Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
BRITOFF RUSKO AMERIŠKEGA SODELOVANJA (1776 bralcev)
Četrtek, 10. 3. 2011
Gregor K.



SEDMA

Združene države Amerike in Rusija sta si vedno bliže. Ameriški podpredsednik Joseph Biden, ki se mudi na obisku v Moskvi, je Rusiji obljubil podporo pri njenem vstopu v Svetovno trgovinsko organizacijo, ruski predsednik Dmitrij Medvedjev pa je privolil v ameriške vojaške letalske transporte čez Rusijo v Afganistan.

Pet stalnih članic Varnostnega sveta Združenih narodov in Nemčija so pozvale Iran k sodelovanju z Mednarodno agencijo za jedrsko energijo. Ob tem pa so bile kritične do Teherana zaradi njegovega ravnanja pri reševanju vprašanja iranskega jedrskega programa. Šest držav je podobno izjavo nazadnje izdalo marca 2009, vendar pa do danes ni bilo nobenega napredka.

Franco Juri vodja poslancev stranke Zares je dejal, da ima vlada na koalicijskem vrhu zadnjo priložnost, da uredi razmere in izpostavi prioritete, ki bodo odpravile sistemske krivice ljudi. Če tega ne bo storila, je po njegovem mnenju edini izhod zamenjava premiera in postavitev strokovne vlade. Med drugim se je tudi vprašal, kako naj javnost prepričamo, da je treba varčevati, če je vlada neuspešna pri tisti zakonodaji, ki bi ustvarjala občutek odprave krivic.

OSMA

Proizvodnja nafte v Libiji je od začetka upora upadla za več kot dve tretjini. In sicer iz 1,6 milijona sodčkov na okrog 500.000 sodčkov te dragocene surovine na dan. Po več kot treh tednih nemirov so pomembna črpališča nafte na vzhodu države padla v roke upornikom. Zaradi hudih spopadov v osrednjem delu obalnega dela države pa je v plamenih niz ključnih naftovodov in naprav. Tako ima zahod res dobre razloge za hitro ukrepanje v Libiji.

Kako hitro pa bodo dejansko posredovali pa se bodo pogovarjati zunanji ministri članic Evropske unije danes v Bruslju, in tako pripravili še zadnje podrobnosti pred jutrišnjim izrednim zasedanjem Evropskega sveta, ki bo posvečen nasilju v Libiji. O položaju v državi in ukrepih proti režimu libijskega voditelja Moamerja Gadafija pa bodo zasedali tudi obrambni ministri zveze Nato.

V Mariboru se danes začenja tridnevna šesta mednarodna konferenca Družbena odgovornost in izzivi časa 2011 na temo mladih v presečišču svetovnih sprememb, ki jo pripravlja Inštitut za razvoj družbene odgovornosti. O svoji mladosti in o tem, kar so se o mladosti naučili bo spregovorilo 90 strokovnjakov iz različnih področij.

V Cankarjevem domu bo ob osmih zvečer potekal pogovor z naslovom Elite nekoč in danes v organizaciji Sociološkega društva Slovenije, na katerem bosta urednik Sobotne priloge Dela Ali Žerdin in predsednik uprave Kad Borut Jamnik spregovorila na temo Vonj po moči - vzvodi, omrežja, nadzor, lojalnost.

DEVETA


Tibetanski duhovni in politični vodja dalajlama je napovedal, da se namerava umakniti iz tibetanske politike. Ob obletnici tibetanskega upora kitajski nadvladi leta 1959 je v Dharamshali v Indiji dejal, da je prišel čas, da Tibetanci sami "svobodno izberejo" svojega voditelja. V naslednjih dneh bo tako zaprosil tibetanski parlament v izgnanstvu s sedežem v Indiji, naj ga razreši s položaja vodje vlade. Dalajlama je vodja države že 50 let, to je postal pri 15-ih.

Dva v Libiji delujoča BBC-jeva novinarja so gadafijeve varnostne sile po začetku vstaje aretirale in mučile. Razlog je bil seveda sum pomoči protestnikom. Včeraj izpuščena novinarja sta iz lastnih izkušenj povedala, da gadafijevi pripadniki ne izbirajo sredstev za dosego svojih ciljev. Gre pa za najhujši gadafijev napad na mednarodne medije od začetka upora.

Včeraj zvečer so se na Hrvaškem nadaljevali preko facebooka organizirani protivladni protesti. Le ti so potekali v Vinkovcih, Zadru, Puli in Čakovcu. Vse skupaj se je demonstracij udeležilo okrog 1500 ljudi. V Vinkovcih so se facebookovcem pridružile tudi kmetje, ki zaradi nezadovoljstva z vladno kmetijsko politiko blokirajo več državnih cest na vzhodu države. Danes pa se pričakujejo nova protivladna zbiranja na zagrebških ulicah.

Vlada bo na današnji seji predstavila nov zakon o štipendiranju, ki naj bi celovito, pregledno in enotno uredil področje štipendiranja. Glavne novosti bodo; večje nadomestilo za oddaljenost od študija, možnost prejemanja večih štipendij hkrati, ukinitev le teh mlajšim od 18 let in podiplomskim študentom. Lotila pa se bo tudi resolucije o nacionalnem programu visokega šolstva, ki na novo opredeljuje vrste visokošolskih institucij ter pogoje za njihovo ustanavljanje in delovanje.

DESETA

Vstaje po arabskem svetu so imele učinek tudi v Maroku. V strahu pred nemiri je tamkajšnji kralj Mohamed šesti v nagovoru, prvem po začetku vrenj na območju severne Afrike in bližnjega vzhoda, obljubil ustavne reforme v državi. Poleg širitve individualnih in kolektivnih pravic ter prenovitve sodstva je obljubil tudi spremembo izbire premiera in pristojnosti vlade. Le-tega po novem naj ne bi več imenoval kralj, ampak izvolilo ljudstvo, vlada pa bo po besedah Mohameda imela po novem tudi resnične pristojnosti.

Ustavni sodniki bodo nadaljevali minuli teden nedokončano sejo, na kateri so obravnavali zahteve državnega zbora za presojo posledic referendumske pobude o pokojninski reformi. Po besedah zastopnika sindikalne strani Bojana Bugariča iz Pravne fakultete v Ljubljani, glede na vprašanja, postavljena na javni obravnavi sredi februarja, odločitev sodišča ne bo v prid sindikatom.

Komisija Državnega zbora, ki preiskuje gradbene posle, bo na današnji seji preizprašala pet prič. O domnevno spornih poslih z zemljišči v Ljubljani bodo zaslišani lastnik Electe Damijan Janković, Bruno Filipič iz družbe Branton, bivši direktor Hypo leasinga Andrej Potočnik, nekdanji lastnik zemljišča na Smodinovcu Peter Seliškar in Nevenka Jelovčan iz agencije Vaš dom.



Komentarji
komentiraj >>