Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
OFF AVTIZMA SUVERENOV (1674 bralcev)
Petek, 29. 4. 2011
Luka T.



OFF NAPOVEDNIK

Medtem ko svetovna finančna in politična ureditev pokata po šivih, so svetovni mediji zaposleni s poroko bodočega suverena britanske monarhije. Imena ljudi, ki vplivajo na zgodovino planeta, danes skrbi le slabo vreme ob tem pravljičnem dogodku, ki daje vtis, da na svetu še obstaja lepota. Takšna, zaprta v plesne dvorane in poročne hale, kjer skrbno nabranih čipk dam in džentelmenov ne močijo kisli jedrski dež in solze plebejstva, ki bo svetovni praznik dela praznovalo v znamenju brezposelnosti in krčenju pravic, pridobljenih v razrednih bojih industrijske dobe.

Javni diskurz medtem diktirajo ekonomske statistike, ki znajo vprašanje inflacije reševati skrajno ustvarjalno. Spomnimo na izjavo predsednika newyorške centralne banke Billa Dudleya, ki je marca za potrebe novinarske konference stopil iz svojega slonokoščenega stolpa. Na vprašanje, ali je nedavno bil po nakupih oziroma na bencinski postaji in začutil posledice inflacije, je odgovoril, da je inflacija relativna stvar. Po njegovih besedah lahko potrošniki kupijo novi iPad za isto ceno kot pred nekaj leti, le da je sedaj njegov procesor kar dvakrat močnejši. Zato se na Radiu Študent sprašujemo, ali so iPad-i uporabni tudi kot jed, ali pa so dobri le za to, da o gibanju svojih uporabnikov obveščajo korporativne centrale.

Vi pa poslušate OFF-program Radia Študent, kjer je snobizem in high-life še vedno preziran, saj hlače velikokrat niso raztrgane, ker si je tako zamislil njihov oblikovalec, ampak ker pač ni denarja za nove.

OFF PROGRAM


V Ugandski prestolnici Kampala so izbruhnili izgredi, potem ko so oblasti aretirale opozicijskega voditelja Kizzo Besigya. Ta je po včerajšnji aretaciji poiskal medicinsko pomoč, saj so ga v njegovem avtu napadli s solzivcem in ga grobo pridržali. Zaradi pozivanja h kampanji 'hoja-na-delo', s katero želijo prebivalci opozarjati na visoko inflacijo, je bil Besigye aretiran že četrtič v preteklem mesecu. Minister za iformiranje Kirunda Kivejinja je v izjavi za javnost povedal, da hoja sama po sebi ni prekršek, vendar bo aretiran vsak, ki bo s hojo pozival k demonstracijam. Poslušamo izjavo Matia Kasije, ugandskega ministra za notranje zadeve, ki je komentiral politično motivirane aretacije:



Varnostni svet Združenih narodov in generalni sekretar te svetovne organizacije Ban Ki Moon ostro obsojata uporabo nasilja nad civilisti v primeru bombnega napada v maroškem turističnem mestu Marakeš. V domnevno samomorilskem napadu je bilo ubitih 16 ljudi, med njimi več zahodnih turistov. Zaradi tega je napad obsodila tudi zahodna politika, ameriška zunanja ministrica Hillary Clinton pa je maroškim oblastem ponudila pomoč pri iskanju storilcev. Maroški kralj Mohamed VI. je že napovedal temeljito preiskavo.

Pakistanska vlada je Savdsko Arabijo pozvala, naj nad Združenimi državami Amerike izvaja diplomatski pritisk za ustavitev napadov z brezpilotnimi letali v Pakistanu. Ob tem pozivajo celotno mednarodno skupnost, naj Ameriko prepriča, da brezpilotna letala nad Pakistanom pojav terorizma le zaostrujejo, namesto da bi ga preprečevala. V nedeljo je na tisoče Pakistancev protestiralo proti uporabi omenjenih letal. S tovornjaki in sedenjem so blokirali ceste, ki jih Američani uporabljajo za preskrbo svojih sil v Afganistanu. Pakistanski notranji minister Rehman Malik je v izjavi dejal, da napadi brezpilotnih letal povzročajo veliko kolateralno škodo. V njih je sicer ubitih nekaj bojevnikov, vendar je večina žrtev praviloma civilistov.

