Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
OFF BERLUSCONIJEVIH AVANTGARDNIH ŽURK (1736 bralcev)
Četrtek, 31. 3. 2011
Urh



NAPOVEDNIK

Sojenje italijanskemu premierju Silviu Berlusconiju v zvezi z divjimi zabavami v njegovih vilah, kjer je bila prisotna tudi mladoletna prostitutka Ruby, bo dobilo spektakelske razsežnosti. Za sojenje, ki se bo začelo 6. aprila, so odvetniki Berlusconija povabili 78 prič, med njim pa naj bi poleg štirih italijanskih ministrov bila tudi George Clooney in Cristiano Ronaldo. Clooney, ki je skoraj sosed od Berlusconija ob jezeru Como, kjer stoji ena do vil Silvia, naj bi zanikal trditve Ruby, da jo je s svojim dekletom videl na eni izmed Berlusconijevih zabav. Ruby je preiskovalnim sodnikom tudi dejala, da se je januarja lani v nekem milanskem klubu srečala s portugalskim nogometašem Ronaldom, ki naj bi ji za seks plačal 4.000 evrov. Ronaldo pravi, da o tem nič ve in je zato na seznamu prič, da to potrdi na sodišču. Sicer lahko sodišče kakšno izmed prič tudi odstrani iz seznama, če bi bilo njeno pričanje nepomembno za primer.

Po besedah enega od odvetnikov Berlusconija naj bi številne ugledne osebnosti potrdile, da zabave italijanskega premiera niso bile divje orgije, kot navaja tožilstvo, ampak elegantne zabave in večerje, običajno z Berlusconijevimi recitali pesmi ali pa z gledanjem nogometa. Kako nedolžno, skoraj angelsko. Če je Silvio takšen ljubitelj pesmi in jih je recitiral, sicer ne vemo, za kakšen tip pesmi je šlo, bi se lahko zagovarjal, da je šlo za zabave tipa avantgardnih gibanj iz začetka prejšnjega stoletja. Te so bile znane po razburljivosti z umetniškim pridihom.

Berete OFF program Radia Študent, ki se ne otepa divjih zabav!

OFF PROGRAM

Varnostni svet Združenih narodov je soglasno podprl resolucijo, ki uvaja sankcije proti nekdanjemu predsedniku Slonokoščene obale Laurentu Gbagboju. Ta je izgubil na lanskih predsedniških volitvah, vendar noče sestopiti z oblasti. Resolucija je bila sprejeta na dan, ko so sile, zveste novoizvoljenemu predsedniku Alassaneju Ouattari, zavzele prestolnico Yamoussoukro ter pomembno pristanišče San Pedro in se iz različnih smeri pomikajo proti najpomembnejšemu mestu v državi, Abidžanu. Gbagbo naj bi obvladoval samo še četrtino ozemlja države. Resolucija, ki sta jo predlagali Francija in Nigerija, izraža zaskrbljenost zaradi možnosti izbruha državljanske vojne, ki je sicer že v polnem teku. Prav tako uvaja prepoved potovanj ter zamrznitev premoženja za Gbagboja, njegovo soprogo Simone in tri ključne osebe iz njegovega režima.

Mirovne sile Združenih narodov pa so s tem dobile polno podporo za uporabo vseh potrebnih sredstev za zaščito civilistov. Od decembra lani je zaradi nasilja svoje domove zapustilo več kot milijon ljudi, najmanj 473 pa jih je bilo ubitih.

Zveza Nato je prevzela poveljstvo nad vsemi operacijami v Libiji, kar pomeni, da so države koalicijskih sil, ki od 19. marca sodelujejo v napadih na Libijo, poveljevanje nad svojimi silami predale zavezništvu. Operacijo, imenovano Združeni zaščitnik, odslej iz Natovega poveljništva v Neaplju vodi kanadski general podpolkovnik Charles Bouchard. Koalicijska letala so sicer tudi minulo noč nadaljevala napade na Gadafijeve sile, uporniki pa so se vrnili v mesto Brega, od koder so se umaknili v sredo zaradi približevanja Gadafijevih sil. Sicer pa je libijski zunanji minister Musa Kusa prebegnil v Anglijo, ker se, kot pravi, ne strinja z Gadafijevo uporabo sile. Po besedah nekdanjega libijskega ministra za imigracijo Alija Erišija, ki je prav tako prebegnil, je to znak, da so Gadafiju dnevi šteti.

Po poročanju medijev v Združenih državah Amerike, ki se sklicujejo na neimenovane državne uradnike, so v Libiji že številni agenti ameriške obveščevalne službe CIA. Predsednik Združenih držav Amerike Barack Obama je domnevno pred tedni tudi podpisal tajni ukaz za pomoč upornikom proti režimu Moamerja Gadafija. Bela hiša medijskih navedb zaenkrat ni ne zanikala, ne potrdila, kar pomeni, da jih je de facto potrdila. Britanski viri pa so že priznali prisotnost svojih agentov in pripadnikov posebnih enot, ki usmerjajo zračne napade na Gadafijeve sile na libijskih tleh.

