoljene v prestolnici Washington in v državah Connecticut, Massachusetts, Iowa, New Hampshire ter Vermont. Nekaj držav dovoljuje civilne zveze homoseksualcev, druge, kot na primer New York, pa poleg tega priznavajo homoseksualne poroke, sklenjene v drugih državah. 30 zveznih držav DA ima po drugi strani ustavne amandmaje, ki homoseksualne poroke prepovedujejo.

Notranji ministri so v Bruslju. Razpravljali bodo tudi o vstopu Bolgarije in Romunije v schengenski prostor, a je že znano, da ne bodo sprejeli nikakršne politične odločitve. Romunija je sicer tehnično pripravljena na vstop, Bolgarija pa še ni in naj bi bila do konca marca. V ozadju naj bi bilo nasprotovanje Francije in Nemčije, ki kot politični pogoj za vstop omenjene dvojice v schengen postavljata tudi dobre ocene v boju proti korupciji.



Komentarji
komentiraj >>