Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
20 LET POZNEJE BritOFF (1787 bralcev)
Sreda, 9. 3. 2011
Nejc M.



Sedma:

Sile libijskega voditelja Moamerja Gadafija so z ofenzivo proti uporniškim vzhodnim mestom ponovno zasedle nekatera območja, ki so bila pod nadzorom upornikov. Gadafijeve sile so napadale predvsem okoli naftno pomembnega mesta Ras Lanuf, kjer utrjujejo položaje za dolgotrajnejši boj. O žrtvah včerajšnjih spopadov sicer ne poročajo.

Ob naraščajočem nasilju v Libiji pa odnose do Gadafijevega režima vse bolj zaostruje tudi Zahod. Predstavniki 27 držav članic Evropske unije so se v Bruslju dogovorili za zaostritev sankcij proti Gadafijevemu režimu in zamrznitvi premoženja več libijskih finančnih družb. Med njimi tudi libijske centralni banke in libijske investicijske službe. Sankcije naj bi uradno potrdili na izrednem vrhu voditeljev držav in vlad članic EU v petek.

Nezadovoljni prebivalci Hrvaške nadaljujejo s protivladnimi protestnimi shodi. Nasprotniki vlade premierke Jadranke Kosor so se v večjem številu zbrali v Zagrebu in na Reki. Nekaj tisoč Zagrebčanov se je tradicionalno zbralo na Cvetnem trgu, nato pa so, za razliko od minulih shodov, ko so najprej obiskali vladno poslopje, odkorakali proti tekstilni tovarni Kamensko. Tam so se jim pridružile bivše delavke tega podjetja v stečaju, ki so pred časom tudi gladovno stavkale.

Ljubljansko okrožno sodišče je enemu izmed deklet, ki so bila v incidentu pred zloglasno diskoteko Lipa decembra 2005, v katerem so bila tri dekleta poteptana do smrti, poškodovana, prisodilo odškodnino. Maši Gregorc mora lastnik diskoteke Robert Tomaž Zavašnik plačati dobrih 15 tisoč evrov odškodnine ter sodne stroške. Dekle naj bi sicer zahtevalo dobrih 32 tisoč evrov.

Osma:

Tri skrajne šiitske opozicijske skupine v Bahrajnu, Vafa, Hak in Gibanje za svobodo Bahrajna, so oblikovale »Koalicijo za bahrajnsko republiko.« Opozicijske skupine so se povezale 23. dan protivladnih protestov z namenom, da bi odpravili sunitsko kraljevo družina Hamida bin Ise al Kalife. V središču Maname se medtem še vedno zbirajo protirežimski protestniki.

Protivladni protestniki so se skušali zbrati tudi v Iranu, a je jim je policija z uporabo sile učinkovito preprečila, da bi zasedli Trg revolucije v središču prestolnice Teheran. Močno okrepljene iranske varnostne sile so zaprle trg, proti protestnikom pa so večkrat uporabile solzivec. Dopisniki tujih medijev o protestu, ki ni imel dovoljenja oblasti, niso smeli poročati.

Predstavniki Srbije in Kosova so sinoči nekaj po 19. vendarle začeli s prvimi neposrednimi pogovori med stranema na visoki ravni, odkar je Kosovo leta 2008 razglasilo samostojnost. Po sinočnjem krajšem uvodu in nagovorih se bodo pogovori nadaljevali danes.

Deveta:

Administracija predsednika Združenih držav Amerike Baracka Obame zaenkrat ostaja zadržana do uvedbe prepovedi preletov v Libiji. Po mnenju ameriškega obrambnega ministra Roberta Gatesa bi prepoved pomenila vojaško posredovanje, ker bi bilo pri tem potrebno najprej uničiti libijsko protizračno obrambo, vprašljiva pa je tudi učinkovitost takšnega ukrepa. O Libiji se je z britanskim premierom Davidom Cameronom pogovarjal tudi predsednik Obama, sogovornika pa sta se dogovorila, da se bodo pogovori o možnih ukrepih glede Libije nadaljevali znotraj zveze Nato.

O situaciji v Libiji bo sicer z ruskimi sogovorniki v Moskvi govoril tudi ameriški podpredsednik Joseph Biden, razmeram v Severni Afriki, predvsem v Libiji, pa se ne bodo mogli izogniti niti na popoldanski seji evropskega parlamenta.

Severozahodni del Japonske je stresel potres z magnitudo 7,3, ki pa ni zahteval žrtev ali večje gmotne škode. Žarišče potresa je bilo 10 kilometrov pod morsko gladino, kakšnih 160 kilometrov pred obalo polotoka Ojika. Japonske oblasti so po potresu izdale opozorilo pred cunamijem, ki pa so ga kasneje preklicale.

Parlamentarni odbor za finance in monetarno politiko bo na zahtevo poslanske skupine SLS obravnaval vprašanje odgovornosti za bančna posojila, namenjena spornim managerskim prevzemom. V SLS iluzorno pričakujejo, da bodo na seji od vpletenih akterjev dobili ustrezne odgovore ter podatke, na podlagi katerih bi lahko vlado pozvali k ukrepanju. Pobudnike bo na seji med drugim zanimalo tudi, ali je imela Banka Slovenije kot nadzornik bančnega sistema vpogled v dogajanje, kako je ukrepala in pod kakšnimi pogoji so bila sporna posojila odobrena.

Deseta:

Nekdanji bančnik in pravnuk prvega japonskega premiera Hirofumije Ita, Takeaki Macumoto, je novi japonski zunanji minister. 51-letnega Macumota, ki bo na čelu japonske diplomacije nasledil Seidžija Maeharo, je japonski premier Naoto Kan bojda izbral zaradi »sposobnosti in kontinuitete,« na položaj pa stopa v času, ko se Japonska srečuje s težavami v odnosih z nekaterimi zaveznicami in sosedami. Dosedanji zunanji minister Seidži Maehara je pred dnevni odstopil zaradi sporne donacije.

V Srbiji mineva 20 let od prvih množičnih protestov proti režimu predsednika Slobodana Miloševića. 9. marca 1991 je takrat najmočnejša opozicijska stranka Srbsko gibanje prenove Vuka Draškovića z »mitingom proti petokraki« želela demokratizirati in obnoviti Srbijo. Povod za proteste, na katerih se je kljub prepovedi v središču Beograda zbralo 100.000 ljudi, je bil komentar urednika na državni televiziji Srbije Slavka Budihne, ki je skrajno gibanje prenove obtožil, da je podaljšanja roka ustaškega hrvaškega režima. S tem mitingom se je začel dolgotrajen boj nasprotnikov proti Miloševićevem režimu, ki se je zaključil 5. oktobra 2000 z zamenjavo oblasti.

Hokejisti Olimpije so zaključili z letošnjimi nastopi v razširjenem odprtem avstrijskem prvenstvu. V najdaljši tekmi v zgodovini lige, ki je trajala kar 96 minut, so bili v četrtfinalu od Ljubljančanov še četrtič boljši hokejisti Salzburga. Zmagali so s 3:2 in se tako uvrstili med najboljše 4, Olimpiji pa prepustili boj za domačo lovoriko.



Komentarji
komentiraj >>