Vrednost radioaktivnega joda v morski vodi v bližini poškodovane japonske jedrske elektrarne Fukušima še narašča in je sedaj že 4385-krat večja od običajne. Poleg tega se v elektrarni še vedno nabira voda, oblasti pa še vedno nimajo odgovora, kam skladiščiti radioaktivno vodo, ki se nabira v prostorih s turbinami in zunanjih jaških. Po zadnjih podatkih se je samo v slednjih nabralo že več kot 13.000 ton vode. Dokler pa ne najdejo rešitve za skladiščenje, ne morejo nadaljevati z normalno zaustavitvijo reaktorjev. Francoska jedrska družba Areva, ki je v preteklosti že sodelovala s tokijskim elektropodjetjem pri odstranjevanju reaktorskega goriva, je na Japonsko poslala pet svojih strokovnjakov. Tehnično pomoč so že poslale tudi Združene države Amerike, Kitajska in Južna Koreja.

Hrvaška policija je aretirala 14 protivladnih protestnikov, ki so se na včerajšnjih protestih zapletli v besedni spopad in prerivanje s člani vladajoče Hrvaške demokratske skupnosti. Ti so praznovali obletnico lokalne podružnice stranke v nekem hotelu, kjer sta bila prisotna tudi podpredsednik vlade in zunanji minister Gordan Jandroković ter minister za kulturo Jasen Mesić. Do spopada je prišlo, ko so člani Hrvaške demokratske skupnosti zapuščali slovesnost, pri tem pa jih je pričakalo približno 50 protestnikov, ki so vzklikali "Oropali ste državo", "Jaco odidi", "Mafija, mafija", "HDZ v celice" in "Tatovi, tatovi". Fizični spopad so preprečili pripadniki posebnih policijskih enot, ki so dva protestnika aretirali na mestu dogodka, nadaljnjih 12 pa potem, ko so se usedli na cesto in preprečili pot policijskemu vozilu. Sicer se je na včerajšnjem shodu zbralo najmanj ljudi od konca februarja, ko so se protivladne demonstracije začele. Bilo jih je okoli 200.

V včerajšnjem OFF-u smo poročali o manipulaciji z imeni v uradnem turističnem zemljevidu dežele Furlanije-Julijske krajine. Vsa imena obmejnih krajev na italijanski strani meje, razen dveh, so tako zapisana samo v italijanščini, poleg tega pa imajo skoraj vsa imena na slovenski strani ob izvirniku tudi italijansko verzijo, ki izvira iz časa fašizma. O tem smo govorili z deželnim poslancem iz stranke Slovenska skupnost, Igorjem Gabrovcem, ki je povedal, kaj je kot poslanec storil glede tega:



Gabrovec je k reakciji pozval tudi Republiko Slovenijo:



Komisija državnega zbora za nadzor javnih financ
tudi tokrat ni končala z obravnavo problematike poplačil podizvajalcev pri gradnji pomurske avtoceste, saj se seje niso udeležili predstavniki Darsa, družbe SCT in agencije za upravljanje kapitalskih naložb države. Predsednik združenja izvajalcev zaključnih del v gradbeništvu Mirko Požar je dejal, da imajo samo iz naslova avtocestnega programa za 8,5 milijona evrov dolga, kar bo marsikaterega podizvajalca pahnilo v stečaj. Govorili smo s predsednikom komisije in poslancem Slovenske demokratske stranke Andrejem Vizjakom:



Organizacija Alpe Adria Green je predstavila svoje odklonilno stališče do projekta hitre železnice v Sloveniji. Predsednik tržaške naravovarstvene organizacije Greenaction Transnational Roberto je na tiskovni konferenci dejal, da gre za projekt proge za hitre vlake, ki spada v peti koridor Lizbona - Kijev, in zadeva pet držav - Francijo, Italijo, Slovenijo, Madžarsko in Ukrajino. Dodal je, da je bil načrt deloma že sprejet, vendar brez celotne ocene njegovega vpliva na okolje. O tem, kakšne vplive bi imel projekt na kraško okolje, smo govorili s predsednikom organizacije Alpe Adria Green, Vojkom Bernardom:



Na kranjskem okrožnem sodišču se je zaključil dokazni postopek v tožbenem zahtevku ministrstva za kulturo za razveljavitev sporazuma, s katerim je blejska župnija leta 2008 dobila v 45-letni brezplačni najem blejski otok. Odločbo bo sodišče izdalo v 30-ih dneh, vendar se bo pravdanje, verjetno, ne glede na sodbo, nadaljevalo na višjih instancah. Ministrstvo za kulturo vztraja na tožbi za ugotovitev ničnosti sporazuma, ki ga je ministrstvo pod vodstvom bivšega ministra Vaska Simonitija sklenilo z blejsko župnijo. Ta skupaj z ljubljansko nadškofijo vztraja pri ugovoru na tožbo, saj je prepričana, da je sporazum veljaven in da izpolnjuje svoje obveznosti ter ohranja sakralno kulturno dediščino in omogoča njeno dostopnost obiskovalcem.



Komentarji
komentiraj >>