Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
VOJERSKI OFF (1905 bralcev)
Petek, 11. 3. 2011
Gregor K.



OFF NAPOVEDNIK

Vsesplošna obsedenost z intimo drugih, predvsem odkriti vojaerizem do znanih osebnosti, je del realnosti našega časa. V ta okvir spadajo tako poplava vse bolj agresivnega rumenega tiska in najrazličnejše dražbe osebnih predmetov pop person kot tudi facebookerska želja vedeti vse o svojih, čeprav imaginarnih prijateljih. Pod ta fenomen bi lahko umestili tudi spominske sobe in muzeje velikih oseb, sploh če gre za ekstreme.

V enega takih boste lahko vstopili že jutri, in to kar z nekaj kliki prek vašega na internet povezanega računalnika. Deseto obletnico izvolitve in osmo obletnico atentata na prvega demokratično voljenega srbskega premierja Zorana Đinđića bodo namreč v Srbiji obeležili tudi z virtualnim spominskim muzejem, v katerem si bo mogoče ogledati raznorazne stvari. Od posnetkov sej vlade, njegovih govorov in zasebne knjižnice pa do dveh 3-D pisarn, županske in premierske, ter osebnih predmetov, ki jih je imel na sebi v času atentata.

Prvi takšen virtualni muzej, sprogramiran v Srbiji, je sicer nastal kot projekt Sklada Zoran Đinđić, ki ga vodi vdova nekdanjega premiera Ružica.

Vi pa berete OFF program Radia Študent, ki ne dopušča vpogleda v zasebnost pripravljalcev.

OFF PROGRAM

V Savdski Arabiji v z nafto bogatem mestu Qatif so bili po tem, ko je policija z namenom razgona protestnikov po njenih trditvah streljala v zrak, ranjeni najmanj trije ljudje. Po besedah predstavnika savdskega notranjega ministrstva Mansurja al-Turkija je policija streljala nad glave demonstrantov, ko so ti napadli policiste, ki so jih hoteli legitimirali. Anonimna priča protestov je to zanikala in povedala, da so se streli začeli po tem, ko je množica približno 800 šiitskih demonstrantov, ki so zahtevali izpustitev devetih zapornikov, že začela zapuščati ulice Qatifa. Nasilje se je zgodilo na predvečer tako imenovanega „dneva besa“, ki se ima zgoditi danes.

Libijski proti-gadafijski uporniki so poslali okrepitve v strateško pomembno mesto Ras Lanuf. Uporniki poskušajo ponovno prevzeti nadzor nad mestom, od koder so se pred Gadafijevimi silami umaknili v četrtek. Novinarjem je bil onemogočen vstop na območje, kjer potekajo boji, zato natančnega podatka o tem, kako se odvijajo spopadi, ni. Eden izmed uporniških poveljnikov zatrjuje, da so njegove sile ponovno zavzele mesto, vendar je zdravnik Salem Langhi, ki skrbi za ranjence, povedal, da so Gadafijeve sile uspešnejše od upornikov, ki zdaj obvladujejo le še manjše dele mesta. Medtem pa je opozicijski prehodni narodni svet sporočil, da Gadafi nima dovolj enot, da bi zadržal Ras Lanuf. Gadafijeve sile naj bi bile močne le v začetni fazi napada, ko upornike napadajo iz zraka, nato pa ob vstopu enot na osvojena območja teh ne morejo zadržati.

Moamer Gadafi je začel groziti tudi Evropi. Sporočil je namreč, da lahko vsak trenutek odpove libijsko sodelovanje v mednarodni vojni proti terorizmu in pri borbi z nelegalnimi migracijami. Ob vsej svoji zmedenosti je dodal, da bo morala Libija povsem spremeniti svoje stališče do Al Kaide. Naj spomnimo, da je Libija pred začetkom upora igrala eno glavnih vlog pri preprečevanju tranzita podsaharskih prebežnikov prek Libije v Evropo, predvsem v Italijo. Za svojo pomoč je bila Libija seveda deležna mnogih ugodnosti.

Indija in Pakistan sta testirala jedrske rakete in po besedah obeh vojsk je bil preizkus uspešen. Predstavnik indijskega ministrstva za obrambo je izjavil, da je Indija v okviru navadnih vojaških vaj izstrelila dve raketi srednjega dosega. Najprej so na vzhodu države izstrelili raketo zemlja-zemlja vrste prithvi II, nato pa z ladje ob indijski obali še njeno morsko različico z imenom dhanush. Raketi dosega do 350 kilometrov sta primerni tako za konvencionalne kot jedrske bojne konice. Iz sosednjega Pakistana pa so danes poročali o uspešni izstrelitvi jedrske rakete zemlja-zemlja z dosegom do 180 kilometrov. Indija in Pakistan redno izvajata preizkuse jedrskega orožja, zato ni pričakovati, da bi današnji preizkusi kakor koli vplivali na njune meddržavne odnose.

