Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Predreferendumsko mali infoblok (1973 bralcev)
Ponedeljek, 4. 4. 2011
univerza



Prevladujoča tema tokratnega infobloka je prihajajoči referendum o malem delu. V nedeljo, 10. aprila 2011, bomo namreč polnoletni Slovenci in Slovenke imeli priložnost biti poslanke in poslanci za en dan - odločali bomo prav o usodi malega dela. Seveda le, če se boste za še en referendumski obisk volišča odločili.

Lična zloženka Ministrstva za delo, družino in socialne zadeve nas uči, da gre pri zakonu o malem delu za preoblikovanje študentskega dela v časovno omejeno delo, ki bi ga poleg študentov lahko opravljali tudi brezposelni in upokojenci. Malo delo prinaša precej novega tudi študentom, ki bi bili pod predlagano ureditvijo omejeni na 720 ur malega dela na leto oziroma na do 6.000 evrov bruto zaslužka na leto. Čas malega dela bi se študentu štel v pokojninsko dobo, uvedena bi bila minimalna urna postavka štiri evre bruto, delodajalčeva 14-odstotna dajatev od malega dela pa bi se v glavnini namenjala štipendijam in gradnji študentskih domov.

Preoblikovanje študentskega dela bi bilo za Slovenijo pravi mali šok, saj se zdi, da glavnina slovenskega gospodarstva temelji prav na zaposlovanju študentov, za delodajalce, tudi javno upravo, najbolj ugodne delovne sile, ki ne zahteva nikakršnih omejitev glede plačila ali trajanja zaposlitve. Na ministrstvu so prepričani, da bi malo delo razbremenilo trg delovne sile in omogočilo ogroženim skupinam dostop do občasnega dela, obenem pa poskrbelo za večjo socialno varnost zaposlenih.

Predvolilne javnomnenjske raziskave zakonu o malem delu ne napovedujejo svetle prihodnosti. Očitno so predvolilni mrzlici podlegli tudi na ministrstvu za delo, saj so na Študentski organizaciji Slovenije prepričani, da posredno grozijo študentom z izgubo štipendij. Sodeč po izjavah Zorana Kotolenka, namestnika generalne direktorice direktorata za trg dela in zaposlovanje na ministrstvu za delo, bi v primeru nesprejetja zakona zmanjkalo sredstev za štipendije. Na ŠOS trdijo, da so tovrstne izjave popolna laž, saj bi se iz naslova malega dela financirale zgolj kadrovske štipendije in ne vse štipendije. Kolikor nam je znano, datumu objave navkljub, to ni bila prvoaprilska šala.

Če se vam zahoče prisluhniti spornemu pogovoru ali vam je ljub glas ministra Svetlika, potem lahko odhopsate na portal nabolje.si. Tam se bo minister v torek ob poldnevu javil v živo in odgovarjal na vprašanja o malem delu.

Pa se zgolj v namen primerjave ali nabiranja informacij nekoliko pomudimo pri ureditvi občasnega dela v tujini, denimo v Veliki Britaniji. Še pomnite? Deželi nedavnih študentskih protestov zaradi predvidenega dviga šolnin. Velika Britanija študentskega dela ne pozna, študent med študijem išče občasno delo tako kot vsi drugi. Več o občasnem delu v Veliki Britaniji pa nam pove Shelley, študentka Univerze v St. Andrewsu na Škotskem:

Britanci pa študentom omogočijo nekaj dotičnega po zaključku študija - tako imenovane graduate schemes, ki jim prek posebnega prijavnega postopka omogočijo dostop in zaposlitev v podjetjih, koristijo pa tudi delodajalcem, saj jim ponujajo mlad in izobražen kader, poln idej in energije.

Kako pa Slovenija poskrbi za svoje diplomante, magistrante in doktorante? Odgovor na to vprašanje najbrž poznate sami, za nadaljnje informacije pa se lahko obrnete na zavod za zaposlovanje. Pa kar za evidenco brezposelnih oseb poprosite.

Mogoče gremo malo na off, a zavod za zaposlovanje je pred kratkim objavil novico, da bo zaradi pomanjkanja sredstev začasno prekinil napotovanje brezposlenih oseb v priprave na samozaposlitev in izdajanje subvencij. Tako smo izgubili instrument, ki je, pa čeprav bolj umetno, nižal raven brezposelnosti.

Ali naj torej občasno delo ostane v rokah študentov in študentskih servisov? Odločitev bomo kovali v nedeljo, do takrat pa ...

