Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
(2878 bralcev)
Sreda, 26. 11. 2003
cigor



Apetiti velikih se premnogokrat znajo razliti čez robove domišljije malega človeka. Američani, podkrepljeni z rekordno, kar 8,2 odstotno rastjo gospodarstva v tretjem kvartalu leta Gospodovega 2003, so svoje oko začeli metati po Evropi, natančneje po nemških bankah. Kakor že pred desetletji, ko je slavni Mercedes-Benz stal pred finančnim zlomom, je država tudi zdaj strumno strnila čete. Toda tokrat bolj na stran lassiez-faire politke. Na poizvedovanje o morebitnem prevzemu štirih največjih bank, ki so prav v tem času sklenile postopke restrukturiranja, je zvezna vlada odgovorila, da se v postopke ne bo vmešavala.

Nasprotno, ko so Arabci hoteli odkupiti Mercedes, je vlada svojemu nacionalnemu ponosu takoj zagotovila kredit v obliki nepovratnih sredstev. Ob splošnem vzponu nacionalizma in populizma bo tokratno sporočilo šlo bolj na mlin Stoiberjevim konzervativcem kakor Gerhardovim socialdemekratom, ki ratinge zgubljajo že zaradi razvpite Agende 2010. Hkratna nujnost in nepriljubljenost socialnih reform pač hodita z roko v roki.

Poslušate finančno slaboumen OFF program radia Študent!


Ropotanje Kalašnikov v Kašmirju je po navedbah indijske vojske zamrlo. So pa domnevni muslimanski separatisti v notranjosti indijskega dela Kašmirja iz zasede ustrelili nekega vojaka. Premirje med jedrskima sosedama je enostransko, ob začetku bajrama, ki označuje konec ramadana, razglasil pakistanski premier Džamali. Indija je idejo pozdravila, in tako lahko po dolgih 14 letih vojne prebivalci lahko ponovno zadihajo neosvinčeni kašmirski zrak. Ali vsaj manj osvinčen, saj je glavna muslimanska gverilska skupina v Kašmirju, Hizbul Mudžahedin, prekinitev ognja danes označila za "kozmetični in prehodni ukrep".

Prizadevanj za ponovni sprejem v družbo diktatorjev »občega dobrega«, kamor sodi tudi režim v Pakistanu, je za Roberta Mugabeja dokončno konec. Naslednji sestanek Commonwealtha v Nigeriji se bo odvil brez notoričnega kratilca človekovih pravic. Olusegun Obasanjo, nigerijski predsednik, pri katerem je Mugabe intenzivno lobiral za ponovni sprejem v skupino 54-ih bivših britanskih kolonij, je izjavil, da predsednika Zimbabveja prihodnji mesec zagotovo ne bo med povabljenimi.

Diktatorja bremenijo obtožbe grobih kršitev človekovih pravic in že kar modne poneverbe rezultatov predsedniških volitev, ki so bile v Zimbabveju izpeljane prejšnje leto. Njegovemu sodelovanju so glasno nasprotovali Avstralci in Britanci, ki po drugi strani vztrajno lobirajo za ponovni sprejem Pakistana, ki si je suspenz prislužil 1999-tega po vojaškem udaru generala Mušarafa. Le-temu nasprotuje večina afriških članic.

Izvoljenci slovenskega ljudstva delajo nadure. In to ne samo z blamažami na populistično obarvanih oddajah javne in glavne, kakor tudi drugih televizij slovenskega prostora. Spin doktorji so sporočili, da so poslanci danes le malo spali. Krmežljavi kakor so, so se spravili na obravnavo zakona o žičničnih napravah za prevoz oseb. Opredeljevali se bodo tudi do predloga o varstvu podzemnih jam ter o sodnih taksah.

Te malenkosti nacionalnega pomena so seveda le vrh ledene gore. Pohvalno, že drugič zapored jim je s prepričljivo večino uspelo sprejeti tehnični del zakona o izbrisanih. Glasovanje: od osemdeset udeleženih poslancev jih je 51 glasovalo za, 27 pa proti predlogu. Ne glede na presenetljivo gladko zmago, pa sta prav ta čas prvaka proti predloga Janša in Peterle svoj žolč razlivala pred gledalci prvega programa domače nacionalne televizijske hiše. So to že prve priprave na referendum?

Dogajanje je na kratko povzel bivši ustavni sodnik Matevž Krivic:

Nemški znanstveniki sporočajo, da so v okolici Berlina našli skrito zalogo zlatih oreščkov. Kdo jih bo glodal, za zdaj še ni jasno. Starost so določili na 17 milijonov let, zatorej gre za najdbo najstarejšega skladišča hrane doslej.

Za zgledovanje po pradavnih načinih shranjevanja zalog hrane pa naši kmetovalci očitno nimajo ne časa ne volje. To pravzaprav niti ni nujno potrebno, saj je kmečki politični lobi v državi močan. Prav tako v poznih nočnih urah so jim naši poslanci in poslanke s kar 61 glasovi za in brez glasu proti potrdili novelo, s katero proračun otežujejo za borih 13 milijard tolarjev, s katerimi bo država nadomestila posledice izpada pridelka zaradi naravnih nesreč. Za dobro slovenskega kmeta seveda.

V kmetijski pokrajini, žitnici dežele kranjske, daleč od politikantskih oči iz Ljubljane, pa se končno le dogaja. Potem ko se je pokazalo, da se cilji lizbonske strategije še zdaleč ne uresničujejo, so v Prekmurju zadeve vzeli v svoje roke. Evropa naj bi do leta 2010 postala najbolj konkurenčno svetovno gospodarstvo, v resnici pa se sooča z upadom rasti naložb in begom možganov. Podobno kakor pomurska regija, ki s prireditvijo Mladi za napredek Pomurja skuša oživiti gospodarski razvoj regije in vrniti sposobne karde nazaj. Več o tem je povedal eden protagonistov projekta, dr. Mitja Slavinec:

O tem, ali bodo mlade bolj pritegnile sploh kakšne plače ali neustavljiva bujta repa, pa še:


Komentarji
komentiraj >>