Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Bistro Šumi: včasih bi bilo bolje vzeti čigumi (2309 bralcev)
Petek, 22. 4. 2011
MarkoO



Bistro Šumi je restavracija, ki je verjetno najbolje poznana študentom Fakultete za družbene vede. So dnevi v tednu, ko študentje sedijo v knjižnici, delajo to ali ono in se predajajo vonju kuhinje bistroja, ki ima zračnike speljane ravno mimo knjižnjičnega balkona. Večina študentov tako že tekom dopoldneva ve, kaj jim bo Šumi nudil tisti dan.

Ekipa Radia Študent se je sredi običajnega aprilskega dne, ko je sijalo sonce ter ustvarjalo atmosfero, ki je mejila na poletje, odpravila v Bistro Šumi. Želodci so bili prazni, zato je vsak član ekipe hitro pograbil svoj pladenj, naložil nekaj kosov jedilnega pribora in se postavil v vrsto. V ceno študentskega menija je vključena majcena solata, ki je ne smete preveč otežiti, saj jo je potrebno na blagajni postaviti na kontrolno tehtnico. Poleg solate si izberete še glavno jed, ki navadno zaobsega takšno ali drugačno obliko šniclov, prelitih s smetanasto omako, obloženih s kuhano zelenjavo ter podkrepljenih s prilogo v obliko krompirja ali riža.

Tisti dan je bila na meniju tudi mesna tortilija in nekaj, kar je kuharja spominjalo na polnjene bučke. Ni šlo za kulinarični presežek, pa vendar se za nekaj manj kot tri evrske drobiže študent pošteno naje. Poleg solate in glavne jedi dobite tudi sadje, ki vitaminsko okrepi vaš obrok.

Nad Šumijem mnogi vihajo nosove, češ, da gre za svinjak s svinjarijo, ki jo ponujajo študentom. Ekipa Radia Študent je drugačnega mnenja. Gre za tipično ljubljansko menzo, ki dosega svoje osnovno poslanstvo – napolniti lačne želodce.

S šnicli se je basal MarkoO.


Komentarji
komentiraj >>