ŠTUDENTSKI OBVESTILNIK

Ako vas zanima mnenje, kam nas pelje malo delo, se lahko v torek, petega aprila, ob četrti uri popoldan udeležite konference Gibanja za dostojno delo in socialno družbo ter Zveze svobodnih sindikatov Slovenije. Dogodek se bo odvijal v veliki dvorani zveze na Dalmatinovi štiri v Ljubljani. Več o dogodku boste morali izvedeti na kraju samem, saj so organizatorji z informacijami precej skopi.

Študentska organizacija Univerze v Ljubljani že tradicionalno organizira mesec sociale in zdravja. Letos so se odločili izpostaviti tri pomembne vrednote: zdravo življenje, solidarnost in socialno varnost študentov. Tako se bo do konca aprila zvrstilo petnajst dogodkov, ki bodo v pravem solidarnem duhu večinoma brezplačni. Večinoma. Za odprtje meseca smo danes žal prepozni, saj je lokomotiva z živimi vagoni na tribunal o socialnem položaju študentov v Sloveniji že odpeljala. Lahko pa si danes ob devetnajstih v hostlu Celica privoščite potopisno predavanje z naslovom Sociala in zdravstvo po kontinentih. Za ogled celotnega programa dogodkov priporočamo brošuro ali obisk strani ŠOU.

Študentska organizacija Univerze v Mariboru je s koncem marca s polno paro zagnala mesec študentskih doživetij. Do enaindvajsetega aprila se bo v univerzitetnem mestu Maribor zvrstilo več kot trideset prireditev izobraževalne, kulturne, humanitarne, športne in zabavne narave. Nekatere celo nekoliko poredne. Velika večina dogodkov je za študente brezplačna, za več informacij pa kar na stran ŠOU v Mariboru.

Malo še ostanimo v Mariboru - ali pač? Vas mika tujina? V torek, petega aprila, od desete do petnajste ure bodo pred Študentskim kulturnim centrom Štuk v Mariboru študente seznanjali z možnostmi za študij in izvajanje prakse v tujini prek mednarodnih izmenjav, kot so Erasmus, Erasmus Mundus, Ceepus, Comenius. Projekt nosi naslov "Kako v tujino", predstavile pa se bodo tudi različne mednarodne študentske organizacije. V primeru dežja se dogodek prestavi na devetnajsti april. Da bo za ziher.

Vas srbi zeleni palec? Če ob besedah kmetovanje in socialno podjetništvo zaznate pospešen srčni utrip, priporočamo udeležbo delavnice z naslovom "Kmetija kot socialno podjetje". Delavnica se bo odvila v torek, petega aprila, s pričetkom ob sedemnajstih. Dogodek organizira ŠOU v Ljubljani, vabljeni pa tudi tisti zainteresirani, ki ste se srčni utrip naučili nadzorovati.

Da fašizem še zdaleč ni premagan, nas opozarjajo na Fakulteti za družbene vede. O reprodukciji večnega fašizma v množičnih medijih bodo razpravljali v torek, petega aprila, v predavalnici deset, s pričetkom ob sedemnajsti uri. Vabljeni torej na šesti AntiFa seminar, kjer bodo tokrat razpravljali Roman Kuhar in Brankica Petković, oba z Mirovnega inštituta, Alen Toplišek in Andreja Vezovnik, oba z gostujoče fakultete, ter seveda vsa prisotna publika.

Vas skrbijo tudi druge oblike totalitarizmov in ste po duhu revolucionar? Ali pač zgolj opazovalec? Potem urno na javni dogodek Filozofske fakultete v Ljubljani z naslovom »Situacije sprememb: Bližnji vzhod v dveh vetrovih«, kjer bo govora o nedavnih dogodkih na Bljižnjem vzhodu. V sklopu ciklusa Kultura sožitja bo goste v četrtek, sedmega aprila, ob petih popoldan v modri sobi nagovoril dekan fakultete.

Da ne pozabimo. V sredo, šestega aprila, ob pol tretji se lahko udeležite petdesete študentske borze na Ekonomski fakulteti v Ljubljani. Vstopnine ni, potrebna pa je elektronska prijava. Juhej.

Če pa se vam je ob vsej tej nesnagi informacij bivanje na Zemlji nekoliko odtujilo, pa se od srede, šestega aprila, ob osemnajstih lahko vsaj za kako urico odzemljite in si ogledate razstavo ob petdesetletnici poleta prvega kozmonavta Jurija Gagarina. Space me out Jurij.

Za vas je na po malem infoblokiral Gregor.

 



Komentarji
komentiraj >>