Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
NOVOZELANDSKA PROZA ČETRTIČ: KERI HULME - PETJE SAMICE KITA (2084 bralcev)
Nedelja, 20. 3. 2011
kristinas



Keri Hulme

Novozelandska pisateljica in pesnica Keri Hulme (1947) je pozornost svetovne literarne javnosti vzbudila z romanom The Bone People (Ljudje iz kosti) leta 1984, za katerega je leto kasneje prejela tudi Bookerjevo nagrado za književnost.

Roman je preplet zgodb treh oseb. Glavna junakinja Kerewin Holmes, ki ne samo po imenu, ampak tudi karakternih lastnostih aludira na avtorico, je slikarka maorskega in evropskega porekla. Trenutno preživlja ustvarjalno krizo in pred svetom se je umaknila v odročno hišo. Nekega dne pa se na njenem pragu pojavi nemi deček Simon, ki naj bi preživel brodolom. Ker nima nikogar, ga k sebi vzame tovarniški delavec maorskega porekla Joe, ki sta mu umrla žena in sin. Joe, tudi sam strt in zapit, ni ravno dober skrbnik. S Simonovim težavnim obnašanjem se pogosto sooča tako, da ga pretepa.

Življenja vseh treh junakov so usodno zaznamovali dogodki iz preteklosti, ki odločilno vplivajo tudi na njihovo sedanjost. Kljub vsemu pa na koncu prevlada upanje, da lahko skupaj premagajo bolečino in zaživijo znova. Takšen zaključek je hkrati tudi prispodoba za možnost celjenja ran, ki so bile v preteklosti prizadejane Maorom.

Keri Hulme izhaja iz rasno mešane družine, njeni predniki so bili po rodu med drugim Angleži, Škoti, Maori in Norvežani. Čeprav ima le osmino maorske krvi, se čuti močno povezana z maorsko tradicijo in izročilom, kar se odraža tudi v njenem pisanju. V romanu The Bone People je z jezikom uspešno posnemala ritem in naglas maorskega načina izražanja ter pokazala globoko razumevanje do duhovnega izročila maorske kulture. Tudi zato je za omenjeni roman v letu njegovega izida prejela nagrado Pegasus za najboljše maorsko delo leta, kar so nekateri njeni sodobniki kritizirali, češ da v resnici ni maorska pisateljica.

Podobno kot junakinja romana The Bone People, tudi Hulmova živi v osami, v majhnem mestu na zahodni obali Južnega otoka, kjer v miru ustvarja. Preden ji je uspel preboj s pisanjem, je opravljala najrazličnejša dela - bila je obiralka tobaka, delala je v lokalu z ocvrtimi ribami in krompirčkom ter raznašala pošto.
Poleg romana, je doslej izdala še štiri kratkoprozne in tri pesniške zbirke. Že nekaj let »pili« tudi dva romana - Bait in On the Shadow Side, ki naj bi, ko bosta dovršena, izšla hkrati.

Kratka zgodba Petje samice kita oziroma v izvirniku One Whale, Singing', katere malo okrajšano različico bomo slišali nocoj, je izšla sredi osemdesetih let v zbirki Te Kaihau: The Windeater ali Jedec vetra. V njej nastopa par, ki pričakuje otroka in se za sprostitev nek konec tedna odpravi jadrat. Razlike med moževim strogo znanstvenim načinom razmišljanja in ženinim dojemljivim, sočutnim pogledom na svet, ki se odraža v veliki naklonjenosti do živali, se zaostrijo in privedejo do spora. A to ni edino neprijetno presenečenje, ki ju čaka na odprtem morju ...


Pisateljičin življenjepis:

http://www.bookcouncil.org.nz/writers/hulmek.html


Literarne oddaje Tu pa tam podpira Mestna občina Ljubljana v okviru programa Ljubljana - svetovna prestolnica knjige 2010.

 
















Komentarji
komentiraj >>