Po več kot tednu dni trajajočih obmejnih spopadih med Kambodžo in Tajsko sta obe strani razglasili prekinitev ognja. Neredni artilerijski ogenj in raketni napadi so doslej ubili 15 ljudi, 60.000 pa jih je bilo prisiljenih zapustiti svoje domove. Spopade je sprožil dolgotrajni zgodovinski konflikt glede hindujskih templjev iz 13. stoletja. Po podatkih kamboške strani ju trenutno kontrolirajo kamboške sile, tajska stran pa je sporočila, da je ta informacija nepravilna in neproduktivna za mirovni proces, saj okolico templjev zasedata vojski obeh vpletenih strani. Tajska vztraja, da templji na podlagi mape iz leta 1947 pripadajo njeni provinci Surin, Kambodžani pa ju štejejo v svojo provinco Oddar Meanchey. Suverenost nad omenjenima templjema je jabolko spora že vse od francoskega kolonialnega umika v petdesetih letih preteklega stoletja.

Teoretični biolog ameriškega nacionalnega laboratorija Los Alamos, Bill Bruno, je objavil izsledke svoje raziskave, ki ugotavlja, da obstaja povezava med celičnimi reakcijami in mikrovalovnim sevanjem mobilnih omrežij. Doslej je veljalo, da mikrovalovni fotoni nimajo dovolj moči, da bi razbijali kemične vezi med molekulami. Bruno pa ugotavlja, da je to res le, ko število mikrovalovnih fotonov v eni kubični valovni dolžini ne presega enega mikrovalovnega fotona. Ko je njihova gostota večja, se lahko njihovi efekti spojijo na konstruktiven način in veliko močneje vplivajo na kemične vezi bioloških celic.

Generalni sekretar zveze NATO Anders Fogh Rasmussen je ameriškemu generalu Davidu Petraeusu poslal čestitke ob njegovi nominaciji za poveljnika ameriške obveščevalne službe CIA. Petraeus je bil doslej poveljnik ameriških vojaških operacij v Iraku in Afganistanu, ki, po Rasmussenovih besedah, odgovornost za stabiliziranje države uspešno predajajo lokalnim varnostnim silam. V menjavi poveljnikov bo Petraeus na mestu prvega moža CIE zamenjal Leona Panetto, ki bo od Roberta Gatesa prevzel sedež ameriškega ministra za obrambo. Nekdanji analitik agencije CIA, Ray McGovern, je potezo že komentiral kot popolno militarizacijo omenjene obveščevalne agencije.

Po uradnih podatkih španske vlade je stopnja nezaposlenosti v prvem četrtletju letošnjega leta presegla 21 odstotkov delovne sile. Ti podatki ilustrirajo težave španske vlade pri spopadanju z recesijo in iskanju novega ekonomskega modela, potem ko se je v ustvarjanju gospodarske rasti več let zanašala na gradbeni sektor. Če kriza ne bo dobila epiloga, se bodo z njo morali kmalu spopasti tudi evropski uradniki, ki so še do nedavnega trdili, da po reševanju ekonomij Grčije, Irske in Portugalske podobni ukrepi reševanja ne bodo potrebni v primeru Španije.

Tudi v Sloveniji bo praznik dela minil v znamenju brezposelnosti. Po podatkih statističnega urada je bila februarja brezposelnost 12,3- odstotna, na enega upokojenca pa v pokojninsko blagajno vplačuje le še 1,6 delovno aktivnega prebivalca. Minister za delo, družino in socialne zadeve Ivan Svetlik je kljub temu prepričan, da so z različnimi ukrepi zagotovili socialno varnost prebivalstva, med drugim naj bi stopnjo brezposelnosti zadržali na evropsko primerljivi ravni. Predsednika Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Dušana Semoliča smo vprašali kako komentira Svetlikovo primerjavo z evropskim povprečjem:



Predčasne volitve bi bile za večino slovenskih parlamentarnih strank finančna nočna mora. Socialni demokrati in Liberalna demokracija Slovenije doslej še niso poravnali računov, ki so se nakopičili v kampanji lokalnih volitev. Težave imajo tudi v Slovenski demokratski stranki, ki še vedno odplačuje kredit za selitev v nove prostore. Zato smo novinarja Alija Žerdina vprašali, ali koncept demokracije obstaja le, dokler se vodilne stranke ne gibljejo v rdečih številkah.



OFF je pripravil Luka T.



Komentarji
komentiraj >>