Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
BRITOFF UMETNEGA LISTA (1743 bralcev)
Ponedeljek, 28. 3. 2011
Gregor K.



SEDMA

Zveza Nato se je odločila, da bo prevzela popolno poveljstvo nad vojaško operacijo v Libiji. Prenos poveljstva nad operacijo z mednarodne koalicije pod vodstvom Združenih držav Amerike na zvezo Nato naj bi dejansko trajal od 48 do 72 ur. Operacija se bo preimenovala v Združeni zaščitnik, zanjo pa so zadolžili generalporočnika Charlesa Boucharda iz Kanade.

Libijsko prestolnico Tripoli so včeraj zvečer stresle eksplozije in streljanje protiletalskega orožja. Dve močni eksploziji so med preletom letal slišali tudi v Sirti, Gadafijevem rojstnem mestu, iz katerega prebivalci bežijo proti Tripoliju.

Na volitvah v nemških zveznih deželah Baden-Württemberg in Porenje-Pfalško je prišlo do velikih sprememb. V Baden-Württembergu so prvič po 60-ih letih krščanski demokrati Angele Merkel izgubili oblast. Na njo se bodo po vsej verjetnosti povzpeli Zeleni in Socialni demokrati, ki so po neuradnih podatkih dobili skupaj 48 odstotkov glasov, medtem ko krščanski demokrati le 38 procentov le teh. V Porenju-Pfalškem, kjer so imeli doslej oblast v rokah socialdemokrati, si bodo morali ti poiskati koalicijskega partnerja, najverjetneje Zelene.

Poslanec Socialnih demokratov Miran Potrč je zanikal, da naj bi bil premier in predsednik stranke Borut Pahor zaradi afere v zvezi z evropskim poslancem Zoranom Thalerjem dotolčen in naj bi nekateri člani imeli namen začeti z njegovo zamenjavo na mestu predsednika stranke. Potrč se je s tem odzval na pisanje hrvaškega Jutarnjega lista, ki je na podlagi neimenovanega slovenskega vira sprožil takšne govorice.

OSMA

Libijski uporniki so na svojem pohodu proti zahodu po lastnih navedbah zavzeli Sirto, rojstni kraj Moamerja Gadafija. Ob vstopu v mesto niso naleteli na hujši odpor, saj naj bi Gadafiju zveste sile mesto medtem že zapustile in se napotile proti libijski prestolnici Tripoli. Prvič so koalicijske sile Sirto sicer bombardirale včeraj.

Nevladna organizacija za človekove pravice Amnesty International v letnem poročilu ugotavlja, da se število izvršenih smrtnih kazni po svetu zmanjšuje. Lani je 23 držav skupaj usmrtilo najmanj 714 ljudi, medtem ko jih je lani uradno 527. Smrtne kazni sicer izvajajo v 58-ih državah, vendar jih lani več kot polovica ni izvedla nobene. Med državami, v katerih usmrtijo največ ljudi, pa so na čelu s Kitajsko in Iranom še Severna Koreja, Jemen in ZDA.

Na nadaljevalni redni marčevski seji bodo poslanke in poslanci med drugim opravili tretje branje novele zakona o preprečevanju dela in zaposlovanja na črno, ki naj bi prinesla strožji nadzor nad preprečevanjem tovrstnega dela. Kot delo na črno pa se še naprej ne bo štela sosedska pomoč, razen kadar bo delo vezano na dejavnosti pravne osebe ali samozaposlene osebe. Na seji bodo razpravljali tudi o zakonu o štipendijah, premier Pahor in ministri pa bodo odgovarjali na poslanska vprašanja.

DEVETA

Znanstvena študija, ki uporablja matematični model nelinearne dinamike, je prišla do ugotovitev, da je religija v nekaterih državah na robu izumrtja. V osnovi so pri raziskavi upoštevali določeno formulo, ki predvideva, da manj kot je pripadnikov določene množice, manj novih posameznikov bo pristopilo k njej in ko pride do kritične točke, se trend naraščanja obrne in na koncu strmo pade, vse do izginutja neke skupine. Znanstveniki so preučevali podatke iz devetih razvitih držav, katerih popis prebivalstva je voden vsaj že sto let in ugotovili, da se ima čedalje manj ljudi za verne.

V Bruslju se bo danes začel drugi krog neposrednih pogovorov med Beogradom in Prištino o Kosovu, ki naj bi trajal en dan. Po napovedih se bodo tokrat pogovarjali o telekomunikacijah, svobodi gibanja za Kosovce in oskrbi z električno energijo. Srbi na severu Kosova namreč električno energijo še vedno dobivajo iz Srbije. Prištinsko delegacijo bo tudi tokrat vodila podpredsednica vlade Edita Tahiri, delegacijo iz Beograda pa politični direktor srbskega zunanjega ministrstva Borislav Stefanović.

Po pisanju prištinskega časnika Zeri mednarodni viri v Prištini ocenjujejo, da bi bilo nujno potrebno, da bi Priština in Beograd še pred julijem podpisala vsaj en sporazum, ki bi ga lahko imeli za primer "dobrososedskega sodelovanja". Srbija bi na ta način preskočila oviro pri pogovorih z Brusljem o kandidaturi za članstvo v Evropski uniji, Kosovo pa bi lahko postopoma dobilo perspektivo za odpravo vizumov za vstop v EU v dveh letih.

Minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Boštjan Žekš bo do srede na obisku v Bosni in Hercegovini, kjer se bo srečal s predstavniki tamkajšnje slovenske narodne skupnosti in se seznanil z njihovim organiziranjem in delovanjem. Obisk pa namerava izkoristiti tudi za pogovore s predstavniki Bosne in Hercegovine, njenih dveh entitet, ter s predstavniki, ki so na lokalni ravni pristojni za sodelovanje s Slovenci.

DESETA

Ameriški znanstveniki so izdelali prvi umetni list. Gre za imitacijo rastlinske fotosinteze, ki iz svetlobe in vode proizvaja energijo. Prototip je velik kot igralna karta in po besedah vodje projekta doktorja Daniela Nocera obljublja določen napredek pri proizvajanju poceni energije. Dodaja, da je njihov cilj zagotoviti majhno elektrarno vsakemu domu, predvsem pa tistim v razvijajočem se delu sveta.

V drugem krogu lokalnih volitev v Franciji na katerih so v približno polovici od 4000 kantonov izbirali svetnike, so se najbolje odrezali socialisti in skrajna desnica, medtem ko je Unija za ljudsko gibanje predsednika Nicolasa Sarkozyja doživela hud poraz. Slednja je dobila 20 procentov svetnikov, za kar je premier Francois Fillon obdolžil finančno krizo. Vodja socialistov, največje francoske opozicijske stranke, Martine Aubry pa je izrazila zadovoljstvo z izidom volitev in ocenila, da se je kampanja pred predsedniškimi volitvami že začela.

Minister za zdravje Dorjan Marušič in predstavniki zdravniškega sindikata Fides nadaljujejo pogovore o opozorilni stavki zdravnikov, napovedani za četrti april. Predstavniki Fidesa naj bi ministru predstavili konkretne primere kršitev pravilnika o zagotavljanju neprekinjenega zdravstvenega varstva. In sicer neupoštevanje septembrskega dogovora med ministrstvom in Fidesom v nekaterih zdravstvenih ustanovah glede razporejanja zdravnikov na delovna mesta v okviru zagotavljanja neprekinjenega zdravstvenega varstva. To je bil tudi povod za napoved stavke.