Predstavniški dom kongresa ameriške zvezne države Wisconsin je v četrtek s 53 glasovi za in 42 proti potrdil predlog zakona, ki sindikatom javnih delavcev, razen policijskim in gasilskim, jemlje večino pravic in pooblastil. Medtem ko je predstavniški dom Wisconsina predlog potrdil, je 14 demokratskih senatorjev iz države odšlo v sosednji Illinois, tako da republikanci v senatu niso dosegli potrebnega kvoruma za potrditev zakona. Demokratski senatorji so odšli, ker bi jih sicer lahko državna policija v kongres privedla s silo.

V sredo so republikanci v senatu sami potrdili nekoliko spremenjen predlog zakona, v četrtek pa je to storil še predstavniški dom. Novi predlog ohranja pravico sindikatov do pogajanj o plačah, ki pa ne smejo rasti hitreje od inflacije.

V kolikor bo prvotni zakon v prihodnje sprejet, bodo javni uslužbenci izgubili pooblastila za kolektivna pogajanja, kar pomeni, da bodo z razpršitvijo sindikalni boji močno oslabljeni. Po večtedenskih množičnih demonstracijah sindikatov boja sicer še ni konec, saj so demokratski senatorji napovedali tožbo proti enostranski potezi republikanskih kolegov, ki se napajajo predvsem s finančno podporo bogatih industrijalcev. Podobne ukrepe proti sindikatom sprejemajo tudi v zveznih državah Indiana in Ohio, kjer prav tako potekajo demonstracije.

Več o dogajanju v Združenih državah nam bo povedala redna poročevalka Radia Študent Lidija Poljaček:



Hrvaški predsednik Ivo Josipović je začel posvetovanja s predsedniki parlamentarnih strank o sklenitvi pogajanja z Evropsko unijo, gospodarski krizi, protivladnih protestih in drugih aktualnih zadevah. Prvi so bili na vrsti predsedniki opozicijske koalicije Zveza za spremembo, tem bo sledila Kosorjeva Hrvaška demokratska skupnost, za njo pa še preostale parlamentarne stranke in manjšinski ter neodvisni poslanci. Na posvetovanjih bo govora tudi o datumu parlamentarnih volitev, ki ga opozicija zahteva čim prej, vsekakor pa pred referendumom o vstopu v Evropsko unijo. Temu je sicer vlada najprej nasprotovala, a je nazadnje le dopustila možnost, da bi bile volitve pred referendumom, ker bo, kot pravi premierka Kosorjeva, "med sklenitvijo pogajanj z EU in podpisom pristopne pogodbe še veliko dela".

Začenja se kampanja pred referendumom o malem delu ter lokalnimi volitvami županov in svetnikov v občinah Trebnje, Mirna in Moravče, ki bodo 10. aprila. Javna propaganda v zvezi z referendumom in volitvami v omenjenih občinah se bo morala zaključiti 8. aprila opolnoči, ko bo nastopil volilni molk. Organizatorji referendumskih kampanj morajo do 16. marca odpreti posebne transakcijske račune in Državni volilni komisiji sporočiti podatke o organizatorju. Do istega dne morajo mediji objaviti pravila za predstavitev mnenj o referendumskem vprašanju, občine pa objaviti pogoje za uporabo plakatnih mest. Kako bo potekala kampanja na strani predlagateljev referenduma, nam je povedal predsednik Gibanja za dostojno delo in socialno družbo Marko Funkl:



O kampanji vladne strani pa nam je več povedal vodja sektorja za komunikacijske projekte iz Urada za komuniciranje, Matjaž Kek:



Kot je bilo že omenjeno, bodo na dan referenduma potekale tudi občinske volitve v občinah Trebnje, Mirna in Moravče. Kandidatke in kandidati morajo kanditature vložiti občinski volilni komisiji do srede, 16. marca. V občini Trebnje je županske kandidature do zdaj napovedalo šest kandidatov, v Mirni pa dva.

Predstavniki Mednarodnega denarnega sklada so se na svojih rednih obiskih po državah sveta ustavil tudi v Sloveniji in se sestali s predsednikom odbora Državnega zbora za finance in monetarno politiko Bogdanom Čepičem in drugimi člani. Več Čepič iz Socialnih demokratov:



Komentarji
komentiraj >>